Elektrické a magnetické pole (2) - magnetizace, elektromagnetismus (rozvody v továrnách 2)
elektrické rozvody v továrnách
rozvody v továrnách hlavní příspěvek Cesty elektrické energie 3p - rozvody a jištění v průmyslu (Zetor a Zbrojovka) - Blog iDNES.cz
magnetismus v továrnách (rozvody v továrnách 2) Elektrické a magnetické pole (2) - magnetizace, elektromagnetismus (tento příspěvek)
obsah a rozcestník magnetismus
(elektro)magnetismus zahrnuje čtyři příspěvky + příspěvky o mikrovlnce
elektromagnetismus 1
Co se děje kolem elektřiny 9 - elektromagnetismus jako takový - jak na mikrovlnku 5 - Blog iDNES.cz
obsah příspěvku
em1/ ELEKTROMAGNETICKÉ POLE A ELEKTROMAGNETISMUS JAKO TAKOVÝ - DRUHY ELEKTRICKÝCH A MAGNETICKÝCH POLÍ, AC a DC magnetismus, JAK FUNGUJE NÁMOŘNÍ MAGNET
em1/ MAGNETRON A MIKROVLNNÁ TROUBA
elektromagnetismus 2
Elektrické a magnetické pole (2) - magnetizace a elektromagnetismus v továrnách (tento příspěvek)
obsah vlastního příspěvku
em2/ díl 1 - magnetizace
část 1 - je je magnetizace
část 2 - magnetické momenty
část 3 - metodika označování grafů s fyzikálními a elektrotechnickými funkcemi
em2/ díl 2 elektromagnetismus v továrnách
elektromagnetismus 3
Elektrické a magnetické pole - pravidlo tří kolmostí a náhradní směrové schéma - Blog iDNES.cz
elektromagnetismus 4
Industriální Kroměříž - Malá vodní elektrárna Strž firmy Křižík a Simonova továrna - Blog iDNES.cz
konkrétně "válka rozvodů" a "Nikola Tesla a elektromagnetismus"
elektromagnetismus 5
Loď do Prahy a Hamburku, hydroelektrárny na Vltavě - Blog iDNES.cz
námořní DC magnet
elektromagnetismus 6
průmyslový elektromagnet v přístavu Wilhelmshaven, průmyslové DC rozvody CEE 16 - DC rozvody a magnet / Brémy a Východní Frísko 1999 - Blog iDNES.cz
elektromagnetismus 7
indukční vařič Cesty elektrické energie 17 - jak vařit elektricky doma i na cestách - Blog iDNES.cz
elektromagnetismus 8
Co se děje kolem elektřiny 6 - jak na mikrovlnku 2 - Blog iDNES.cz především magnetron
příspěvky na téma elektrotechnika a radiotechnika
teorie silnoproud, normální proud
Industriální Kroměříž - Malá vodní elektrárna Strž firmy Křižík a Simonova továrna - Blog iDNES.cz tzv. Válka rozvodů (T.A. Edison jako zastánce DC napětí a Nikola Tesla jako zastánce ACnapětí)
teorie nízké napětí, elektronika
rozdělení DC - AC napětí též v příspěvku Co se děje kolem elektřiny 5/ na rádiových vlnách 6 - AC/DC napětí, frekvence, amplituda - Blog iDNES.cz
zobrazováním či průmětem různých veličin do kartézských souřadnic XY by se měly zabývat zejména následující příspěvky
Co se děje kolem elektřiny 7 - Ohmův zákon pro zapojený obvod - funkce a integrál - Blog iDNES.cz
elektromagnetismus 2 - vlastní příspěvek
DÍL 1
část 1 - je je magnetizace
část 2 - magnetické momenty
část 3 - metodika označování grafů s fyzikálními a elektrotechnickými funkce
část 1 - co je magnetizace
Aby mohl transformátor vykonávat svoji funkci - tedy například přenášet elektřinu z jedné cívky na druhou - nebo alespoň vykonávat tuto funkci plnohodnotně - je třeba kovový materiál této součásti - například jádro transformátoru zmagnetizovat - což znamená znamená navýšit jeho perneabilitu. Perneabilita vlastně znamená - stupeň jak je daná kovová látka - nebo spíš součást stroje - magnetická.
Perneabilita je vlastně druhotná porovnávací veličina - základními veličinami magnetického pole - přesnějimagnetizačního pole je magnetická indukce B - a význam získává magnetická intenzity H a další veličina vyhrazená právě pro proces magnetizace - a to veličina zvaná přímo magnetizace M. I když přímo magnetizace M se ve výpočtech příliš často nevyskytují - spíš se ve vzorcích vyskytují veličiny nějak související - nebo ještě častěji veličiny ze kterých magnetizace vychází - tedy například magnetické momenty - dřívějším a výstižnějším označením malé "m" s doplňujícím indexem o jaká druh momentu se vlastně jedná. Aktuálně se vyskytují jiná označení pro magnetické momenty - například "j" - ale je otázka proč se zavedená označení mění.
