Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Desatero jak si vybírat cestovní kancelář

Za dovolenou utrácí lidé spoustu peněz. Je až s podivem jak často lidé podcení její výběr. Dovoluji si předložit jakýsi "návod k použití", desatero jak si vybírat cestovní kancelář pro svou dovolenou.

Desatero jak si vybírat cestovní kancelář

 

1)      Mějte jasno v tom, co hledáte

Pokud se chystáte na dovolenou a chystáte se utrácet peníze, doporučuji nepodcenit domácí dialog o tom, jaká by ta dovolená měla být a kolik peněz z rodinného rozpočtu jste do její realizace ochotni a schopni dát. A to nejen na její nákup, ale za útratu během její realizace. Čím jasnější budete mít představu a rozpočet, tím lépe se vám bude dovolená vybírat a tím menší bude nebezpečí zklamání. Často dochází k tomu, že si někdo koupí lacinou dovolenou do drahé destinace a pokud by sečetl celkové výdaje, pak by si možná mohl dovolit větší luxus v jiné destinaci, kde možná prvotní nákup dovolené byl dražší, ale výdaje na místě mnohem nižší.

 

2)      Ptejte se, ptejte se, ptejte se

Kdo se neptá, nic se nedozví. Staré, ale stále platné pořekadlo. Čím více se  ptáte a na  čím konkrétnější věci, tím snadněji poznáte, zda cestovní kancelář, či agentura ví opravdu co prodává. Zjistíte mnoho detailů, které mohou být v rozporu s vaší představou o dovolené, nebo naopak, které mohou vaši volbu podpořit. Zkuste si v hlavě „promítnout film ze své budoucí dovolené“ a ptejte se, zda to, co vám cestovní kancelář nabízí je v souladu s vaší představou. Někdy zjistíte, že vaše představa o dané destinace je myslná, že cestovní kancelář nemá všechny potřebné informace, že hotel neodpovídá vaší představě apod., nebo naopak, že vaší představě odpovídá úplně jiná destinace. Prostě ptejte se, ptejte se, ptejte se. Předejdete tím nedorozumění a navíc poznáte, kdo je opravdový odborník.

 

3)      Dejte na zkušenosti jiných

Ptejte se svých známých s kým a kde byli na své dovolené a jak byli spokojeni se svou cestovní kanceláří. Samozřejmě musíte dát pozor na to, zda vaše představy o dovolené jsou podobné představám vašich přátel. Ale pokud má někdo několikaletou dobrou zkušenost, je určitě naděje, že vaše zkušenost bude také dobrá.

 

4)      Dobrá agentura může být skvělý partner

Není vůbec pravidlem, že koupit zájezd u cestovní kanceláře musí být vždy lepší než u agentury. Dobrá a fungující agentura může být pro klienta perfektním partnerem ! Nejen, že zná produkty mnoha cestovních kanceláří a může tedy pomoci v orientaci, ale také zná reakce klientů na služby jednotlivých cestovních kanceláří. Dobrá agentura se snaží vybudovat si kmen pravidelných klientů právě prostřednictvím kvalitních a korektních informací. Dobrá cestovní agentura vám může ušetřit nejen čas, ale i peníze. A je fér si vybraný zájezd koupit u agentury, která vám zájezd pomohla vybrat a neobcházet ji a neutíkat přímo k cestovní kanceláři. Cena je stejná a provize, kterou agentura od cestovní kanceláře dostane je spravedlivou a poctivou odměnou za práci, kterou pro vás agentura odvedla. Pokud utečete přímo k cestovní kanceláři, zabíjíte agenturu, protože bez profitu nebude mít z čeho žít.

