Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč bych chtěl být Skotem

„Co udělá Angličan, když mu vypadají vlasy? Koupí si klobouk. A co udělá Skot? Prodá hřeben.“ Takové a podobné vtipy kolují po světě o skotské šetrnosti. Chce-li někdo o někom říci, že je lakomý, označí ho za Skota a dokonce i v češtině zdomácnělo hanlivé slovo „škot“. Nicméně nic není vzdálenější pravdě, než to, že by Skotové byli lakomí či dokonce chamtiví...

Skotsko vždy byla a je drsná země, kde nic není zadarmo. a takový tam byl i život. Už od starověku, kdy Skotsko obývali Piktové, se zdejší lidé museli potýkat s divokou přírodou, nepřízní počasí a neustálými útoky nepřátel - Římanů, kteří usilovali o podrobení země. Situace zůstávala nezměněna i v následujících staletích, jen útočníci se měnili. Anglosasové, Vikingové, Normané, Angličané, ti všichni usilovali o podmanění Skotska a jeho obyvatel. Skotské horaly, kteří mnohdy neměli nic kromě své cti a svobody, to však jen posílilo. Neustálý tlak, ať už přicházel ze strany útočících nepřátel, nepřízně přírody, nebo špatné sociální situace, ve Skotech vypěstoval schopnost vystačit s málem, umět si poradit v každé situaci a improvizovat. Uveďme si jeden příklad ze života. 

Mnoho Skotů bylo tak chudých, že si nemohli dovolit pořídit ani rakev pro členy rodiny. Zabalit a odnést mrtvého v kusu látky by byla ostuda, a tak Skotové přišli s jiným řešením. Nebožtíka uložili do tzv. „společné rakve“ a odnesli ji k hrobu. rakev, velmi nápaditě a prakticky řešená, měla totiž otvírací dno, kterým zesnulý propadl do hrobu a rakev bylo možné opět použít. Náklady ne celý pohřeb tak byly únosné i pro ty nejchudší. 

Povaha i tradice Skotů byly v mnohém určovány prostředím, ve kterém žili, a jak se zdá, mělo toto prostředí vliv i na snahu něco dokázat. Pokud nemám nic a moje situace není zrovna příznivá, snažím se, abych se z této špatné situace dostal, zlepšil své postavení a případně i něčeho dosáhl. V tomto duchu mnoho Skotů budovalo svůj život. Na mysli však neustále měli ještě jednu věc. Musím vystačit s tím, co mám - mám-li vůbec něco - a zbytečně ničím neplýtvat. Tato skotská životní filosofie se stala jedním z nejcharakterističtějších  rysů skotského národa.  V žádném případě však se Skoty nemůžeme spojovat nějakou chorobnou šetrnost nebo dokonce lakomství, jak se mnohdy objevuje nejen ve vtipech, ale i v povědomí mnoha lidí, kteří nemají o podstatě věci či o skutečných Skotech byť jen základní znalost. 

Na okamžik se podívejme úplně jinam. Podobné pověsti jako Skotům se dostalo i jinému národu, totiž Židům. I oni byli nezřídka označováni jako skrblíci a držgrešle, ale i v tomto případě stojí za touto falešnou pověstí pohnutá historie židovského národa. Postavení Židů ve společnosti nebylo nikdy lehké a nástup křesťanství tuto nelehkou pozici jen zhoršilo. židům bylo zapovězeno vykonávat řemesla, vlastnit půdu či zastávat úřad. Tak se tedy židovští kupci začali věnovat dálkovému obchodu ( u nás známe Ibráhíma ibn Jakúba, který navštívil v 10. století Prahu) a kromě klasického obchodování se často uplatnili i jako tajní agenti. Během času se však v mezinárodním obchodu začali stále více objevovat křesťané, a tak byl Židům zapovězen i obchod. Jediné, čemu se mohli věnovat byla medicína, právo a finančnictví, ve kterém také vynikli. Právě jejich schopnost hospodařit s penězi jim vysloužila upřímnou nenávist jinověrců... 

