Co se děje kolem elektřiny 7 - jak na mikrovlnku 3b

Jenom velmi krátká anotace - pokračování bádání nad mikrovlnnou troubou jako takovou - a zejména pak nad zdrojem záření - magnetronem.

/zatím bez ilustrací - předpokládáno doplňení/

 

1. Jak mikrovlnka funguje?

Jídlo se skládá z vody - která je na jednom konci nabytá záporně a na druhém kladně.

Jídlo v mikrolnce je vystaveno elektromagnetickým vlnám 
- které se šíří z magnetronu-elektronky.

Podle definice vlny z magnetronu obsahují  elektrické a magnetické pole 
/elekrické a magnetické pole mají stejné původ v ektronech - ale jsou mezi nimi jisté odlišnosti - podrobnosti je ovšem námět na jiné téma/.

Elektrické a magnetické pole rychle střídá směr /vzájemně se nahrazují/
2 450 000 000 krát za vteřinu !

Elektrické pole se vyznačuje že působí přímo na atomy - či molekuly
/magnetické pole působí na materiál určitého druhu
 - čili v podstatě celý předmět jako celek - jedná se o magnetismus/.,

Molekula vody reaguje na elektrické pole - či elektrickou sílu v rychlých intervalech zmíněných výše se otáčí tam a zpět - což je podstata účinku mikrovlnného záření.

Mikrovlnka tedy pokrm upravuje - možno říci ohřívá kompaktně a homogenně po celém průřezu porce jídla - nikoliv pouze na porvchu jako běžná trouba.

2. Magnetron

Magnetron tvoří vlastní katoda /minus/ na kterou navazuje vlákno /spirála/ a navíc element doplňují permanentní magnety.

Spirála je vpodstatě oscilátor - katoda /minus/, ze  kterého se  po zapojení do zdroje uvolňují elekrony - a v bezprostřední blízkosti kolem spirály rotují - respektive zatím vytváří podkovovité dráhy vně spirály a zpět.

Rotace v pravém smyslu nastává po zapojení dalšího elementu - kterým je trubice - anoda /plus/ uvnitř které je ve vakuu instalována mínusová spirála katody. Kladná trubice tedy působí přitažlivě na elekrony oscilátoru - ovšem pouze změnou dráhy elekronů z dráhy podkovovitého charakteru na úplnou rotaci.

Elektrony z katody spirály nevytváří mikrovlnné vlňení - ale způsobují pouze elekromagnetickou indukci. Rotující elektrony indukují svůj záporný náboj na trubici anody /přesto že je zapojena kladně/a z anody se uvolňují další elekrony (elekrony "A" anody - trubice) směřující dovnitř ke spirále  - tedy kolmo na rotující elektrony (elektrony "K" katody - spirály).

V důsledku faktu - že proud rotujících elektronů "K" není spojitý - indukce probíhá přerušovaně  ve velmi krátkých intervalech zmíněných výše /2 450 000 000 krát za vteřinu/ dráhy indukovaných elekronů číslo jedna tvoří pouze krátké pulzy - nicméně tyto rychlé pulzy - či kmity vytvoří základ pro mikrovlné vlňení.

Třetím elementem v  magnetronu - kromě spirály-katody a trubice-anody je magnet - často napřílad dvojice permanentních magnetů které z jedné strany zcela - z druhé strany propustně uzavírají uzavírají trubice magnetronů. 

Uvnitř trubice je pak mezi magnety homogenní magnetické pole - které ovlivňuje pulzující elektrony "A" že je potáčí o dovadesát stupňů - a vzniká vlastní mikrovlnné záření vypuzované požadovaným směrem z trubice magnetronu.

 

ODKAZY NA TÉMA VAŘENÍ

jiné stránky o mikrovlnce

Jak na mikrovlnku - album na FCB

https://www.facebook.com/nabdaz/photos?tab=album&album_id=2969339649797437

Co se děje kolem elektřiny 5 - mikrovlnná trouba - proč jiskří hrozny v mikrovlnce - Blog iDNES.cz

další druhy vařičů, tentokrát na plyn

Campingaz CAMP BISTRO 2 na plynové kartuše a další cestovní vařiče – Potvor - pomáhat tvořit

Cestovní vařiče na plyn - případně další vařiče podobné album na FCB -

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=nabdaz&set=a.5380797498651628 

 

Autor: Jan Tomášek | středa 24.2.2021 8:54 | karma článku: 7,65 | přečteno: 371x