Může si český prezident dělat co chce?

Je to jen řečnická otázka. V podstatě může. Umožňuje mu to česká ústava, čeští politici a zejména čeští voliči a občané tohoto státu. Hlavně svou lhostejností. Vláda Petra Nečase měla před svým neslavným koncem prý podporu asi 8% veřejnosti. Tak výsledkům průzkumů veřejného mínění není příliš chytré důvěřovat. Jak se o tom nejlépe přesvědčil Jiří Paroubek při posledních dvou sněmovních volbách. Leč je z toho zřejmé, že každá vláda přicházející po ní musí mít nutně popularitu u veřejnosti vyšší. I kdyby ji vedl Spejbl. Ne, že by nemohl. Podle ústavy, zejména jejího extenzívního výkladu, může prezident jmenovat premiérem prakticky kohokoliv. Buďme rádi za Rusnoka. Je to aspoň prokazatelně člověk.

Také jsme mohli mít premiérem, kromě výše zmíněného Spejbla, také třeba oblíbeného psa dcery pana Zemana či jeho nejmilejší strom z Vysočiny. Průzkumy ukázaly, že Rusnokova vláda měla v okamžiku svého ohlášení, podporu přes 50% respondentů. A to měla zatím jediného člena! Ve srovnání s Nečasem by uspěl u české veřejnosti i Lubomír Štrougal. Zvláště, když se ukázalo, že místo premiéra rozhodovala stejně bývalá komunistka, slečna Carevna Nagyová. Vypadá to, že vojenské zpravodajství nebyla jediná součást státu, jí přímo podléhající. Možná se milostného příběhu z českého úřadu vlády chopí Hollywood. Podle posledních neověřených zpráv, ale zřejmě bude více materiálu pro český porno průmysl. Chystaný film by se mohl jmenovat "Jak jsme na úřadu vlády, dřeli jako koně ". To se stává, když odpůrci sexuální výchovy, katolíci Nečasova typu neví k čemu slouží lubrikační gel.

Ale zpět k prezidentovi. Jeho vláda pod vedením Rusnoka je v podstatě stejně nelegitimní jako vláda Nečase bez Nečase. Možná ještě více, protože poslanci strany Lidem aspoň prošli volbami. Na rozdíl od sboru ministrů, kteří se v příštích volbách chystají ucházet o přízeň voličů pod značkou SPOZ. Vzhledem ke kriminálním skandálům řady vysoko postavených členů této strany není divu, že lidová tvořivost začala tuto zkratku překládat jako Strana Přátel Organizovaného Zločinu. Pravda na městskou organizaci ODS v Plzni, která kriminálníky a profesionální vyděrače používala jako běžnou součást standardní politiky, ještě Zemanova strana nemá. Ale učí se rychle. Není divu, když jejich čestný předseda na hradě nemá žádné morální zábrany. Čímž moc pěkně navazuje na svého předchůdce ve funkci a svého podporovatele ve volbách. Za půl roku ve funkci, jsou tito dva spolupachatelé opo smlouvy od sebe k nerozeznání. Jen ten první pravičák kradl pera a ten současný pravičák nadává lidem do idiotů. Snaha udělat ze Zemana levicového politika je stejně marná jako snaha Jocha udělat z fašistů a nacistů levičáky, či udělat z Německé demokratické republiky, demokratickou erepubliku.

Stejně marné jako dělat levičáka ze člena Národní ekonomické rady vlády Nečase a předsedy asociace penzijních fondů, který ještě před pár měsíci lákal české ovce do asociálního 2.pilíře Kalouskovy a Nečasovy penzijní deformy, tedy Jiřího Rusnoka. Proč by vlastně měl tento kabinet získat důvěru většiny poslanců ve sněmovně? Žádný racionální důvod není. Obzvláště poté co se bývalý a budoucí ministr vnitra Pecina podřekl a prozradil, že i druhý pokus na sestavení vlády dostane stejně Rusnok. A jeho vlády nejspíš budou vládnout až do řádných voleb. Bez ohledu na to zda dostanou či nedostanou důvěru sněmovny.

Pravda pokrytecká paní Němcová už se nechala slyšet, že to tak nenechá. A podporována děkanem právnické fakulty UK, chce případné zdržování druhého pokusu, hnát k ústavnímu soudu. Protože podle odborníka a patrně voliče ODS z UK, stačí měsíc vlády v demisi. Jako většina politiků a voličů ODS trpí tento pán selektivní, modrou pamětí. Jinak by si vzpomněl na rok 2006 kdy čestný předseda ODS na hradě nechal vládnout první Topolánkovu vládu v demisi bez důvěry sněmovny až tři měsíce! Přičemž ústavní soud ani necek. Stejně jako Němcová a děkan právnické fakulty. Myslím se tomu říká precedens. A protože Zeman si dělá z ústavy toaletní papír. Může tu Rusnok vládnout vesele celých deset měsíců a na mínění nějaké poslanecké žvanírny se nemusí ohlížet. A podle dosavadních zejména personálních kroků některých ministrů, se také neohlíží.

Jeden z možných scénářů vypadá tak, že Rusnok 9.srpna důvěru nezíská. Za týden ohlásí demisi. Za další dva týdny ji Zeman přijme. A nechá Rusnoka vládnout vesele v demisi až do vánoc. Ústava ho v tomto nijak neomezuje. Po Novém roce pověří Rusnoka sestavením nové vlády a vyčerpá tak svůj druhý a poslední pokus. Víc jich Miloš nepotřebuje. V únoru Rusnok požádá o důvěru pro svůj lehce změněný kabinet. A důvěru patrně nedostane. Podá demisi a v ní to lehce doklepe do konce května a k volbám. Jestli tedy nějaké volby Zeman vyhlásí. Praktiky standardní demokracie jsou totiž pro Miloše stejně idiotské jako ústavní zvyklosti. A nebo to bude všechno jinak. Protože český volič si na hrad přímo zvolil politika, který si myslí, že může všechno. A všechno zatím nasvědčuje tomu, že má pravdu.

Autor: Jaroslav Janota | středa 31.7.2013 13:56 | karma článku: 16,80 | přečteno: 755x