Je čas bránit pana Martina Romana

Je čas napsat pár slov na obranu bývalého šéfa firmy ČEZ pana Martina Romana. Štvanice na jeho osobu se paradoxně dotýká nás všech. Chceme v čele státních schopné manažery? Tak je musíme bránit. Je tak snadné, podlehnout vábení pošpinit úspěšného. Zvlášť, když je bohatý a byl ještě nedávno mocný.

Nejsem naivní, abych si myslel, že na tomto šprochu není pravdy trochu. Nikdy jsem pana Romana osobně nepotkal a nikdy jsem neudělal žádný obchod s firmou ČEZ, přesto mám potřebu se pana Romana zastat. Odpustím si komentáře na adresu „vox populi“. Náš „hlas lidu“ si vždy rád kopne do každého, kdo je úspěšný a má na výplatní pásce více (v tomto případě dokonce mnohem mnohem více) než tzv. běžný občan.

Jsou ale pro mne na této kauze mnohem zajímavější reakce novinářů, politiků a státních úředníků. Celá kauza vypukla v okamžiku, kdy pan Roman ztratil moc, kdy odstoupil ze své funkce. Novináři (ani ti z ekonomických rubrik!) neudělali to, co by od nich možná normální čtenáři očekávali, nezhodnotili působení pana Romana v čele firmy ČEZ. Nenapsali, zda firma pod jeho vedením ztratila na hodnotě, nebo naopak vyrostla, zda vedl firmu dobře nebo špatně. Zda se dopustil nějakých fatálních manažerských chyb, nebo byl naopak vizionář, který se nenechal uzavřít v kleci malého českého trhu a spolu se svými lidmi vybudoval silného evropského hráče v oblasti energetiky. Nic takového, jen spekulace o jeho vlivu na politiky a vlivu politiků na něj apod., až po kauzu s firmou Škoda.

Je až bizarní sledovat naše ušmudlané politiky, kteří se ještě před pár měsíci snažili zvýšit svou prestiž pohybem v blízkosti významného manažera, kterak teď hlasitě vyzývají k vyšetřování všeho možného i nemožného a haraší klíči od šatlavy. Moc rád bych viděl pavouka firem, na které jsou všichni naši poslanci a senátoři napojeni, pokud by jej naši odvážní novináři dokázali odkrýt s takovou odvahou, sebeobětováním a invencí, s jakou nyní odkrývají vše kolem pana Romana. Kolik politiků by i pak chrastilo klíči od šatlavy a volalo by po vyšetřování?

Pro mne je podstatné, zda firma ČEZ generovala pro stát na dividendách peníze, které znamenaly moje nižší daňové zatížení. Pro mne je podstatné, zda pan Roman vedl firmu ČEZ dobře nebo špatně. Zatím jsem neslyšel ani od novinářů, ani od politiků nic, co by dokazovalo, že by firmu okradl, že by snížil její hodnotu apod. To jiní manažeři státních firem vykonávali svou práci úplně jinak a nikdo je nevyšetřuje, nikdo o nich nepíše celostránkové analýzy a nikdo se nestará o to, kdo je do jejich pozic posadil, kdo je měl kontrolovat a nedělal to řádně. Pánové Tvrdík a Lašák prakticky zničili České aerolinie, snížili hodnotu této společnosti o mnoho miliard a nic se neděje. Stát místo toho, aby z této společnosti dostával dividendy, pumpoval do ní další a další peníze, ne do rozvoje, ale do prosté záchrany společnosti. A co se dělo? Pan Trvdík se posunul z pozice šéfa ČSA do pozice volebního manažera ČSSD! Nabízí se spekulace, že měl jen ohlídat, aby peníze z ČSA dotekly do té správné pokladny.  Proč je kolem pana Tvrdíka a pana Lašáka ticho po pěšině? Kde jsou všichni ti schopní novináři a ti spravedliví politici, když manažeři státních firem Lesy ČR a Česká pošta činí zvláštní rozhodnutí, která poškozují tyto společnosti a výnos státu z těchto firem je menší než by mohl být?

Panu Romanovi novináři a politici vyčítají, že ČEZ dával zakázky společnosti ŠKODA, se kterou byl údajně spřízněný. Všichni se soustředí na spřízněnost nebo nespřízněnost osoby pana Romana a firmy Škoda, ale nečetl jsem jediný důkaz o tom, že by byl ČEZ touto spoluprací nějak poškozený, že by díky tomu byla dividenda, kterou stát z ČEZu vybírá nižší. Dočetl jsem se pouze, že se díky tomu firma Škoda zvedla z popela, zmodernizovala se, zaměstnává v regionu mnoho lidí a platí státu daně. Že to vadí zahraničním firmám, které mohly mít ze spolupráce s ČEZem profit, to se dá pochopit, ale proč by mělo novinářů a politikům vadit, že se zachránil český podnik, roste, zaměstnává a platí daně? Nemělo by to naopak být pravidlem (tak jako je tomu v mnoha okolních zemích), že státní nebo polostátní firma dává přednostně práci domácím firmám, pokud nabízí konkurenčně schopné zboží a služby, za konkurenční ceny?

Je třeba bránit kvalitní manažery, kteří dokáží řídit státní a polostátní společnosti kvalitně. Jinak se do vedení těchto firem budou stále častěji dostávat „účeloví“ manažeři typu pana Tvrdíka a postupně všechny státní firmy skončí jako ČSA. Už vidím, jak se v diskusi objeví evergreen tvrzení: „stát by neměl nic vlastnit, protože neumí hospodařit. Všechno by mělo být soukromé, protože pouze soukromník se dobře stará.“ To je stále opakovaný mýtus a blábol. I soukromé společnosti krachují, to snad kolem sebe vidí denně každý z nás. A stát je největší firma v téhle zemi. Pokud nebude mít jiné zdroje příjmu, než daně, budeme se všichni divit.

Važme si tedy dobrých manažerů. A podle mne byl pan Roman dobrým manažerem. Že při tom zbohatl? To je v pořádku. Pokud zbohatla i firma, kterou vedl, přeji mu to. Zbohatnutí nepřeji pánům Tvrdíkům a Lašákům, kteří státní firmu, kterou dostali do správy poničili.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Papež | úterý 18.10.2011 9:00 | karma článku: 15,47 | přečteno: 1041x