Elektrické a magnetické pole (2) - magnetizace, elektromagnetismus (rozvody v továrnách 2)
elektrické rozvody v továrnách
rozvody v továrnách hlavní příspěvek Cesty elektrické energie 3p - rozvody a jištění v průmyslu (Zetor a Zbrojovka) - Blog iDNES.cz
magnetismus v továrnách (rozvody v továrnách 2) Elektrické a magnetické pole (2) - magnetizace, elektromagnetismus (tento příspěvek)
obsah a rozcestník magnetismus
(elektro)magnetismus zahrnuje čtyři příspěvky + příspěvky o mikrovlnce
elektromagnetismus 1
Co se děje kolem elektřiny 9 - elektromagnetismus jako takový - jak na mikrovlnku 5 - Blog iDNES.cz
obsah příspěvku
em1/ ELEKTROMAGNETICKÉ POLE A ELEKTROMAGNETISMUS JAKO TAKOVÝ - DRUHY ELEKTRICKÝCH A MAGNETICKÝCH POLÍ, AC a DC magnetismus, JAK FUNGUJE NÁMOŘNÍ MAGNET
em1/ MAGNETRON A MIKROVLNNÁ TROUBA
elektromagnetismus 2
Elektrické a magnetické pole (2) - magnetizace a elektromagnetismus v továrnách (tento příspěvek)
obsah vlastního příspěvku
em2/ díl 1 - magnetizace
část 1 - je je magnetizace
část 2 - magnetické momenty
část 3 - metodika označování grafů s fyzikálními a elektrotechnickými funkcemi
em2/ díl 2 elektromagnetismus v továrnách
elektromagnetismus 3
Elektrické a magnetické pole - pravidlo tří kolmostí a náhradní směrové schéma - Blog iDNES.cz
elektromagnetismus 4
Industriální Kroměříž - Malá vodní elektrárna Strž firmy Křižík a Simonova továrna - Blog iDNES.cz
konkrétně "válka rozvodů" a "Nikola Tesla a elektromagnetismus"
elektromagnetismus 5
Loď do Prahy a Hamburku, hydroelektrárny na Vltavě - Blog iDNES.cz
námořní DC magnet
elektromagnetismus 6
průmyslový elektromagnet v přístavu Wilhelmshaven, průmyslové DC rozvody CEE 16 - DC rozvody a magnet / Brémy a Východní Frísko 1999 - Blog iDNES.cz
elektromagnetismus 7
indukční vařič Cesty elektrické energie 17 - jak vařit elektricky doma i na cestách - Blog iDNES.cz
elektromagnetismus 8
Co se děje kolem elektřiny 6 - jak na mikrovlnku 2 - Blog iDNES.cz především magnetron
příspěvky na téma elektrotechnika a radiotechnika
teorie silnoproud, normální proud
Industriální Kroměříž - Malá vodní elektrárna Strž firmy Křižík a Simonova továrna - Blog iDNES.cz tzv. Válka rozvodů (T.A. Edison jako zastánce DC napětí a Nikola Tesla jako zastánce ACnapětí)
teorie nízké napětí, elektronika
rozdělení DC - AC napětí též v příspěvku Co se děje kolem elektřiny 5/ na rádiových vlnách 6 - AC/DC napětí, frekvence, amplituda - Blog iDNES.cz
zobrazováním či průmětem různých veličin do kartézských souřadnic XY by se měly zabývat zejména následující příspěvky
Co se děje kolem elektřiny 7 - Ohmův zákon pro zapojený obvod - funkce a integrál - Blog iDNES.cz
elektromagnetismus 2 - vlastní příspěvek
DÍL 1
část 1 - je je magnetizace
část 2 - magnetické momenty
část 3 - metodika označování grafů s fyzikálními a elektrotechnickými funkce
část 1 - co je magnetizace
Aby mohl transformátor vykonávat svoji funkci - tedy například přenášet elektřinu z jedné cívky na druhou - nebo alespoň vykonávat tuto funkci plnohodnotně - je třeba kovový materiál této součásti - například jádro transformátoru zmagnetizovat - což znamená znamená navýšit jeho perneabilitu. Perneabilita vlastně znamená - stupeň jak je daná kovová látka - nebo spíš součást stroje - magnetická.
Perneabilita je vlastně druhotná porovnávací veličina - základními veličinami magnetického pole - přesnějimagnetizačního pole je magnetická indukce B - a význam získává magnetická intenzity H a další veličina vyhrazená právě pro proces magnetizace - a to veličina zvaná přímo magnetizace M. I když přímo magnetizace M se ve výpočtech příliš často nevyskytují - spíš se ve vzorcích vyskytují veličiny nějak související - nebo ještě častěji veličiny ze kterých magnetizace vychází - tedy například magnetické momenty - dřívějším a výstižnějším označením malé "m" s doplňujícím indexem o jaká druh momentu se vlastně jedná. Aktuálně se vyskytují jiná označení pro magnetické momenty - například "j" - ale je otázka proč se zavedená označení mění.
