Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Smysl konání

Občas sám sobě položím otázku, co má pro mne smysl. Jaký smysl má mé povolání? Jaký smysl má pro mne vzdělávání? Jaký smysl má pro mne psaní knih, blogů a divadelních her? Jaký smysl má pěstování přátelských vztahů? Atd atd.

 

Není vždy jednoduché si na tyhle a ještě další otázky odpovědět. Jestli si nějakou otázku nekladu, pak je tou otázkou, jaký má smysl život. Mohu si ji sice položit, ale domnívám se, že na ni odpověď nedostanu. Jednoduše neexistuje.

Z jakého důvodu, dělám to či ono, tam už je snadnější odpověď. Pokud dělám své povolání, ke kterému jsem se dostal ve svých čtyřiceti tří letech, pak je odpověď snadná. „Jsem prospěšný.” Alespoň mi tohle sděluje mé okolí.

Musím si sice zvyknout, že být prospěšný, ne vždy znamená být oblíbený, nebo milovaný. Z dlouhodobého hlediska jsem se mi dostalo sice jakéhosi uznání, ale že by se davy na ulici hrnuly se žádostí o podpis, to ani náhodou.

Ale i tak, je nutné podotknout, že být prospěšný je poměrně docela velká zábava, která je vylepšená tím, že se díky tomu i uživím. Vzdělávat se, tahle činnost mne skutečně baví, má smysl, že jsem prospěšný sám sobě. Mozek neatrofuje. Pokud neatrofuje mozek, neatrofují, alespoň ne tolik, další orgány.

Kdysi povídal pan docent Vinař na jedné přednášce. Tohle jeho tvrzení jsem si zapamatoval. Myslím, že měl pravdu. A opačně. Pokud neatrofuje tělo, pak neatrofuje , zase aspoň ne tolik, mozek. Jsme holistické bytosti. Tělo i duše jedno jsou. A epigenetika tuhle moudrost potvrzuje. EPIGENETIKA V tom článku, na který jsem dal odkaz je poměrně srozumitelně pojem „epigenetika” vysvětlený. Pak ještě v knize Bruce Liptona: „Biologie víry.” a „Spontánní evoluce.” Seriozní literatura, žádné šarlatánství.

Vrátím se k tomu smyslu konání. Umím-li se uvolnit, dát tělu i duši odpočinout, pak jsem prospěšný sám sobě i svému okolí. Řád říkám, že kdo se umí postarat sám o sebe, je prospěšný sobě i druhým. Sobě v tom, že prosperuje, je soběstačný, druhým tím, že je schopen být prospěšný a nemusí se o něj ti druzí starat.

Sice svou schopností se o sebe postarat vezme mnohým lidem, toužícím po moci nad druhými lidmi, příležitost jak si ho zavázat a díky tomu ovládat. Chce-li kdo být ovládán, chce-li kdo být „bezstarostný”, jak se někdy ti ovládaní tváří, nechť si nechá vzít možnost se o sebe a své věci postarat. Zcela určitě mu to vyjde.

Být svobodný, nezávislý, znamená občas dřinu, utrpení a bolest. Svoboda pro mne znamená, že se musím starat, nikdo se nepostará, většinou o pomoc nežádám. O pomoc žádám jen tehdy, když už jsem vyčerpal všechny možnosti. Vyčerpávat všechny možnosti může někomu připadat jako ztráta času, ale zase poskytuje jinou možnost. Možnost vzdělávaní.

Vzděláváme se celoživotně. Učíme se nové věci a zjišťujeme, že metoda: „Pokus, omyl” je nakonec nejlepší metoda. Vlastně, skoro všechny vynálezy byly vynalezeny metodou pokus, omyl. Psát knihy, divadelní hry, blogy, má pro mne smysl oslovení určité skupiny lidí, kteří se mnou sdílejí pohled na svět. Nemusí se mnou nutně souhlasit ve všem, leč vidí svět ve stejném úhlu a horizontu.

Smysl diskuse, pro mne není dosáhnout souhlasu se všemi názory, ale poskytnutí jiného pohledu, kterým se mohu, ale také nemusím řídit. Člověk s odlišnými názory, nemusí být nutně nepřítel. A nejde mi ani o to v diskusi vyhrát, spíše mi jde o ty jiné myšlenky.

Mnohokrát mi lidé a docela právem říkali. „Nejlepší cesta vede tudy.” Nejlepší byla, kratší, pohodlnější a více bezpečná. Jenže, jen na dlouhé a těžké cestě, se sobě člověk dozví nejvíc. Zátěž prověřuje.

Ovšem, postupná zátěž je asi nejvýhodnější a má pro mne největší smysl. Sílu získáváme postupně. „Rozdej, co máš, vezmi kříž svůj a následuj mě.” Říká Kristus uchazeči, co se ptal jak se stát jeho učedníkem.

