Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Uhelky jako jaderky

Uhelné elektrárny jsou trnem v oku ekologickým a klima - aktivistům. Vynakládají obrovské úsilí k přesvědčení veřejnosti a politiků, že jsou to zabijáci lidí a škůdci klimatu.

Aktivisté v něčem přehánějí, v něčem lžou, ale faktem je, že tepelné elektrárny životnímu prostředí na zdraví nepřidávají.

Stejně nesporné ale je, že bez nich stále ještě nelze uspokojit energetické potřeby ani vyspělých, ani rozvíjejících se zemí. V několika posledních desetiletích proto vědci a technici z vypouštěných plynných emisí odstranili síru, prach, rtuť a většinu či téměř všechna další neřádstva. Zbývá se vypořádat s odpadním plynem nejméně škodlivým, jenž ale dnes budí největší strachy: oxidem uhličitým.

Jeho měrné emise z uhelných elektráren jsou rovněž již dnes o mnoho nižší, než před řekněme třiceti lety. Svět si ale žádá u tohoto plynu emise nulové. To, bohužel, možné není, ale snížit jejich množství vypouštěné do ovzduší ideálu na dohled slibuje nápad CO2 jímat a uložit jej pod zem. Navždycky.

Připomíná to řešení asi nejpalčivějšího problému jaderných elektráren, tzv. zadní konec palivového cyklu. Týká se uskladnění vyhořelého paliva, stále silně radioaktivního s velmi dlouhým poločasem rozpadu. Na několik desítek let se dá uskladnit v povrchových skladech. Trvalá úložiště se hledají hluboko v podzemí v podmínkách, které by měly zůstat bezpečně neměnné několik set let. Některé projekty ovšem počítají s jeho pozdějším vyzvednutím a využitím.

Oxid uhličitý z tepelných elektráren je rovněž odpad téměř nezničitelný. Z hlediska politiky a veřejného mínění má potenciál zamořit atmosféru, zničit klima a vyhubit život na celé planetě, podobně jako jaderné elektrárny.

Společnost Minnkota Power Cooperative v Severní Dakotě v USA se nyní odhodlala k investici do podzemního ukládání CO2. Největší zařízení takového typu (CCS) na světě má být připojeno k uhelnému elektrárenskému bloku 455 MW. To není tak moc, něco více než 2 bloky elektrárny Chvaletice, které podle Greenpeace zabjí 32 lidí ročně (celá elektrárna 63 osoby). Zkapalněný CO2 má být uložen dva kilometry hluboko v pískovcových skalách nedaleko uhelných dolů.

Projekty CCS byly v minulosti v USA testovány do fáze proveditelnosti. V menších měřítkách se investiční náklady pohybovaly mezi 1 a 1,8 mld. USD (dnešních 25,6 až 46 mld. Kč). Realizace zařízení se proto v průmyslovém měřítku nekonaly.

Vědecké analýzy kromě vysokých pořizovacích nákladů upozorňují i na drahý provoz. Uložení jedné metrické tuny CO2 přijde na 60 dolarů. Systém je i energeticky náročný, spotřebuje téměř třetinu elektřiny, kterou blok vyrobí a tím pádem neprodá svým zákazníkům.

Americká společnost IEEFA, která projekty analyzovala, dospěla k závěru, že ceny elektřiny dodávané z uhelných elektráren by se při zařazení systému CCS zvýšily ze současných zhruba 30 USD na 96 dolarů za megawatthodinu. To je zhruba dvojnásobek současné ceny elektřiny na burze v Evropě, ale také to téměř odpovídá nejnižší ceně elektřiny, jaká by musela být, aby se zaplatila nová jaderná elektrárna. A je to jen pětina ceny, za kterou je v Česku vykupována elektřina ze solárních zdrojů. Takže nezoufejme, naděje pro uhlí stále existuje!

A když už jsme zase zpátky doma... Český stát našel způsob, jak zaplatit výstavbu nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany. Pokud bude její produkce dražší než aktuální tržní ceny elektřiny, zaplatí lidé rozdíl ve svém účtu za elektřinu. Pokud bude naopak výkupní cena nižší, rozdíl se lidem odečte. Vykupovat elektřinu z Dukovan bude stát a ten ji pak umístí na burzu. Rozdíly ve výkupní a prodejní ceně pak promítne do účtů spotřebitelů.

Návrh zákona, který by tento systém měl umožnit, se ocitl pod palbou ekologických aktivistů. „Zákon o podpoře nových reaktorů je bianko šek na stavbu reaktorů za peníze spotřebitelů elektřiny. Každý zodpovědný zákonodárce by měl něco takového odmítnout. A schválit jej bez diskuse a bez výborů nemůže zodpovědně ani ten největší nadšenec pro jadernou energetiku,“ prohlásil Karel Polanecký, energetický expert Hnutí Duha.

