Co se děje kolem elektřiny 8 - jak na mikrovlnku 4

Takže zde by bylo další pokračování volného seriálu o mikrovlnce a magnetronu - oproti předchozímu bádání by zde mohla být několik zásadně nových poznatků.

Nejprve k magnetronu jako funkčnímu celku. Magnetron lze v podstatě rozdělit na několik dílčích částí podobně jako například elektronku - vlastně se také jedná o specifický druh elektronky.

Tak předně by to byl vlastní magnetron - což vlastně anoda - neboli plus. U anody magnetronu jsou zase poměrně důležité dva napájecí obvody - se zcela odlišnou hodnotou napětí - jednak nízkonapěťový obvod - přes který je vlastně magnetron pouze skrze cívku transformátoru propojen s napájením zdrojem elektrického proudu. Druhým - a dá se říci hlavním napájecím obvodem magnetronu je pak vyskonapěťový obvod - který umožňuje funkci oscilačního obvodu - což je dost podstatná součástka - neboť mění kladný a záporný pól magnetronu.

Další součástkou magnetronu je žhavící vlákno neboli katoda mínus (s různým způsobem napájení) -  která je zahřívána elektrickým proudem a díky tomu se z vlákna uvolňují elektrony, které jsou urychlovány připojeným elektrickým polem směrem k anodě. Jinak pohyb elektronů od vlákna katody k anodě magnetronu probíhá po různých drahách - od přímých - pokud směrem od katody k anodě působí pouze elektrická síla - až po elipsové dráhy - pokud se na anodě střídá elektrické a magnetické pole.

Čtvrtou součástkou (pokud se dva napájecí obvody magnetronu berou jako samostatné součástky) by bylo RF vlákno na katodě magnetronu - což by měla být obdoba zesilovací mřížky u elektronky).

kkk

Možná by nebylo od věci ještě jednou zmínit oscilační obvod. Jak již bylo naznačeno - oscilační obvod je dost podstatná součástka pro funkci mikrovlnky a vznik záření magnetronu - protože přepólovává anodu magnetronu z plus na minus - čímž vytváří periodické kmity elektronů z anody magnetronu - které při působení další magnetické síly (tou první magnetickou silou je magnetická síla anody válce magnetronu - která se periodicky mění s elektrickou silou právě prostřednictvím oscilačního obvodu).

Jinak svým periodickým průběhem z plus na minus - neboli elektrického a magnetického pole - nebo ještě jinak - změny tlaku a tahu - magnetron do značné míry může připomínat funkci spalovacího pístového motoru.

Do jisté míry by odpovídaly i další součásti - napájecí obvod magnetronu může připomínat volnoběh spalovacího motoru - oscilátor pak válec s pístem spalovacího motoru - žhavící obvod katody magnetronu pak zapalovací svíčku - či žhavení u spalovacích, či vznětových motorů.

A čtvrtá součástka - anténa neboli RF obvod - kterým by poněkud odpovídala  zesilovací mřížka elektronky - by tak trochu mohla připomínat pedál s plynem.

Možná ještě srovnání s dalšími součástkami.

 

Takže do pomyslného prvního stupně - kam patří vodiče a základní součástky by jako nejvíce názorná součástka mohla být považovaná žárovka - kterou by s výhradami bylo možno pokládat za elektronku pouze ze žhavením neboli katodou.

Jako součástka o stupeň výše - neboli stupeň dva (mínus - fixní změna) by mohla být považována běžná elektronka dioda a konečně stupeň tři (mínus - regulovatelná změna) může zas být považována elektronka trioda.

Megnetron by bylo možno zařadit mezi elekronky triody  - je zde však jedno podstatné specifikum - a to přepólovávání magnetronu z plus na minus.

 

jiné stránky o mikrovlnce

Co se děje kolem elektřiny 5 - mikrovlnná trouba - proč jiskří hrozny v mikrovlnce - Blog iDNES.cz

další druhy vařičů, tentokrát na plyn

Campingaz CAMP BISTRO 2 na plynové kartuše a další cestovní vařiče – Potvor - pomáhat tvořit

elektro

odkaz na hlavní rozcestník na téma elektrotechnika Co se děje kolem elektřiny... AC, DC proud - rozcestník na téma elektrotechnika - Blog iDNES.cz

Autor: Jan Tomášek | úterý 9.3.2021 15:51 | karma článku: 6,04 | přečteno: 357x