 

5)      Porovnávejte vždy jablka s jablky

Jedna z mnohých chyb, které se klienti při výběru dovolené dopouštějí, je to, že porovnávají jablka s hruškami. Dejte si pozor, abyste vždy porovnávali opravdu stejné nabídky – stejný druh pokoje, ve stejném hotelu, stejný typ stravování a stejný termín, stejnou leteckou společnost apod. Pokud vidíte odlišnosti, ptejte se : Proč ty odlišnosti existují a jaký mají vliv na kvalitu vaší plánované dovolené ?  Porovnávání je skvělá věc, ale musí se opravdu porovnávat stejné produkty. Pak máte šanci vybrat si to nejlepší za peníze, které jste ochotni za svou dovolenou dát.

 

6)      Není všechno zlato, co se třpytí

Stále se opakuje stejná chyba : klienti podlehnou lákavé reklamě a neprověří si, zda to, co bylo nabízeno, je opravdu součástí dovolené a zda nejsou schované nějaké háčky. Teprve, když máte všechny informace v ruce, porovnávejte.

 

7)      Cestovní smlouva

Alfa a omega vztahu mezi klientem a cestovní kanceláří je cestovní smlouva. Čím konkrétnější informace jsou v cestovní smlouvě, tím méně dohadů o jejím plnění může nastat. Trvejte na přesném jménu hotelu (a ověřte si, že se tak opravdu váš hotel jmenuje!), trvejte na druhu pokoje (a ověřte si, zda váš hotel takový druh pokoje opravdu má k dispozici), trvejte na přeném popisu druhu stravování (např. polopenze může v některých zemích znamenat snídaně + oběd, v jiných snídaně + večeře !), trvejte na jménu dopravce a jasném počtu noclehů (pokud víte, že poletíte v noci a přistanete brzo ráno, mělo by být jasné v kolik hodin vám bude k dispozici pokoj a do kolika hodin vám bude k dispozici poslední den…) atd. atd. Podepisujete smlouvu a musíte si být vědomi, že odpovědnost je i na vás. Smlouva je smlouva a nemůžete se poté domáhat něčeho, co ve smlouvě není, i kdybyste si tisíckrát mysleli, že to v ceně zájezdu máte.

 

8)      Podmínky účasti

Další důležitý dokument. Čtěte a dávejte si pozor. Pokud se vám zdají nevyrovnané a příliš jednostranné ve váš neprospěch, diskutujte o nich a pokud nejste spokojeni, jděte o dům dál. Na druhou stranu musíte poctivě přistoupit na to, že i cestovní kancelář má svá práva. Jedná se o smluvní vztah, kde musí být spokojeni oba partneři.

 

9)      Last minute je zájezd jako každý jiný

Při nákupu zájezdu tzv. „Last minute“ byste měli postupovat stejně jako u běžného zájezdu. Vaše práva nejsou nijak krácena a stejně tak vaše závazky vůči cestovní kanceláři. Čím víc o nabídce víte, tím menší je možnost problémů. Nekupujte bezejmenné hotely, to si jenom říkáte o potíže. Někdy je lepší zaplatit o něco více a mít jistotu, že dovolená bude odpovídat vašim představám. Na druhé straně nemůžete od 2* hotelu all inclusive očekávat stejně kvalitní all inclusive jako v 5* hotelu all inclusive.

 

10)  Negativismus a chytračení nejsou na místě

Dovolená je čas, na který se všichni těšíme. Jít si kupovat dovolenou s pocitem, že jsou všichni, kdo dovolené nabízejí lumpové, není určitě správné a může to velmi negativně ovlivnit výsledek. Stejně tak chytračení a pokusy tzv. „vyzrát na cestovku“ se mohou ve výsledku obrátit jako bumerang proti vám samotným. Vztah cestovní kanceláře a klienta by mělo být partnerstvím. Čím otevřenější budete v dialogu s cestovní kanceláří (nebo agenturou), tím lepší může být vaše dovolená.

Autor: Jan Papež | pondělí 14.2.2011 17:10 | karma článku: 11,96 | přečteno: 2158x
  • Další články autora

Jan Papež

Prezidentská kampaň začala, aneb jak zneužít 17. listopad

Sympatická demonstrace s červenými kartami, plánovaná na 17. listopadu se bohužel mění na předvolební shromáždění Šimona Pánka.