Pro kvantitativní popis jak vysoce je látka magnetická - což vyjadřuje výše zmíněná porovnávací perneabilta je však podstatnější poměr předchozích dvou veličin - tedy indukce B a intenzity H.
Úplné nejednodušší vyjáření stupně magnatizace látky je vzorec
B = µ H
B(magn indukce) = µ (perneabilita látky) H (magn intenzita)
shrnuto
PŘI MAGNETIZACI SE NAVYŠUJE MAGNETICKÁ INDUKCE "B" - ZATÍMCO MAGNETICKÁ INDUKCE "H" ZŮSTÁVÁ NA VÝHOZÍ ÚROVNI
nebo v opisnější formě a perneabilitou vákua namísto perneability magnetované látky
{\displaystyle \mathbf {B} =\mathbf {H} +4\pi \mathbf {M} }
v tomto vztahu se přímo vyskytuje veličina magnetizace - kterou lze nahradit příbuznou veličinou - jakou je například magnetická polarizace
"I" je označení polarizace - tedy stejné jako elektrický proud - někdy se také používá "J"
color="rgb(32, 33, 34)"To je přímá analogie s elektrickou polarizací color="rgb(32, 33, 34)". Magnetická polarizace se tak od magnetizace liší faktorem µ0:
část 2 - magnetické momenty
Jak bylo zmíněno přímo magnetizace se ve výpočtech zase tak často nevyskytuje - proto je na místě zmínit veličinypříbuzné veličiny magnetizace - jako například výše zmíněná magnetická polarizace I nebo J.
Možná ještě důležitější než vlastní magnetizace a jí příbuzné veličiny jsou veličiny výchozí - tedy magnetické momenty. Magnetických momentů je více druhů - tedy alespoň dva - vnitřní a vnější - případně s jinými názvy. Jelikož se v magnetických momentech poměrně často vyskytuje vektorový součet a veličinám o stupeň výš se dá rovněž dobrat vektorovým součtem je zde v příspěvku o stupeň výš nad magnetickými momenty - tedy magnetizaci a příbuznými veličinami použito rozlišovací a neformální označení magnetické nadmomenty. Dokonce v jednom ze vzorců se vyskytuje další součin násobící veličiny nad magnetickými nadmomenty - byl by v tomto případě zmínit další veličinu jako nadnadmoment.
Tedy dále pokus o další rozlišovací označení popisovaných veličin.
Magnetické momenty jsou vlastně dva
Ampérův magnetický moment - v podstatě vnitřní magnetický moment - nebo možno použít i označení elektromagnetický moment - které vytváří elektromagnetické pole přímo ve vodiči. K výpočtu - či kvantitativnímu stanovení Ampérova momentu se lze dobrat jak "elektrickou cestou" - tedy z Ohmova zákona - tak magnetickou cestou - nejsnáze z elektromagnetické indukce.
a druhý moment
Coulombův magnetický (dipólový) moment - který magnetické pole vytváří vně - a který by bylo možno pojmout jako rotaci kladné a záporné magnetické síly. Právě na základě tohoto druhého - tedy Coulombova momentu dochází k magnetizaci M látky - tedy se navyšuje její perneabilita - což se veličiny související s magnetickým momentem - ale zde z výše zmíněných důvodů důvodů - tedy že se k ním dospělo dalším součinem - je použito označení "nadmoment".
Jinak Coulombův moment ve počítá magnetickou cestou - a jako výchozí veličina pro výpočet je spíše používána magnetická intenzita H, ke Coulombovu momentu je ovšem možno se dobrat přes magnetickou indukci B.
Níže Coulombův moment - tedy výchozí moment pro stanovení "nadmomentu" magnetizace.
K obrázku výše - vlevo veličiny zde označené jako "nadmoment" - tedy magnetizace a příbuzné veličiny a mezi nimi dokonce magnetizační proud - k němuž dochází rotací a vektorovým součinem magnetického momentu - tedy z hlediska cest od magnetického momentu by se mělo jednat o cosi jako "nadnadmoment"
K magnetizace se lze dobrat dřívějšími metodami na základě paralel s elektrickým polem - jen místo elektrické intenzity E se například vyskytuje magnetická intenzita H - místo elektrické polarizace P polarizace magnetická J.
Mimochodem mezi elektrickými a magnetickými veličinami se najde řada jiných pararel - místo el. proudu u elektrického pole např, magnetizační proud u magnetizačního pole - v případně magnetický indukční tok a tak dál.
Označení magnetických momentů
Od dřívějšího označení ma (Ampérův magnetický moment) - připadně mc ve prospěch jiných označení typu "i" - ale původní označení patrně vytvářel asi zkratku pro veličiny nejvíce zamezující záměnám.