Učedník se zarmoutil, protože se bál, že ten kříž neunese. A i tomu Kristus rozumněl a nesoudil ho. Ne každý máme na ty velké a těžké kříže. Každý na jinak těžký a i ty zdánlivě lehké, nás svou tíhou prověří. Konečně, dvanácti kilogramový ruksak, mě při čtyřiceti kilometrech denně na mých pěších cestách prověřil dost a dost. Nemohl jsem si stěžovat na malou prověrku.

Pokusil jsem si zformulovat, co a z jakého důvodu má pro mne smysl. Záměrně se nezabývám tím, co pro mne smysl nemá. Protože nikdy nevím, co jednou může mít jednou smysl. Možná už dnes, zítra,nebo také nikdy. Ale tohle jednoduše v tuhle chvíli nevím. Jo jo.

 

Autor: Jan Jílek | pondělí 21.5.2018 12:48 | karma článku: 10,79 | přečteno: 265x

Další články autora

Jan Jílek

My pony, rifle and me

Vždy, jak se napiji vody ze sklenice s citronem, uvědomím si, jak zhnuseně mi chutná voda samotná, když v těch vedrech na mě pořád povykují, „musíš pít, pít hodně v těch vedrech!”

20.6.2019 v 16:58 | Karma: 36,68 | Přečteno: 2445x | Diskuse | Osobní

Jan Jílek

Sladké je žít

Užívám si v poslední době nemocnic. Mám se tak skvěle, že mít se lépe, snad to ani nevydržím. Po operaci v únoru vše vypadalo nadějně, leč pak se tněco mírně zadrhlo, neboť nastala lokální recidiva nádoru.

26.5.2019 v 11:03 | Karma: 31,02 | Přečteno: 2102x | Diskuse | Osobní

Jan Jílek

Zbytečný pocit viny

Čas od času se na mne obrátí zoufalá matka, která má povedenou dceru, či syna. Feťačky, alkoholiky, gamblery. Ptají se jestli udělaly dobře, že svou ratolest vypakovaly z baráku.

8.5.2019 v 19:23 | Karma: 32,02 | Přečteno: 2465x | Diskuse | Osobní

Jan Jílek

Ukázka z rozepsané knihy "...a řekla jen.."

Tenhle příběh se nikdy nestal. Jen město Děčín a bývalá kavárna Grand jsou skutečné. Jakákoliv podobnost je čistě náhodná.

5.5.2019 v 11:17 | Karma: 17,42 | Přečteno: 671x | Diskuse | Osobní

Jan Jílek

Nikdo nic za nikoho neodžije

Poslouchám, jak déšť bubnuje na okna a raduji se. Mohlo by pršet celou noc, celý den, celou noc a celý den. Ano vím, že někteří by plakali nad zkaženým víkendem, leč...

26.4.2019 v 21:14 | Karma: 22,49 | Přečteno: 1153x | Diskuse | Osobní

Nejčtenější

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
15. května 2026  10:19

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?

David Tomášek a Lukáš Dostál po vyhraném zápase s Norskem na hokejovém MS v...
vydáno 12. května 2026

Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...

Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí

Len je považován za supermateriál. Látka se na slunci méně zahřívá a má...
15. května 2026

V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...

Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?

Myslitel od Martina Janeckého z výstavy PLEJÁDY SKLA 1946-2019
15. května 2026  15:30

Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...

5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát

Vizualizace smíchovského nádraží po rekonstrukci
15. května 2026  10:20

Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...

Brno chystá nezvyklou směnu. Pozemky, které potřebuje, vymění za městský byt

Nová část velkého městského okruhu, která vznikne na Jedovnické ulici. Pohled...
19. května 2026  5:02,  aktualizováno  5:02

K neobvyklé směně se schyluje v Brně, kde majitelka pásů pozemků, které pronajímá zahrádkářům,...

MS hokej 2026: Česko proti Slovinsku nenavázalo na výhru s Dánskem

Hlavní trenér České hokejové reprezentace Radim Rulík při tréninku.
17. května 2026  1:19,  aktualizováno  19. 5.

Čeští hokejisté v sobotu večer na mistrovství světa nastoupili k druhému zápasu základní skupiny....

Češi vstoupili do MS v hokeji 2026 vítězně. Ve Fribourgu ovládli zápas s Dánskem

Hlavní trenér České hokejové reprezentace Radim Rulík při tréninku.
15. května 2026  22:50,  aktualizováno  19. 5.

Česká hokejová reprezentace vstoupila do mistrovství světa ve Švýcarsku vítězně a zapsala si první...

1. den MS v hokeji 2026 ve Švýcarsku: Češi porazili Dánsko, Švédsko vyzvalo favority MS

Na snímku je hokejový stadion BCF Arena, ve kterém se odehrají zápasy základní...
15. května 2026  23:58,  aktualizováno  18. 5. 23:58

Mistrovství světa v hokeji 2026 odstartovalo nabitým programem a hned první hrací den nabídl...

  • Počet článků 1219
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 720x
Terapeut, spisovatel, cestovatel, snílek

Seznam rubrik

Oblíbené články

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.