4.11.2015 v 12:00 | Karma: 19,09 | Přečteno: 917x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Lufthansa vyhodila Čechy z letadla!

Letecká společnost Lufthansa vyhodila ze svého letu do Tampy několik Čechů. Nic neprovedli! Jen byli v nesprávný okamžik na nesprávném místě a hlavně byli držiteli toho nesprávného pasu – pasu České republiky.

2.11.2015 v 15:00 | Karma: 40,81 | Přečteno: 3561x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Čuňárna bankéřů z ČNB

Bankovní rada se rozhodla pro intervenci v neprospěch koruny. Šest pánů a jedna dáma se rozhodli zahýbat s ekonomikou celé země. Rozhodli se tak udělat v období praktického bezvládí, v době kdy se teprve bude formovat nová vláda, která má mít právo na svou ekonomickou strategii. Těchto šest pánů a jedna dáma brutálně zasáhlo do práva budoucí vlády a beze sporu ovlivnilo veškeré dění v zemi.

8.11.2013 v 8:20 | Karma: 37,58 | Přečteno: 3102x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Pokrytecký postoj EU a USA k Egyptu nikomu nepomůže

Postoj k situaci v Egyptě odhalil v plné nahotě pokrytectví EU a USA. Nikdo si jistě nepřeje mrtvé civilisty na ulicích egyptských měst, ale vytrhávat tyto nešťastné a tragické momenty z kontextu celkových událostí a snažit se získat vizáž spravedlivého, nezaujatého a lidumilného soudce je nejen pokrytecké, ale i velmi nebezpečné.

29.8.2013 v 7:30 | Karma: 18,48 | Přečteno: 353x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

V Egyptě se dějí pozitivní věci, jen my to nechceme vidět

Už je zase poprask kolem Egypta. Páni diplomaté vydali varování (zjevně inspirováni administrativou USA) a straší turisty. Straší je velmi demokraticky – bez rozdílu, všechny. Nehledí na to, zda se jedná o individuální cestující, nehledě na to, kam směřují a co tam chtějí dělat.

2.7.2013 v 14:50 | Karma: 15,15 | Přečteno: 921x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Když ublížíš mým dětem, zabiju tě!

Kdyby někdo ublížil mým dětem tak, jak ublížil Petře z Jihlavy, zabil bych ho. To nebyla náhoda, nešťastná rána osudu. Byl to naprosto brutální, nelidský skutek, pro který neexistuje jediné slovo omluvy. Za poslední dva roky jsem dvakrát umřel a dvakrát se znovu narodil. Přesněji, dvakrát jsem byl v kómatu a dvakrát jsem se znovu probral k životu. Teď bojuji s nádorem v ledvině a vím, že vyhraji, vím to. Proč zrovna já mám takovou kliku? Proč zrovna ke mně je osud, Bůh (?), tak milostivý?

7.4.2013 v 10:00 | Karma: 37,17 | Přečteno: 3214x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Bílý muž nemá kam odejít (pokračování)

I já, bílý muž, chci lepší život, svobodu, rovnoprávnost a spravedlnost! Musím žádat, aby mi to vše zajistila moje vláda, protože jinou možnost nemám. Musím žádat, aby moje vláda především chránila můj svět, protože: BÍLÝ MUŽ NEMÁ KAM ODEJÍT!

28.3.2013 v 8:30 | Karma: 27,98 | Přečteno: 1182x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Pojišťovna Generali prohrála soud a musí platit !

Soud rozhodl ve prospěch klienta zkrachovalé cestovní kanceláře Parkam Holidays a pojišťovna Generali musí vyplatit klienta v plné výši. Přesně před rokem vydala Generali rozsáhlou tiskovou zprávu, ve které komentovala a vyvracela naše tvrzení, že je pojišťovna podle zákona povinna plnit klientům v plné výši.

