Řemeslník si řekne o více peněz ústy. Lékař nohama

Akce českých lékářů s názvem Děkujeme, odcházíme! nabírá na obrátkách a setkáváme se s názory souhlasnými a nesouhlasnými. Mnozí mravokárci argumentují Hippokratovou přísahou (která je ve svém původním znění v naší zemi beztak poněkud zamřelá (Odkaz 1; odkazy standardně za článkem.)) a odsuzují lékaře za údajné povyšování peněz nad pacienta. To je velmi nedomyšlená argumentace, neboť kvalita života nezávisí zdaleka jenom na lékařích.

Děkujeme, odcházíme! Foto: iDNES

Kritika vzbouřených lékařů je tu k slyšení z obou stran pomyslného spektra, ale já ilustruji dvě základní námitky názorem nezaškatulkovaných blogerů. Můj jinak oblíbený bloger Vlastík Fürst apeluje na vznešenost lékařského povolání a pochybuje o lidských kvalitách mladých nespokojených lékařů a mediků. (Odkaz 2.) Jiří Hrebenar zase staví proti sobě výši lékařských platů a kvalitu péče o pacienty. (Odkaz 3.) A podobných názorů by se jistě našlo více. Já si naopak myslím, že odcházející lékaři nic tak jednoznačně odsouzeníhodného nedělají. A také, že současný tlak na českou vládu vůbec nemusí poškodit pacienty, ba spíše naopak.

Je něco nemorálního na českém lékaři, který odejde za lepším do zahraničí? Možná odpovíte, že vaše babička či matka si kvůli ,,doktorské hamižnosti´´ bude muset počkat dlouho na operaci kolene. Ale uvědomujete si, že třeba zrovna ten doktor má také starou matku, která žije ze skromného důchodu a kvůli novému zákona o revizi komína (Odkaz 7 - sice to stojí (prý) jen 300 Kč, ale většinou se na něco přijde a z toho vyplynou další povinnosti.) musí volit mezi řemeslníkem (který jí postaví nový (nezadehtovaný) komín) a umrznutím? A v situaci, kdy kvůli ,,řemeslnické hamižnosti´´ musí dát na dřevo třeba 20 - 30 tisíc korun českých, a to bezodkladně, musí ty peníze dodat právě onen doktor, který náhle také potřebuje roztočit svou ,,inflační spirálku´´. (Samozřejmě obnos nejde jen do řemeslníka, ale i do zaměstnanců továren, kteří chtějí vyšší platy a do majitelů továren, kteří chtějí lepší finanční výsledek podniku. A je to docela legitimní.) Také by jste takového ,,bestiálního řemeslníka, parazitujícího na lidském neštěstí´´, rádi ,,poslali Němcům´´? (Vlastík Fürst taková ostrá slova nepoužívá, ale když už apeluje na vznešenost lékařského povolání, nemusel by opomenout masarykovské ,,Dobrý dělník není méně hodný než dobrý prezident´´, a následně tedy apelovat i na vznešenost povolání řemeslnického.)  Jenže ono k tomu řemeslnickému exodu nedojde, řemeslníci si plošně zvednou ceny a čeští občané dříve či později zaplatí. Lékaři si v mnoha případech říci více nemohou, ba jsou dokonce pojišťovnami penalizováni za léčení skutečně nemocných. (Nejbohatšími lékařskými skupinami jsou prý platičtí chirurgové, zubaři, gynekologové a úplatkáři - třeba tam z různých důvodů ona omezení neplatí.) Někteří lékaři skloní hlavu a uskromní se, anebo pojišťovnu poněkud ošulí na redundantních vyšetřeních. Jiní (zejména mladší) hlasují nohama a odcházejí do ciziny.

Nad lékařem, který se rozhodne podle svých osobních preferencí tak či onak, tedy lamentovat nemůžeme. Zbývá však otázka, zda je nutné organizovat takovou hromadnou akci se sbíráním výpovědí do štosů a teatrálním předáváním kolem Nového roku. Připouštím, že to smysl má - z důvodu, který tak trochu odpovídá na myšlenky Jiřího Hrebenara.