Expert si nevšiml, že právě tak byly přijaty zákony na podporu elektřiny ze solárních, větrných a bioplynových elektráren. S tím rozdílem, že elektřina z nich se nevykupuje, tu jsou distributoři povinni odebírat bez ohledu na to, zda zatížení sítě jejich výkon potřebuje či nikoliv. Žádná burza, žádná tržní cena. Za celkovou částku, kterou za tento „bianko šek“ pro obnovitelné zdroje už spotřebitelé zaplatili, by stály už dva nové jaderné bloky a třetí by byl před dokončením. Za takových podmínek by bezemisní regulovatelný zdroj, jakým je jaderná elektrárna, byla investicí se snovou návratností.

Nyní vláda odsouhlasila úvěr pro ČEZ na stavbu nového bloku v Dukovanech. Podrobné podmínky smlouvy nezveřejnila, ale takto smlouvu prezentoval premiér Adrej Babiš: „Prakticky z ceny peněz vychází i cena elektřiny, kterou bychom měli odebírat a která může být, a to jsou odhady expertů, mezi 50 a 60 eury.“

S náklady dostaveb jaderných elektráren a se závěry premiéra Babiše nemáme u nás úplně nejlepší zkušenosti. Ale závěr vyznívá ve prospěch mluvčího ČEZ Ladislava Kříže, když říká, že ceny pro spotřebitele bude jaderná elektrárna spíše snižovat. „Pokud se podíváme do historie, ceny energií celosvětově neustále rostou s drobnými časovými výkyvy, a ani do budoucna nelze očekávat obrat,“ říká Kříž.

Nebo také: podíváme-li se do budoucnosti na bezemisní uhelné, obnovitelné či jiné zdroje, vše je nastaveno tak, aby lidé tak jako tak za elektřinu platili majlant.

To by mohla být závěrečná otázka do diskuse, kterou si žádá Polanecký. Ale nabídnu mu jinou: Co z toho vám připadá absurdní?

Autor: Jan Ferenc | pondělí 22.6.2020 17:32 | karma článku: 15,51 | přečteno: 341x
  • Další články autora

Jan Ferenc

Náměstek primátora Zdeněk Hřib rozdává z cizího, hlavně sobě

Zdeněk Hřib, náměstek primátora hlavního města Prahy pro dopravu a Pirát, přitlačil ve své kampani proti automobilismu. Přitlačil i v hlouposti svých argumentů. No, argumentů... jsou to spíše taková jen hesla.

11.3.2024 v 10:49 | Karma: 16,16 | Přečteno: 312x | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma: 7,06 | Přečteno: 108x | Diskuse

Jan Ferenc

Problém je, jak se s bohatstvím odebraným bohatým naloží

Téma majetkové nerovnosti se neustále vrací. I nyní, v době inflace a krizí, na nichž bohatí ještě více vydělali, než chudí zchudli. Přerozdělením bohatství se ale žádné nové bohatství nevytvoří. Ani pro ty chudé.

31.1.2024 v 16:06 | Karma: 21,28 | Přečteno: 430x | Diskuse| Ekonomika

Jan Ferenc

ESG nebo ZNHPLSV?

Zkratku ESG mohou naši občané 50+ číst také jako Zprávu o naplňování hlavní politické linie strany a vlády (ZNHPLSV).

22.12.2023 v 17:40 | Karma: 26,50 | Přečteno: 469x | Diskuse| Ekonomika

Jan Ferenc

Zdražování energie je běh na dlouhou trať, tak žádnou paniku!

Co nám chtěl ERÚ říci svým návrhem cenového rozhodnutí? Tak si to shrňme, jak by řekl major Kalaš. Promítl náklady na Geen Deal do faktur spotřebitelů.

4.11.2023 v 12:22 | Karma: 22,57 | Přečteno: 535x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Na Berounsku spadl horkovzdušný balon. Zamotal se do větví stromů a uvázl

5. května 2024  10:47

V Trubíně na Berounsku spadl v sobotu večer do korun stromů horkovzdušný balon. Cestovalo v něm pět...

S pobytem v tuzemských lázních mají zkušenost dvě pětiny Čechů

5. května 2024  10:39

S pobytem v tuzemských lázních má zkušenost 40 procent Čechů. Z nich téměř polovina byla v lázních...

Při požáru ve Frýdku-Místku se zranilo 13 lidí, hasiči dali první pomoc i kočce

5. května 2024  10:08,  aktualizováno  10:31

Při požáru bytového domu ve Frýdku-Místku se v noci na neděli zranilo 13 lidí, většinou se...

Rusko útočilo i na pravoslavné Velikonoce. Hořelo v Charkově

5. května 2024  10:30

Sledujeme online Při ruském dronovém útoku na východoukrajinský Charkov v noci na neděli utrpělo zranění pět lidí,...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 765x
Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Seznam rubrik