27.3.2013 v 9:43 | Karma: 14,64 | Přečteno: 962x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Pane Sobotko pošlete pana Mládka do života !

O tom, jak moc šílené bylo prohlášení pan Mládka na sjezdu ČSSD bylo už napsáno hodně a netřeba se k tomu již vyjadřovat. S jeho prohlášením jsou ale spojeny některé další věci, které za zastavení určitě stojí.

18.3.2013 v 20:30 | Karma: 34,44 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Jedná pan advokát Kalvoda jako hyena?

Pan Kalvoda zastupuje pojišťovnu Generali v kauze zkrachovalých cestovních kanceláří a zároveň nabízí klientům, kterým Generali odmítla zaplatit vzniklou škodu, že je bude zastupovat a bude za ně žalovat stát. Zneužívá situace, kterou vytvořil jeho klient? Jedná jako hyena?

14.3.2013 v 6:55 | Karma: 21,35 | Přečteno: 1327x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Proč jsem nedal peníze Červenému kříži

„Jsi zavrženíhodný chlápek!“ řekla by jistě moje matka, kdyby ještě žila a připomněla by mi, s jakou radostí jsem jako dítě stříhal perforované okraje losů s červeným křížem, které s naprostou pravidelností kupovala, když šla do místní Jednoty pro balík Partyzánek pro otce a Startek pro sebe. Měla by pravdu, stříhal jsem ty okraje strašně rád a prožíval napjaté očekávání při jejich otevírání. Roky jsem dostával stále stejné zprávy: nevyhrál jsi nic nebo vyhrál jsi další los. Až jednou bylo úsilí mojí matky odměněno nečekanou zprávou: vyhrál jste zájezd do Rumunska. Matka odletěla do letoviska Mamaia a byla to její jediná cesta do zahraničí letadlem v celém jejím životě. Byla osmdesátá léta minulého století a svět vypadal dost jinak.

6.3.2013 v 7:45 | Karma: 25,45 | Přečteno: 1320x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Jak jsem šlápl hadovi bosou nohou za krk

Pojišťovna Generali se stala většinovým majitelem největšího českého pojišťovacího domu České pojišťovny. Stala se tím dominantním hráčem na našem trhu a dá se předpokládat, že její chování bude v mnoha případech určující pro chování ostatních pojišťoven. Dá se také předpokládat, že její vyjednávací pozice v jednání se státem a regulátorem (Česká národní banka), bude velmi silné. Ustát morálně takovou situaci vyžaduje jistou míru sebekontroly a zdravého sebevědomí a velké množství kvalitních profesionálů v managmentu.

1.2.2013 v 19:10 | Karma: 24,34 | Přečteno: 1222x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Reinkarnace Václava dokončena

Bylo nebylo, Václav Havel zemřel. Opustil svůj lid. Celá země se oblékla do smutku a smutek to byl tak nezměrný a upřímný, že se Svatý Petr rozhodl nevpustit duši Václava do Ráje: „Inu, chlape, teď je ještě nemůžeš opustit. Ty svoje Čecháčky. Nemůžeš utéct od rozdělané práce. Hybaj zpátky.“

25.1.2013 v 8:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 758x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Vítěz prvního kola prezidentských voleb: marketing !

Skvělá zpráva: k volbám přišlo více než 60% procent voličů. Přímá volba dokázala aktivovat lidi a přesvědčit je, že má smysl jít volit a přidat svůj hlas k některé z nabízených alternativ. To je určitě nejpozitivnější věc na celé přímé volbě. Lidé ještě nerezignovali, jsou schopni sebrat se a udělat alespoň to nejmenší, co udělat mohou, jít k anonymním volbám. Další velmi pozitivní věc – mnohem důkladnější zkoumání toho, kdo je kdo, jakou mají kandidáti minulost, přítomnost a jaké mají představy o budoucnosti.

