Pátkové vyrazí proti vládě, která neexistuje

Kdyby někdo vymyslel ministerstvo počasí, asi bychom se zasmáli. Studující mládež dnes opět vyjde do ulic a bude požadovat vytvoření ministerstva klimatu. A myslí to velice vážně.

Studentská organizace Pátkové pro budoucnost (Fridays for Future, podle Lidových novin např. v Německu řazená k extrémní levici), dnes organizují obvyklou stávku. Asi že v té škole už byli moc dlouho.

„Během pandemie jsme dělali mnoho akcí, které nebyly tolik komunikované na veřejnosti,“ postěžovala si mluvčí iniciativy Klára Běličková serveru Seznamzprávy.cz. Tak to se musí napravit.

Pátkové protestovali už proti nám, dospělým, že jsme jim zkazili počasí a život. Proti vládě, která „nedělá dost“ proti oteplování. A nyní budou protestovat proti vládě, která ještě neexistuje. Proti vládě, která vzejde z říjnových voleb. Chtějí mimo jiné, aby vzniklo nové ministerstvo pro klima a aby ta příští vláda, narozdíl od současné, stanovila definitivní datum ukončení uhelné energetiky. Jo, kdyby měla sdělit definitivní datum zahájení a ukončení výstavby nových jaderných bloků, to bych se skoro připojil...

Jenže od studentů opět zazní naopak řada argumentů, jak máme zbytečně mnoho elektráren na uhlí (a jádro), kolik by se jich mohlo uzavřít „hned“, jak mnohé vědecké studie doporučují, jak by to nebyl vůbec žádný problém a jak by bylo ohromně výhodné ukončit to uhlí už v roce 2030, ne-li dříve. Podporují: Greenpeace, Hnutí Duha, Gymnázium Josefa Jungmanna v Litoměřicích, Rodiče za klima, Klimatická univerzita, aj. Nepodporují: Asociace ředitelů gymnázií ČR, Unie školských asociací a já.

Protože Pátkové zřejmě netuší, co se děje právě teď. Že máme elektřinu nejdražší, co kdy pamatují (i dospělí), že Německu hrozí v zimě nedostatek elektřiny, že se Velká Británie obává blackoutu, protože se prošoupal kabel, co ji spojuje s Francií, a tak vrátila do provozu zastaralou uhelku, že Evropě chybí skoro polovina zásob zemního plynu z Ruska, že na Ostravsko se importuje uhlí, aby tam lidé nemrzli potmě, nebo že 3,5 milionu Evropanů je akutně ohroženo energetickou chudobou.

To ale Pátky netrápí, oni přece chtějí „spravedlivou transformaci“. Což se bude odehrávat tak, že britská vláda bude dotovat dodavatele energie, aby nezkrachovali, že domácí politici zvažují dotace firmám a chudým na elektřinu a teplo, což ale zcela jistě zaplatí poctivě pracující nebohatí spoluobčané, že se kvůli tomu zkrátí podpory mnoha jiným potřebným službám... A že prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová varuje, že drahá energie bude mít delšího trvání, než covid-19. A že jako prezidentka eura netuší, co s tím (viz např. zde).

A že to vše je výsledkem ojedinělého, extrémně zeleného experimentu Green Deal, který probíhá zhruba od roku 2015, jen se letos kodifikoval do celoevropského zákona o ochraně klimatu. A k němuž se naše (současná) vláda, která nedělá dost, přihlásila bez protestů a bez podmínek.

Pátkové se opět dostanou do zpráv, opět vstoupí do diskusních pořadů v rádiu, opět studenti dají několik bujných rozhovorů.

Poslechněme si je, ale berme to jako mladickou nerozvážnost. Nechtějme vytvářet budoucnost pro Pátky.

S využitím článku psaného pro deník svethospodarstvi.cz

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Ferenc | pátek 24.9.2021 10:23 | karma článku: 32,97 | přečteno: 727x