Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Teror v Turecku pokračuje

Teroristický útok na bar v Istanbulu připravil kromě tureckých občanů o život i řadu cizinců. Proto si tohoto útoku Evropa i svět všímá více.

Teroristické útoky v Turecku jsou velmi často motivovány bojem tureckých Kurdů proti tureckému režimu a mají podpořit boj Strany kurdských pracujících. Turecko vedlo s Kurdy rozhovory, které ale zkrachovaly ještě před pokusem o puč v Ankaře a Turecko nedávno vyslalo do severní Sýrie i své jednotky, které mají bojovat i s kurdskými milicemi. Mají zabránit vzniku zárodku možného kurdského státu právě na území rozvrácené Sýrie. Atentáty a terorismus ze strany Kurdů ale nemají ve světě takovou váhu, protože řada Evropanů boj Kurdů proti tureckému režimu i podporuje. Příkladem budiž pár našich občanů zatčených v Turecku kvůli podpoře Kurdů, kvůli němuž se dokonce náš ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vypravil do Ankary.

Kurdové své teroristické akce zaměřují převážně proti tureckému obyvatelstvu a nevybírají si příliš cíle, kde hrozí zabití občanů jiných národů. Turecko nyní zvýšilo i bojové akce přímo proti Islámskému státu a čelí terorismu i z této strany. V tomto případě se ale teror v Turecku zaměří na cíl, kde je větší pravděpodobnost usmrcení i občanů jiných států.  I z tohoto důvodu byl zřejmě posledním cílem teroru bar v Istanbulu, kde oslavovali příchod roku 2017 i cizinci pobývající v tu dobu v Turecku. Islámský stát se přihlásil i k teroristické akci na letišti v Ankaře v červnu loňského roku, kde opět více hrozilo zabití cizinců.

Zatímco teror v Turecku a smrt tureckých občanů může část evropské veřejnosti, podotýkám mylně, považovat za něco, co se v tamních krajinách stává, jakmile teror v této zemi zasáhne i cizince, náhle jakoby zbystříme. Není to sice, jako v případě Berlína či Mnichova, kousek za našimi hranicemi, nicméně jakoby smrt cizinců v Turecku byla o řád důležitější než smrt domorodců. Přitom se jedná vlastně stále o stejnou věc. Použití zbraní k podpoře politických požadavků, které je zaměřeno proti civilistům s cílem zabít co nejvíce nevinných lidí a rozsévat strach. Z tohoto důvodu je velmi obtížné rozlišovat mezi tak zvanými „umírněnými rebely“ a ostatními teroristy. Právě poslední pokus o příměří v Sýrii sjednaný Tureckem a Ruskem se snaží tyto skupiny rozlišit, a zatímco s útoky na vojáky IS se počítá stále, jiné skupiny jsou zahrnuty mezi ty, na které se útočit nesmí. S tím ale má velký problém syrský diktátor Bašár Asad, který za teroristy považuje všechny, kteří proti jeho režimu pozvedli zbraň. A právě na neochotě Asada podvolit se takovým podmínkám předchozí pokusy o příměří zkrachovaly. Nyní sice Rusko na Asada tlačí, aby rozlišování na „umírněné“ a teroristy akceptoval, uvidíme, zda ruský nátlak bude mít úspěch.

Zatím je jasné jenom jedno. Turecko jako stát hraničící se Sýrií a stát, který se již zapojil do bojů na syrském území, je z hlediska teroru nejohroženější zemí. To neprospívá vůbec jeho turistickému průmyslu a zejména snaze vrátit do země ruskou klientelu. Ta po nedávné vraždě ruského velvyslance v Turecku může mít velké obavy o bezpečnost a masový návrat ruských turistů do Turecka proto v nejbližším období nehrozí.

A ještě jedna perlička, která může zejména mladé lidi překvapit. Vůdce KSČ z roku 1968 Alexander Dubček a pozdější předseda federálního shromáždění po roce 1989, byl po ruské intervenci nejprve odvlečen do Moskvy, kde nakonec podepsal moskevské protokoly definující ruskou intervenci ze srpna 1968 jako „bratrskou pomoc“ a souhlasil s „dočasným“ pobytem sovětských vojsk na našem území. Poté byl prosovětskými kádry v KSČ zbaven funkce prvního tajemníka KSČ a stal se velvyslancem v Turecku. Takže i v naší politice sehrálo Turecko překvapivou roli, když naším velvyslancem v Turecku byl na krátkou dobu 1969/1970 i Dubček.

Turecko je tudíž stále svou malou plochou na evropské pevnině, nicméně jádro Turecka leží v Asii a hodí se, jak nás historie poučuje, jako vhodné odkladiště nepohodlných evropských politiků. Není tak daleko, aby se tam někdo ztratil z dohledu, ale je dost daleko na to, aby to hodně lidí v Evropě přestalo zajímat.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 2.1.2017 8:13 | karma článku: 17,01 | přečteno: 369x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Je 800 milionů pro školy otázkou principu?

Když sleduji kličky ministra školství ve vztahu k financování školství obecně a základního školství zvláště, nemohu se ubránit dojmu , že jde o jakýsi „princip“.

15.2.2024 v 8:00 | Karma: 37,27 | Přečteno: 2490x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

HHC – jak je to možné?

Otravy dnes už mnoha dětí v Česku „bonbony“ s HHC jsou křiklavým případem legalizace konopí. Jednoduchá otázka zní – jak je to v podmínkách „regulací EU“ vůbec možné.

13.2.2024 v 8:30 | Karma: 27,65 | Přečteno: 882x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Výprava k nejsevernějšímu místu Česka

Tentokrát jsme zamířili k nejsevernějšímu místu Česka a vydali jsme se k němu z Německa z městečka Steinigtwolmsdorf.

12.2.2024 v 13:00 | Karma: 18,66 | Přečteno: 435x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Bartoň

Klima: Zelený úděl a socialismus

Alex Švamberk se v posledním komentáři věnuje realizaci Green Dealu v EU. Píše, že se sice jedná o dobrý záměr, ale je prosazován špatnými prostředky. Pravdou však je, že Green Deal je novodobý socialismus.

12.2.2024 v 8:00 | Karma: 32,15 | Přečteno: 654x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Rozhovor Putina pro Carlsona

Na stránkách X amerického moderátora Tuckera Carlsona byl zveřejněn vysoce propagovaný rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten má za cíl „seznámit americkou veřejnost s názory ruského prezidenta“ na válku na Ukrajině

9.2.2024 v 11:00 | Karma: 26,81 | Přečteno: 979x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:19

Přímý přenos Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  20:15

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

Trump se vidí jako disident, soud je pro něj marketingová sklizeň, tvrdí expert

2. května 2024

Premium Pokud dojde na televizní debatu Donalda Trumpa a Joea Bidena, jako jednoznačný vítěz z ní vzejde...

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  19:55

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 2655
  • Celková karma 31,45
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články