13.1.2013 v 11:28 | Karma: 16,75 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Nebuďme při volbě jako ti pakoně!

Pokud někdo volí pana Fischera nebo pana Zemana, chová se úplně stejně jako tohle stádo pakoňů.

11.1.2013 v 22:38 | Karma: 14,36 | Přečteno: 927x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Nakonec jsem se rozhodl volit paní Zuzanu Roithovou

Když jsem před časem napsal pár blogů, ve kterých jsem kritizoval pana Okamuru a jeho snahu stát se prezidentem, dostával jsem v diskusích od spousty lidí, co proto a často se objevovaly názory, že pracuji v něčím žoldu, že ne nějaká strana platí za to, že očerňuji pana Dokonalého a budoucího Spasitele. Šlo mi opravdu jen a jen to, aby čtenáři blogů uviděli tohoto pána i z jiného úhlu pohledu. Pohledu člověka, který pana Okamuru zná a přišel s ním do kontaktu a do názorového střetu. Člověka, který může z vlastní zkušenosti potvrdit, že je pan Okamura lhář, populista a má naprosto jiné cíle, než veřejně prezentuje.

11.1.2013 v 10:31 | Karma: 22,36 | Přečteno: 1279x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Nevolte nikoho, kdo je na billboardu!

Chtějí Češi opravdu politickou změnu? Pak nemohou volit pány Fischera, Zemana, Schwarzenberga, ani Dienstbiera! Přiznám se, že jsem původně nebyl moc nadšený z přímé volby prezidenta. Dnes ji vidím mnohem pozitivněji. Jsem dokonce přesvědčený, že přímá volba prezidenta je šancí na obnovení možnosti alespoň zčásti ovlivnit politické dění.

9.1.2013 v 12:07 | Karma: 19,71 | Přečteno: 932x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Mrtvé duše pana senátora Okamury

Pan senátor Okamura využívá svého práva a obrátí se se stížností na Ústavní soud. Je to jeho právo a je třeba toto právo plně respektovat. Je to právo každého kandidáta na prezidenta a je součástí pravidel pro volbu prezidenta. Pravidla ale neobsahují pouze právo na stížnost Ústavnímu soudu, ale mnoho dalších podmínek. A je ukázkové, jak si pan senátor Okamura vybírá z pravidel pouze ta, která mu vyhovují a ta, která mu nevyhovují ignoruje, nebo na ně útočí, či je přímo nazývá neústavními apod.

20.12.2012 v 12:47 | Karma: 14,97 | Přečteno: 1118x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Sdružení na obranu spotřebitele politiky

Stály u regálu s uzeninami. Jedna z nich držela v ruce velkou lupu. Sherlog Holmes a Dr. Watson. Studovaly obsah masa a dalších složek ve vystavených párcích. „To je ostuda, tyhle mají jen 38% masa a těch Éček! Máš ten seznam?“ Následovalo pečlivé studium emulgátorů a dalších přísad a porovnávání s archem papíru větším než nákupní taška. „To nemyslej vážně, fakt hrůza, dej to zpátky.“ Jeden balíček párků následoval druhý a výsledek byl stále stejný, nespokojené vhození balíčku zpět do regálu.

14.11.2012 v 17:30 | Karma: 14,81 | Přečteno: 780x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Tomio Okamura je výtahem komunistů na cestě k moci

Rozumní už naštěstí pochopili (dokonce i někteří novináři!), že smyslem celého snažení pana Okamury není to, co prohlašuje, tedy spasení národa a této země, ale získání pozornosti publika a získání takového postavení, ve kterém nebude za nic odpovídat, ale pozornost publika bude snadno udržovat na patřičně vysoké úrovni. Když z toho všeho vypadne i nějaký ten nik láček, pak to bude jenom ku prospěchu věci. Vždyť užívání si radostí života něco stojí.

30.10.2012 v 14:50 | Karma: 27,08 | Přečteno: 2444x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2848x
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)