Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Macron spoléhá na prvního komunistu světa

Emmanuel Macron zajel do Číny utužit přátelské vztahy a vzal si na pomoc předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Jednal o válce na Ukrajině.  

Pokud by nyní zajel do Číny kdokoliv jiný než Emmanuel Macron a Ursula von der Leyenová, bylo by to „správnými“ médii komentováno jako zrada Ukrajiny. Ne tak v případě Macrona. Tomu se sice sype domácí podpora a podle posledních průzkumů by ho dnes ve volbách porazila i Marine Le Penová, ale čas na návštěvu prvního komunisty světa, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga , si našel.

Předtím ještě západní média široce komentovala vyjádření vyslance Číny u EU Fu Cch. Fu uvedl, že tvrzení o Číně stojící v konfliktu na straně Ruska je „záměrnou dezinterpretací“ ze strany některých lidí, které ale přímo nejmenoval. Zdůraznil však v té souvislosti především ruské vedení. Dodal, že důvodem je takzvané „přátelství nebo vztahy bez hranic“. Prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Si Ťin-pching se o něm opakovaně vzájemně ujišťovali, ale Fu řekl, že ono „bez limitu“ není nic než prázdná fráze. Fu zdůraznil, že Čína odmítá ruské snahy anektovat části Ukrajiny, jako je Krym a Donbas. Peking odmítá dlouhodobě uznat anexi Krymu. Trvá na územní celistvosti Ukrajiny, protože se bojí, že by sama stejným způsobem mohla přijít o Tchaj-wan. Ten sice má vlastní vládu, ale nikdy nevyhlásil samostatnost a de iure je stále součástí Číny.

Tvrzení vyslance Fu Cch není nic jiného než pustá lež, která má ospravedlnit cestu Macrona do Číny. Je samozřejmé, že Západ rád naslouchá takovým to slovům, protože může ve své politické propagandě zdůrazňovat „osamocenost“ Ruska na mezinárodním poli. Je ostatně velmi podezřelé považovat vyjádření tohoto typu za „pravou politiku Číny“ a to, co tvrdil čínský prezident v Rusku dezinterpretovat jako „pusté fráze“. V tom jsou čínští diplomaté mistři a Západ rád naslouchá takovým tvrzením. Pokud ale Čína vážně hrozí vojenskou intervencí na „svém“ Tchaj-wanu, určitě to není pustá fráze, ale fakt, se kterým musí USA počítat. Nikdo jiný totiž není schopen čínskou invazi na Tchaj-wan zvrátit.

Macronova návštěva Pekingu je komentována většinou takto: Francouzský prezident Emmanuel Macron v Pekingu řekl čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že na něj spoléhá, že domluví Rusku ohledně války na Ukrajině a přivede všechny k jednacímu stolu. Později se oba státníci sešli i s předsedkyní Evropské Komise Ursulou von der Leyenovou.

Šéfka EK rovněž vyjádřila podporu mírovému plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Čínský prezident podle ní zopakoval, že je ochotný jednat se Zelenským, jakmile k tomu budou vhodné podmínky. Čínský prezident v březnu absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v uplynulých týdnech představil vlastní mírový plán pro Ukrajinu. Řada západních zemí je ale vzhledem k těsným vztahům Číny a Ruska k čínskému návrhu skeptická, Si také zatím přímo nehovořil se Zelenským, jehož země se ruské agresi brání už déle než rok.Tématem jednání byla podle agentury Reuters i situace kolem Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou provincii a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. "Stabilita v Tchajwanském průlivu je nesmírně důležitá a my máme velký zájem na zachování statu quo v této oblasti," řekla politička. "Napětí v by mělo být řešeno prostřednictvím dialogu," dodala.

Výše uvedené vyjadřuje skutečně jenom přání EU. Čína mezitím vyhlásila kvůli návštěvě tchajwanské prezidentky v USA sankce. Je proto zcela zřejmé, že cesta zástupců EU do Číny je cvičením bez závazných výsledků. Má ukázat „dobrou vůli“ EU i Číny v očích evropské veřejnosti, věřit Číně je ale podobně nesmyslné jako věřit Rusku. Čína má navíc nad EU obrovskou výhodu v tom, že z Číny a z regionů, které Čína ekonomicky ovládá, putuje do EU zboží, dnes již často velmi nedostatkové. Podobně jako u ruského plynu, Západ si převodem důležitých technologií do Číny během posledních třiceti let, vykopal hlubokou jámu, do které padá a neví, jak ten pád zastavit.

Čína na Rusko žádný tlak nevyvine, válka na Ukrajině jí evidentně nevadí, protože oslabuje pozici Ruska i Západu a z Číny dělá „moudrého“ zachránce míru. Macronova cesta do Číny je tak jen dalším plácnutím do vody, které sotva co reálného přinese.

Autor: Jan Bartoň | pátek 7.4.2023 10:15 | karma článku: 30,92 | přečteno: 800x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Je 800 milionů pro školy otázkou principu?

Když sleduji kličky ministra školství ve vztahu k financování školství obecně a základního školství zvláště, nemohu se ubránit dojmu , že jde o jakýsi „princip“.

15.2.2024 v 8:00 | Karma: 37,27 | Přečteno: 2490x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

HHC – jak je to možné?

Otravy dnes už mnoha dětí v Česku „bonbony“ s HHC jsou křiklavým případem legalizace konopí. Jednoduchá otázka zní – jak je to v podmínkách „regulací EU“ vůbec možné.

13.2.2024 v 8:30 | Karma: 27,65 | Přečteno: 882x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Výprava k nejsevernějšímu místu Česka

Tentokrát jsme zamířili k nejsevernějšímu místu Česka a vydali jsme se k němu z Německa z městečka Steinigtwolmsdorf.

12.2.2024 v 13:00 | Karma: 18,66 | Přečteno: 435x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Bartoň

Klima: Zelený úděl a socialismus

Alex Švamberk se v posledním komentáři věnuje realizaci Green Dealu v EU. Píše, že se sice jedná o dobrý záměr, ale je prosazován špatnými prostředky. Pravdou však je, že Green Deal je novodobý socialismus.

12.2.2024 v 8:00 | Karma: 32,15 | Přečteno: 654x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Rozhovor Putina pro Carlsona

Na stránkách X amerického moderátora Tuckera Carlsona byl zveřejněn vysoce propagovaný rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten má za cíl „seznámit americkou veřejnost s názory ruského prezidenta“ na válku na Ukrajině

9.2.2024 v 11:00 | Karma: 26,81 | Přečteno: 979x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Proč mají Japonsko a Indie problémy? Protože jsou xenofobní, kázal Biden

2. května 2024  20:57

Americký prezident Joe Biden označil Japonsko a Indii za „xenofobní“ státy, které nevítají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2655
  • Celková karma 31,50
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články