Mít dvě ženy nemusí být špatné

Přelom roku je dobou, kdy se pomalu blíží konec období hájení nového starosty Hory Svaté Kateřiny Lubomíra Šlapky. V čele města stojí muž, který řadu let řídí humanitární organizaci Most k naději. I proto působí ve funkci jako uvolněný politik. Na rovinu říká, že tento rok bude ve znamení úspor a skromnosti. K tomu si nesmírně pochvaluje spolupráci se dvěma místostarostkami. „Mít vedle sebe dvě ženy je skvělé“, říká Luboš Šlapka.

Vstup do politiky je zásadní změnou života. Jaký byl?

Zcela zásadní změna nastala již den po té. Naše horské městečko je plné překvapení v tom dobrém i v nedobrém slova smyslu. Po zjištění, že chybí na výplaty pro zaměstnance základní školy, přišla další rána od Severočeských vodovodů a kanalizací, že městu neumožní splátkový kalendář a že pokud zcela neuhradíme dluh mnoha set tisíc korun, budou odpojeny všechny obecní přípojky, což by znamenalo pohromu pro rodiny žijící třeba v bytovkách, ale i pro školku a školu. Navíc zima svou intenzitou udeřila tak silně, že jsme museli řešit několikahodinové odříznutí Hory Svaté Kateřiny od ostatní civilizace, dokonce bylo vyhlášeno dvakrát za sebou ředitelské volno a 90 dětí ZŠ nedorazilo do školy

 

Máte vedle sebe ve vedení města dvě ženy. Jak se vám s nimi spolupracuje?

Převzít vedení města je složitá věc. Nevím, k čemu se to dá přirovnat – snad k řízení ponorky. Kapitán ručí za posádku i za stroj. Starosta navíc ručí za vedení, ekonomiku a majetek města a také částečně za spoluobčany. Stačí chyba a může být hodně zle. Hned na počátku jsme si s místostarostkami rozdělili své kompetence. To nám pomáhá reagovat na „překvapení“, kterých je po bývalém vedení spoustu. Snažíme se o synchronizaci a je to cesta trnitá. Co člověk to názor, co názor to řešení a co řešení, to jiný úhel pohledu. Při komunikační krizi zafungovala vzájemná opora a zralost. Obě kolegyně jsou skvělé.

 

Co na rok 2011 ve městě chystáte?

Je celá řada kulturních a společenských akcí, které jsou již tradicí, část z nich bychom chtěli zachovat. Navíc se schyluje k dohodě o vzájemné spolupráci s velmi významným, pro město  strategickým partnerem RWE - Net4Gas. Což by mohlo restartovat zanedbanou infrastrukturu obce, ale i pomoci místním hasičům v obnově zastaralé výstroje a výzbroje. Potřebujeme mít rezervy pro chod města. To, co nás potkalo v tomto roce, se už nesmí opakovat. Trestuhodné podcenění krize, výnosů rozpočtového určení daní a megalomanské projekty už jsou minulostí. Letošní  rok bude ve znamení škrtů, skromnosti a úspor!

 

Kateřina je zajímavou turistickou destinací. Jak budete podporovat turistický ruch?

Naším cílem je, aby se místním obyvatelům žilo pokud možno kvalitně, dobře a kultivovaně. Dosáhneme-li  optimálního standardu života našich spoluobčanů v horském městě, například dokončením kompletní kanalizace nebo rekonstrukce čističky odpadních vod, ale i údržbou zeleně a záchranou historických památek – pak budou spokojeni i naši návštěvníci. Prozatím s pokorou a skromností vítáme každého člověka, který hledá magická místa Krušných hor a specifický kolorit horské osady. Disponujeme dobrou ubytovací kapacitou. V létě je možnost využívat moderní hřiště, saunu a další aktivity. Cykloturistika, pěší turistika, zimní turistika a odpočinková turistika, to jsou pilíře naší podpory turismu.

 

Podmínkou jsou ale hlavně služby, jak budete pomáhat vytvářet dobré podnikatelské prostředí ve městě?

Zatímco se městské části v nížině mohou rozšiřovat v podstatě jak chtějí, my jsme limitováni přírodou. To omezení zde prostě je geograficky. Nelze postavit továrnu v kopci.  Na druhou stranu si tak můžeme zachovat „neindustriální“ prvky života na venkově. Farmy, zemědělská a stavební činnost, turistický ruch a ubytování  – na tyto výzvy slyšíme a chceme se ubírat právě tímto směrem a podporovat je.

 

Jak se vám daří kloubit řízení humanitární organizace a města?

Jde o důslednou organizaci práce a úkolů. Využívám všech komunikačních prostředků k tomu, aby občané nepocítili mou nepřítomnost. Na úřadě jsem  pravidelně, nejméně tři dny v týdnu a je-li třeba, tak i po večerech a o sobotách a nedělích. Práce, která vás baví, není přítěží. Omezení ale jsou. Musel jsem ubrat z fondu pracovní doby ředitele a přidat do fondu pracovní doby starosty. Společně s místostarostkami zvládáme i situace, kdy je zapotřebí být v jeden čas na třech místech. Daří se to. Jsem však připraven, bude-li to situace vyžadovat, odejít ze stávajících pozic výkonného ředitele a být starostou na plný úvazek. Až nastane tato potřeba, stane se. Zatím je ekonomicky i pro obec výhodnější, abych byl starosta neuvolněný - má odměna je třetinou toho, co bych měl dostávat jako starosta na plný úvazek. Chci jít příkladem v nezbytných úsporách, protože sám jsem nositelem škrtů a úsporného režimu našeho městečka.

 

Co čekáte od roku 2011?

Odeznívání důsledků krize! Nejen na Kateřině, ale v celé naší zemi. Také větší spolupráci s těmi zastupiteli, kteří jsou vůči nám nyní v opozici. Uklidnění rozjitřených mezilidských vztahů a synchronizovanou spolupráci všech segmentů města. Samozřejmě i nediskriminační rozpočtové určení daní, větší podporu Ústeckého kraje, který by neměl zapomínat na destinace jako je ta naše a rozvoj ekologických a energetických projektů, které sníží celkovou energetickou náročnost provozu města – třeba okna v naší základní devítileté škole jsou energetickým zlodějem. Obecně očekáváme i větší stabilitu města a s ní i zvýšení jistot pro naše spoluobčany. Přál bych si také více sil na úklid toho chléva, který jsme zdědili po často neschopných a hloupých lidech.        

                                                                                          Za rozhovor děkuje J. Urbanová

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jana Urbanová | sobota 1.1.2011 18:49 | karma článku: 6,85 | přečteno: 1602x