Život ve Skotsku nebyl nikdy lehký, ovšem nejtvrdší zkouškou byl pro Skoty rok 1746, kdy vešel v platnost „Act of Proscription“ - „Zákon o proskripcích“. Šlo o zákon vydaný po krvavé bitvě u Cullodenu, kde byly poraženy skotské oddíly prince Karla Edwarda Stuarta anglickým vojskem vévody Cumberlanda, přezdívaného „Řezník“, a jež měla pro Skoty ještě fatálnější dopad než Bílá Hora pro Čechy. Tento zákon zakazoval vše, co bylo skotské. Nejen že bylo zakázáno nosit zbraň, ale nesměl se nosit tradiční skotský kilt ani používat kostkovaná látka - tartan, nesmělo se hrát na dudy, zakázán byl i skotský jazyk - gaelština a zákaz se vztahoval i na pořádání tradičních skotských her, jejich tradice sahá až do předkřesťanských dob. Trestem za porušení zákona bylo vězení, při druhém přestupku deportace do některé z královských kolonií, ale skutečná praxe byla ještě daleko krutější. Pokud byl někdo z Vysočiny spatřen v kostkovaném oděvu, byl zastřelen. Roku 1746 se také stalo, že muž jménem James Ried byl přistižen při hraní na dudy, a tak byl postaven před soud v Yorku, který rozhodl, že dudy jsou nástrojem války a dudáka nechal oběsit. 

Teprve roku 1782 byl potupný zákon zrušen. Během doby jeho platnosti se však rozpadl tradiční klanový systém, z velké části vymizela znalost skotské kostky a ještě dnes se odborníci pokoušejí rekonstruovat, kterému skotskému klanu patřil ten který vzor. Ani tato krutá epizoda skotských dějin však Skoty nezlomila. Je sice pravda, že jich tisíce odešly do zámoří, ale i tak si Skotsko uchovalo mnohé velké osobnosti s výjimečným nadáním a schopnostmi. 

Tvrdý a obtížný život, nedostatek i nouze na straně jedné a odhodlání, vlohy, hrdost a efektivní vzdělávací systém na straně druhé zjevně stály za „za úžasnou koncentrací talentu a úspěšných velkých činů“, jak poznamenal na adresu Skotů Michael H. Hart, autor knihy „100 nejvlivnějších osobností dějin“. Jen málokdo ví či si zcela uvědomuje, za kolika významnými vynálezy, projekty či organizacemi stojí Skotové. Uveďme alespoň některé. 

V 17. století založil Skot William Paterson „Bank of England“, zatímco v následujícím století založil jeho krajan, John Law, první francouzskou banku, Banque Générale“. Dílem „Bohatství národů“ se stal Skot Adam Smith zakladatelem moderní ekonomie a přibližně v téže době si nechal skotský vynálezce James Watt patentovat parní stroj. V 19. století se skotský duch projevil ještě mnohem výrazněji. Fyzik James Clerk Maxwell vyjádřil svými rovnicemi základní zákony elektřiny a magnetismu a je tak právem považován za největšího fyzika mezi Newtonem a Einsteinem. Nepochybně pozoruhodnými osobnostmi byli i Alexander Graham Bell - vynálezce telefonu, John Boyd Dunlop - autor pneumatiky, John Logie Baird - vynálezce televize, James Dewar, který vynalezl termosku, James Young Simpson, jenž jako první použil anestesii či David Livingstone - významný cestovatel a objevitel Viktoriiných vodopádů. 

Skotové byli i význačnými literáty: Walter Scott - tvůrce historického románu, Arthur Conan Doyle - duchovní otec Sherlocka Holmese nebo Robert Louis Stevenson - autor „Ostrova pokladů“ i Dr. Jekylla a pana Hydea. Nelze také opomenout fakt, že proslulá "Encyclopaedia Britannica", která vychází už od 18. století,  je původně skotský projekt. Badatelé 20. století pokračovali ve šlépějích předků. Roku 1929 objevil Alexander Fleming penicilin, o něco později vynalezl Robert A. Watson - Watt radar, který stejně jako penicilin pomohl Spojencům ve 2. světové válce k vítězství. Z nedávné doby připomeňme, že to bylo právě ve skotském Roslinu, kde byla naklonována ovce Dolly. 

Pragmatický duch i nutnost Skoty dovedly také k tomu, že v hlavním městě Skotska, v Edinburghu, se poprvé objevily výškové budovy. Celý starý Edinburgh se rozkládal na vyhaslé sopce, obklopené močály a tak se město mohlo rozrůstat jediným směrem - nahoru. Už od 16. století rostly podél ulice Royal Mile výškové kamenné domy, dosahující až deseti poschodí. Tyto domy stojí dodnes. O několik set let později se v Edinburghu zrodily z obdobného důvodu i patrové autobusy. Ano, byly to slavné Doubledeckery, které dokázaly přepravit dvojnásobek osob za jednu cenu a jež se paradoxně staly symbolem Londýna. 