Za Topolánkovy vlády se stalo zvykem apelovat na odpovědnější hospodaření ve zdravotnictví, začalo se regulovat pomocí poplatků. Kdyby se postupovalo důkladněji a nejenom pomocí poplatků (byť ve značné míře ideově správných), jistě by šlo o chvályhodnou snahu. Ale základní problém nezmizí. Jsme sice chudší země než USA, Kanada, anebo třeba západoevropské státy, takže se nemůžeme měřit absolutními čísly, ale podílem HDP tekoucím do zdravotnictví se měřit můžeme a to měření nedopadá zrovna dobře. Zatímco USA posílá do zdravotnictví 16 % HDP, Francie 11,2 %, Rakousko 10,5 %, Finsko 8,4 %, jedná se u nás o částku 7,1 % HDP. Méně peněz mířilo na zdravotnictví ze zemí OECD jen v Polsku, Chile, Koreji, Turecku a Mexiku. Vskutku dobrá společnost. (Odkaz 4; Odkaz 5 - velmi zajímavý článek profesora Pafka.) A také na tento problém chtějí lékaři, kteří nahrazují průběžné odcházení svou nátlakovou akcí, právem upozornit. (Odkaz 6: 13 důvodů akce Děkujeme, odcházíme.) Pokud tedy stávající krizová situace povede k systémovým změnám, které se neobejdou bez základního zlepšení finančního rámce, vydělají na tom i pacienti, zejména ti skutečně nemocní.

Je potřeba snížit výdaje na armádu (na různé Bartáky a podobné šibaly), na neadresné složky sociálního systému, na policii (raději za pár milionů úspěšně zachráním několik leukemiků, než abych za stejnou sumu neúspěšně hledal na dně Vltavy ostatky ztracené holčičky, kde by na resuscitaci bylo beztak pozdě), na prodavače sluneční elektřiny, na právníky vydělávající (deseti)tisícovky výrobou razítek s nápisem ZNALECKÝ POSUDEK, a tak dále. Příkladů by se našlo jistě dost.

Proto se nad lékaři moralisticky nepohoršuji, ale spíše jim v jejich postupu fandím. A doufám, že se od našich politiků v zimních měsících konečně dočkáme nějakých posunů k lepšímu. Obecných frází a neurčitých příslibů jsme my i naši lékaři slyšeli už dost.

KONEC ČLÁNKU

Odkaz 1
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hippokratova_p%C5%99%C3%ADsaha

Odkaz 2
http://vlastikfurst.blog.idnes.cz/c/165335/Nektere-doktory-bych-Nemcum-poslal-hned.html  

Odkaz 3
http://hrebenar.blog.idnes.cz/c/165193/Trosku-schizofrenicka-Lekarska-komora.html 

Odkaz 4
http://www.ct24.cz/domaci/96331-v-cr-je-podil-zdravotnictvi-na-hdp-jeden-z-nejnizsich/  

Odkaz 5
http://dekujeme-odchazime.cz/novinka/o_financovani_ceskeho_zdravotnictvi  

Odkaz 6
http://dekujeme-odchazime.cz/13_duvodu_exodu 

Odkaz 7

http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/z-rodinneho-rozpoctu-mizi-dalsi-penize-kontroly-kominu-za-300-korun.html   

Závěrem: Jelikož je vysoce pravděpodobné, že jde o poslední článek v tomto kalendářním roce, přeji všem čtenářům mého blogu příjemné a duchaplné prožití Vánoc. A samozřejmě i úspěšný rok 2011, v němž se jistě zase sejdeme, třeba v nějaké peprné diskusi pod článkem. Na tu se totiž těším i dnes :-))

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Hoffmann | sobota 11.12.2010 17:05 | karma článku: 42,04 | přečteno: 18951x