Pro kvantitativní popis jak vysoce je látka magnetická - což vyjadřuje výše zmíněná porovnávací perneabilta je však podstatnější poměr předchozích dvou veličin - tedy indukce B a intenzity H.
Úplné nejednodušší vyjáření stupně magnatizace látky je vzorec
B = µ H
B(magn indukce) = µ (perneabilita látky) H (magn intenzita)
shrnuto
PŘI MAGNETIZACI SE NAVYŠUJE MAGNETICKÁ INDUKCE "B" - ZATÍMCO MAGNETICKÁ INDUKCE "H" ZŮSTÁVÁ NA VÝHOZÍ ÚROVNI
nebo v opisnější formě a perneabilitou vákua namísto perneability magnetované látky
{\displaystyle \mathbf {B} =\mathbf {H} +4\pi \mathbf {M} }
v tomto vztahu se přímo vyskytuje veličina magnetizace - kterou lze nahradit příbuznou veličinou - jakou je například magnetická polarizace
"I" je označení polarizace - tedy stejné jako elektrický proud - někdy se také používá "J"
color="rgb(32, 33, 34)"To je přímá analogie s elektrickou polarizací color="rgb(32, 33, 34)". Magnetická polarizace se tak od magnetizace liší faktorem µ0:
část 2 - magnetické momenty
Jak bylo zmíněno přímo magnetizace se ve výpočtech zase tak často nevyskytuje - proto je na místě zmínit veličinypříbuzné veličiny magnetizace - jako například výše zmíněná magnetická polarizace I nebo J.
Možná ještě důležitější než vlastní magnetizace a jí příbuzné veličiny jsou veličiny výchozí - tedy magnetické momenty. Magnetických momentů je více druhů - tedy alespoň dva - vnitřní a vnější - případně s jinými názvy. Jelikož se v magnetických momentech poměrně často vyskytuje vektorový součet a veličinám o stupeň výš se dá rovněž dobrat vektorovým součtem je zde v příspěvku o stupeň výš nad magnetickými momenty - tedy magnetizaci a příbuznými veličinami použito rozlišovací a neformální označení magnetické nadmomenty. Dokonce v jednom ze vzorců se vyskytuje další součin násobící veličiny nad magnetickými nadmomenty - byl by v tomto případě zmínit další veličinu jako nadnadmoment.
Tedy dále pokus o další rozlišovací označení popisovaných veličin.
Magnetické momenty jsou vlastně dva
Ampérův magnetický moment - v podstatě vnitřní magnetický moment - nebo možno použít i označení elektromagnetický moment - které vytváří elektromagnetické pole přímo ve vodiči. K výpočtu - či kvantitativnímu stanovení Ampérova momentu se lze dobrat jak "elektrickou cestou" - tedy z Ohmova zákona - tak magnetickou cestou - nejsnáze z elektromagnetické indukce.
a druhý moment
Coulombův magnetický (dipólový) moment - který magnetické pole vytváří vně - a který by bylo možno pojmout jako rotaci kladné a záporné magnetické síly. Právě na základě tohoto druhého - tedy Coulombova momentu dochází k magnetizaci M látky - tedy se navyšuje její perneabilita - což se veličiny související s magnetickým momentem - ale zde z výše zmíněných důvodů důvodů - tedy že se k ním dospělo dalším součinem - je použito označení "nadmoment".
Jinak Coulombův moment ve počítá magnetickou cestou - a jako výchozí veličina pro výpočet je spíše používána magnetická intenzita H, ke Coulombovu momentu je ovšem možno se dobrat přes magnetickou indukci B.
Níže Coulombův moment - tedy výchozí moment pro stanovení "nadmomentu" magnetizace.
K obrázku výše - vlevo veličiny zde označené jako "nadmoment" - tedy magnetizace a příbuzné veličiny a mezi nimi dokonce magnetizační proud - k němuž dochází rotací a vektorovým součinem magnetického momentu - tedy z hlediska cest od magnetického momentu by se mělo jednat o cosi jako "nadnadmoment"
K magnetizace se lze dobrat dřívějšími metodami na základě paralel s elektrickým polem - jen místo elektrické intenzity E se například vyskytuje magnetická intenzita H - místo elektrické polarizace P polarizace magnetická J.
Mimochodem mezi elektrickými a magnetickými veličinami se najde řada jiných pararel - místo el. proudu u elektrického pole např, magnetizační proud u magnetizačního pole - v případně magnetický indukční tok a tak dál.
Označení magnetických momentů
Od dřívějšího označení ma (Ampérův magnetický moment) - připadně mc ve prospěch jiných označení typu "i" - ale původní označení patrně vytvářel asi zkratku pro veličiny nejvíce zamezující záměnám.