část 3 - metodika označování grafů s fyzikálními a elektrotechnickými funkcemi
Zde je stanovena určitá posloupnost různých elektrotechnických veličin - přičemž na ose y by měly být veličiny výkonné neboli okamžité a na ose x veličiny stavové. Takovými krajními veličinami by měly být například proud "I" a výkon "P" na ose y a krajními stavovými veličinami čas "t" - případně délka "l" na ose x. A by se měly vytvářet různé mezistupně - například v případě grafu napětí/proud by mělo být napětí U na ose x - neboť podle zde dříve použitých sloganů "napětí je vodič" - by měly být nepřímo zakomponována i jistá časosběrnost - případně rozměry. V případě - že by napětí mělo být srovnáváno s časem - tak z hlediska času by v případě napětí šlo o výkonnou hodnotu - a mělo by být zaznamenáváno na osu y.
Výše příklad právě takového převodu z hlediska výše zmíněného textu kdy výkonná veličina - tedy proud je zaznamenávána na ose x a stavová veličina - tedy napětí na ose y ---> toto označení je doplněno novým označením směru - tentokrát výkonná veličina v ose y a stavová v ose x.
Na podobné téma ještě příklad hysterezní křivky - tedy fyzikálních dějů - kdy se návrat zpět děje za trochu jiných parametrů než výchozí cesta - takže křivky vytváří smyčku.
V tomto případě se jedná o takzvanou voltampérovou charakteristiku - kde z hlediska textu výše je více výkonná veličina proud "I" umístěna na ose y a stavová veličina napětí na ose "U" - ovšem pozorovateli - navyklému na časosběrný průběh napětí a proudu v sínusovkách o fyzikálním procesu z hlediska času zase mnoho neříká. Z tohoto důvodu je zde nákres pozměněn tak - že na ose x zůstává proud "I", ale na osu x je zakreslena na místo napětí časosběrná hodnota času - ovšem napětí je rovněž uvedeno - a to jak výkonná hodnota k ose y - tak časosběrná hodnota napětí k ose x. V této formě se průběh hystereze pozmění na křivku připomínájící sínusovku průběhu napětí či proudu.
Jinak hystereze - tedy trochu odlišné cesty tam a zpět využívá různým způsobem - například vymezuje interval samočinného vypínání různých spínačů - nebo po různé samoopravitelné deformace automobilových karosérií ze speciálních materiálů.
elektromagnetismus 2 - vlastní příspěvek
DÍL 2
elektromagnetismus v továrnách
Elektromagnetismus v továrnách
- břemenové elektromagnety se vyrábějí na stejnosměrný proud o napětí na 110, 12%, 220, 440, 500 V
- elektromagnetická upínadla pro upínání feromagnetických předmětů v soustružnách, brusírnách a na rýsovacích stolech - upínadlo se skládá z tělesa z ocelolitiny (kostry), ze snímatelné horní desky a cívky - což naznačuje, že v tomto případě se jedná o magnetismus na střídavý proud
Jan Tomášek
Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů
Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje
Jan Tomášek
Kamna na piliny - "piliňák"
Kamna na piliny mohou být součástí stolařských dílen, nebo provozoven kde se hodně brousí, hobluje - vznikají piliny a hobliny a mohou sloužit třeba k běžnému topení.
Jan Tomášek
Sněhový pluh KSP 411
Když zasněží a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.
Jan Tomášek
Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most
Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.
Jan Tomášek
Mechanika KFD 1 DAV - frekvence, rychlost, zrychlení / proč rychlé vozy mají velká kola
Dva obory mechaniky pohybu - kinematika a dynamika - dá se říci odlišuje právě frekvence a rychlost - tedy od zvuků periody, přes frekvenci a pootočení - dále přes rychlost úhlovou, rotační až po lineární rychlost, atlas Škoda.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Izraelci k nám vtrhli, hlásí mise OSN v Libanonu. Odejděte, vyzval Netanjahu
Sledujeme online Mírová mise OSN v Libanonu hlásí další konflikty s izraelskou armádou. Izraelské tanky podle OSN...
„Noste si po povodni příbor.“ Opravy poničených škol mohou trvat měsíce
Ještě v létě ve škole vlastnoručně vyměňoval podlahy. Dnes ředitel Základní školy Česká Ves Filip...
Mýtné podle ujeté vzdálenosti? Nevyhnutelné, tvrdí šéf britské infrastruktury
Klesající výnosy ze spotřební daně za paliva – vedlejší efekt rozvoje elektromobility – vedou k...
Policie obvinila muže podezřelého z postřelení třináctileté dívky v Plzni
Čtyřicetiletého muže podezřelého z pátečního postřelení třináctileté dívky v okrajové části Plzně...
- Počet článků 154
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 711x