Haló, haló 2 (smartphone)

Takzvaný "chytrý telefon" - neboli "smartphoun" to není zas tak ledascjaká věc. Na dotykovém displej spousta různých ikonek - či spíše skupin ikonek.  

cyklus na téma telefony a telefonování "Haló, haló"

Haló, haló 1 - telefon elektromechanický, elektronický, bezšňůrový, mobilofon, MNT - Blog iDNES.cz

Haló, haló 2 (smartphone, tento příspěvek)

Vyzváněcí obvod TESLA MA 6520 - Blog iDNES.cz

Na cestu s telefonní mapou - Haló, haló 4 - Blog iDNES.cz

Haló haló 3 Jak se připojit k internetu 12- tarify, aplikace, telefon místo počítače - Blog iDNES.cz

Haló, haló Brno 11 3 x o kouzelném sluchátku (výběr z článku ABC 1986 r.30/č 12) V zajetí počítačů 6 "h" - jak zprovoznit počítač technicky, telekomunikační úřad Brno - Blog iDNES.cz

 

Haló, haló 2 (smartphone)

Jako nepříliš znalý uživatel jsem se naučil sotva pár základních funkcí - což na běžné sice stačilo,´ale občas docházelo k nejrůznějším zádrhelům, přičemž o vlastním telefonu jsem toho pochopitelně opět příliš nevěděl.

Z mnoha ikon na obrazovce alespoň dvě  ikony  naznačují - že by s o telefonu  dalo něco zjistit. Je zde ikona "správce" a dále ikona "nastavení" - přičemž právě ikona "nastavení" je asi ta základní. V "nastavení" je pak zásadní složka "systém". Právě ve složce "systém" se dá o telefonu lecos zjistit nebo napravit. Například mě aktuálně přestal fungovat přenos fotek z galerie v telefonu na internetové úložiště "Google fotky". Řešením bylo otevřít složku "nastavení", pak "systém" dále "obnovení" a na závěr "resetovat nastavení sítě" a potvrdit příkazem obnovit nastavení sítě.

Z konstrukčního hlediska - neboli z hlediska hardwaru je základem chytrého telefonu mikroprocesor se systémovou pamětí (dříve zvanou ROM) a aritmeticko-logickou jednotkou. Nezbytným doplňkem mikroprocesoru je vnitřní úložiště (což je vlastně paměť pro data - dříve RAM). Pro některá data - například telefonní čísla lze zvolit i SIM kartu operátora - která částečně složí i jako přídavná paměť).  Integrální součástí telefonu jsou další nezbytná zařízení jako je vlastní telefon v užším smyslu, nebo fotoaparát, záznamník, svítilna a tak dále.

 

Aby ovšem mikroprocesor fungoval je potřeba software - a tím základním je operační systém - což například u telefonu Huawei může být Android, aktuálně často nahrazovaný vlastním operačním systémem Harmony OS.

Telefon funguje v uživatelských aplikacích, které lze zevrubně rozdělit na aplikace pro vlastní telefon a na aplikace pro služby z internetu.

Aplikace pro vlastní telefon - tedy od výrobce lze rozdělit na obslužné aplikace vestavěných zařízení  telefonu (telefonování, fotografování ...atd) - a dále pak aplikace doplňkových služeb telefonu které jsou čistě softwarového  charakteru a žádné další zařízení nepotřebují (kalendář, kalkulačka).

Dále se v telefonu uplatňují aplikace pro internetové služby a to jednak vázané k inernetovému účtu, či účtům - zpravidla Google - tedy "Gmail", "Fotky", "Mapy Google" - ke kterým se dá souběžně dostat například přes počítač a dále aplikace operátora, aplikace banky a jiné, zpravidla z možností volby zda otevřít v aplikačním programu Google - nebo ve vlastním aplikačním programu poskytovatele konkrétní služby.

Bylo by toho mnohem více - co by bylo možno zmínit - třeba namátkou taková přídavná paměť USB neboli takzvaná "fleška" - konkrétné USB s dvojími kontakty - jak pro počitač - tak pro telefon. Po zapojení flešky do telefonu se vyskytl problém jak přenést data - například fotky z telefonu na flešku.  A je zde opět oblíbená složka v telefonu "nastavení", dále "systém" a podsložka "záloha a obnova" a zde volba zálohovat do USB. Takto lze například přenést fotky z vnitřního úložiště na flešku. Otevřou-li se fotky ovšem v počítači - je věc jiná.

 

Poměrně důležitou funkcí u tzv. chytrého telefonu je nastavení - které umožňuje přístup především k továrnímu hardware - částečně i software´- tedy některé funkce zmíněné výše. V nastavení lze vlastně zjistit značku telefonu i verzi operačního systému, 

jak vyčistit úložiště

Vyskytl se například problém je plné úložiště - ´z čehož vyplívá požadavek úložiště vyčistit

Tedy rubrika nastavení
... a zde záložka hned nahoře o telefonu
            vpravo: název zařízení
a hned pod tím: úložiště
a dole několik dalších kolonek
z nichž může být zmíněna verze operačního systému
název úložiště se kromě firemního názvu sestává z mnoha číslic - z nichž je ovšem nejpodstatnější první dvojčíslí
první dvojčíslí vlastně podává informacemi o řadě či generaci operačního systému

Úložiště je vlastně vnitřní paměť procesoru u telefonu - vzdáleně připomínající někdejší počítačovou paměť ROM - tedy paměť programu (i když do úložiště se ukládají rovněž data - míněno soubory - obrázky atd).
Paměť telefonu lze rozšířit i vnější pamětí - která se ukládá do stejného šuplíku na boku telefonu jako sim karta.
Vnější paměť může vzdáleně připomínat někdejší počítačovou paměť RAM - neboli paměť dat - i když to není úplně přesné - někdejší "ramka" byla rovněž součásti procesoru - přídavná paměť telefonu tedy například může připomínat disketu pro počítač. 

Autor: Jan Tomášek | neděle 9.2.2020 10:50 | karma článku: 9,75 | přečteno: 605x