část 3 - metodika označování grafů s fyzikálními a elektrotechnickými funkcemi
Zde je stanovena určitá posloupnost různých elektrotechnických veličin - přičemž na ose y by měly být veličiny výkonné neboli okamžité a na ose x veličiny stavové. Takovými krajními veličinami by měly být například proud "I" a výkon "P" na ose y a krajními stavovými veličinami čas "t" - případně délka "l" na ose x. A by se měly vytvářet různé mezistupně - například v případě grafu napětí/proud by mělo být napětí U na ose x - neboť podle zde dříve použitých sloganů "napětí je vodič" - by měly být nepřímo zakomponována i jistá časosběrnost - případně rozměry. V případě - že by napětí mělo být srovnáváno s časem - tak z hlediska času by v případě napětí šlo o výkonnou hodnotu - a mělo by být zaznamenáváno na osu y.
Výše příklad právě takového převodu z hlediska výše zmíněného textu kdy výkonná veličina - tedy proud je zaznamenávána na ose x a stavová veličina - tedy napětí na ose y ---> toto označení je doplněno novým označením směru - tentokrát výkonná veličina v ose y a stavová v ose x.
Na podobné téma ještě příklad hysterezní křivky - tedy fyzikálních dějů - kdy se návrat zpět děje za trochu jiných parametrů než výchozí cesta - takže křivky vytváří smyčku.
V tomto případě se jedná o takzvanou voltampérovou charakteristiku - kde z hlediska textu výše je více výkonná veličina proud "I" umístěna na ose y a stavová veličina napětí na ose "U" - ovšem pozorovateli - navyklému na časosběrný průběh napětí a proudu v sínusovkách o fyzikálním procesu z hlediska času zase mnoho neříká. Z tohoto důvodu je zde nákres pozměněn tak - že na ose x zůstává proud "I", ale na osu x je zakreslena na místo napětí časosběrná hodnota času - ovšem napětí je rovněž uvedeno - a to jak výkonná hodnota k ose y - tak časosběrná hodnota napětí k ose x. V této formě se průběh hystereze pozmění na křivku připomínájící sínusovku průběhu napětí či proudu.
Jinak hystereze - tedy trochu odlišné cesty tam a zpět využívá různým způsobem - například vymezuje interval samočinného vypínání různých spínačů - nebo po různé samoopravitelné deformace automobilových karosérií ze speciálních materiálů.
elektromagnetismus 2 - vlastní příspěvek
DÍL 2
elektromagnetismus v továrnách
Elektromagnetismus v továrnách
- břemenové elektromagnety se vyrábějí na stejnosměrný proud o napětí na 110, 12%, 220, 440, 500 V
- elektromagnetická upínadla pro upínání feromagnetických předmětů v soustružnách, brusírnách a na rýsovacích stolech - upínadlo se skládá z tělesa z ocelolitiny (kostry), ze snímatelné horní desky a cívky - což naznačuje, že v tomto případě se jedná o magnetismus na střídavý proud
Jan Tomášek
Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů
Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje
Jan Tomášek
Kamna na piliny - "piliňák"
Kamna na piliny mohou být součástí stolařských dílen, nebo provozoven kde se hodně brousí, hobluje - vznikají piliny a hobliny a mohou sloužit třeba k běžnému topení.
Jan Tomášek
Sněhový pluh KSP 411
Když zasněží a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.
Jan Tomášek
Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most
Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.
Jan Tomášek
Mechanika KFD 1 DAV - frekvence, rychlost, zrychlení / proč rychlé vozy mají velká kola
Dva obory mechaniky pohybu - kinematika a dynamika - dá se říci odlišuje právě frekvence a rychlost - tedy od zvuků periody, přes frekvenci a pootočení - dále přes rychlost úhlovou, rotační až po lineární rychlost, atlas Škoda.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Uprchlého exposlance Wolfa zatkli v Paraguayi. Skrýval se přes deset let
Bývalý poslanec sociální demokracie Petr Wolf, po kterém přes deset let pátrala policie, byl zatčen...
KOMENTÁŘ: Političtí lumíci proměnění v zajíce běží o život. Před odpovědností neutečou
Česká politická scéna otřásá bránicí nejednoho pozorovatele. Smích je totiž dobrý lék na...
Pytlák vybavený zbraní s tlumičem střelil z auta divočáka, uslyšel to myslivec
Až dva roky vězení hrozí muži, který u Chrástu na Plzeňsku upytlačil divoké prase. Podle policistů...
Že diskriminujeme romské děti? Nesmysl, odmítá ředitel z ghetta výzvu Bruselu
Výzva Evropské komise (EK), aby Česko přestalo diskriminovat romské děti, je podle ředitele...
Ženu ubodal, kamarádku zmrzačil. Za brutální útok navrhla žalobkyně doživotí
Případ mimořádně brutální vraždy z loňského srpna začal dnes projednávat Městský soud v Praze. Na...
Prodej stavebního pozemku 874 m2, Pohoří u Prahy.
Pohoří, okres Praha-západ
4 980 000 Kč
- Počet článků 154
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 710x