Skotové jsou si vědomi svého potenciálu a jen těžko bychom hledali hrdější národ. Nezaměnitelné tradice i bohaté a dramatické dějiny nepochybně přispěly k tomu, že se Skotům podařilo téměř po 300 letech, roku 1999, obnovit vlastní parlament, ovšem ani to neproběhlo bez obtíží. Kvůli podpoře a aktivnímu úsilí za obnovu skotského parlamentu byl dvakrát zamítnut návrh na udělení šlechtického titulu skotskému herci a slavnému edinburgskému rodákovi, Seanu Connerymu, který získal šlechtický titul Sir až napotřetí, v červenci roku 2000.    

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Hrdina | úterý 1.9.2009 17:13 | karma článku: 19,01 | přečteno: 1234x
  • Další články autora

Jan Hrdina

Co by se stalo, kdyby k Václavově vraždě nedošlo?

Jak by vypadal vývoj českého státu, kdyby se boleslavský atentát nezdařil? Otázka vysoce spekulativní, přesto však velmi podmanivá. Podívejme se na tři možné scénáře vývoje dějin od roku 935.

28.9.2017 v 14:18 | Karma: 14,84 | Přečteno: 813x | Ostatní

Jan Hrdina

Kníže Václav nebyl kolaborant, pane prezidente

Svátek sv. Václava je za námi. Jako bumerang se ale neustále vrací pseudohistorické lži a nesmysly, které se kolem historického knížete Václava kupí. Naprosto zavrženíhodný je okřídlený výrok současného prezidenta, že Václav je symbolem kolaborace v českých dějinách. Zpátky ke knihám. Pak si snad začneme konečně vážit naší minulosti...

30.9.2014 v 16:24 | Karma: 20,03 | Přečteno: 1259x | Diskuse| Ostatní

Jan Hrdina

Komu voní Babišova řepka?

Poslední dobou trochu víc cestuji po republice. Máme být na co pyšní. Krásná země. Až na jeden znepokojivý element. Ze země, která oplývala mlékem a strdím (medem), se stává kraj plný žluté páchnoucí řepky.

1.5.2014 v 21:48 | Karma: 30,57 | Přečteno: 1659x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Jan Hrdina

Invaze barbarů: Zopakujeme osud antického Říma?

Pokud se naše společnost, naše politická reprezentace, odpovědní v Evropské unii i celá západní civilizace neprobere a nezamyslí se nad tím, kam nás pomalu přivádí falešná humanita, nedostatek respektu k vlastní kultuře i civilizaci a přehnaná tolerance, čeká nás hodně horká budoucnost. Skončíme na kopytech barbarů.

28.4.2014 v 9:00 | Karma: 38,94 | Přečteno: 2569x | Diskuse| Politika

Jan Hrdina

Rasismus naruby, to je oč tu běží

Nelze si nevšimnout jak média i zahraniční organizace naprosto uměle vytvářejí dojem České republiky jako země rasistů. A jedním dechem se nás snaží přesvědčit, jak jsou naši nepřizpůsobiví občané fajn lidi, jen trochu znevýhodnění. A proto musejí mít zelenou. Tak to tedy ne!

22.4.2014 v 22:22 | Karma: 42,46 | Přečteno: 3394x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Dillí naměřili rekordních 49,9 stupně. Šetřete vodou, nabádají úřady občany

29. května 2024  11:04

Meteorologové v indickém hlavním městě Dillí v úterý naměřili rekordní teplotu 49,9 stupně....

Před volbami v Mexiku zabili už 22 kandidátů. Favoritkou na prezidentku je žena

29. května 2024  11:01

Necelý týden před prezidentskými, parlamentními a komunálními volbami v Mexiku byl zastřelen další...

Středočeští policisté pátrají po uprchlém vězni. Může být nebezpečný, varují

29. května 2024  10:55

Policisté pátrají po jednatřicetiletém vězni, který v úterý večer odešel z nestřeženého pracoviště...

KOMENTÁŘ: Ústavní soud hájí hlavně svoje platy. Zdá se, že sobě pomůže vždycky

29. května 2024  10:54

Ústavní soud zrušil snížení platů představitelů státu od roku 2024. Zatímco však pro soudce toto...

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1598x
Scripto ergo sum.