Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vydat či nevydat? To je, oč tu běží

Den D se blíží. Už tuto středu budeme ve sněmovně zřejmě hlasovat o vydání kolegů Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jak budu hlasovat já?

Oba znám už roky, po osobní i pracovní stránce. Jsou to moji kolegové, spolupracovníci, troufám si říct i přátelé. Od začátku sleduji jejich odhodlání, neskutečné pracovní nasazení, chuť v naší zemi něco skutečně změnit. Viděla jsem ale také jejich neúspěchy, marné snahy, neuskutečněné sny. Jsou to totiž také jenom lidé, jako my všichni ostatní. Někdy jsme se shodli, jindy jsem s nimi nesouhlasila. I to se totiž u nás v hnutí může, navzdory všem kritikům, kteří mají „zaručené“ informace o tom, jak to v ANO chodí. Jsem jim vděčná za každou radu, pomoc a vlastně i za kritiku.

Nelegální nahrávky, kauza Čapí hnízdo. Nic jiného se poslední měsíce v souvislosti s hnutím ANO neřeší. Je jedno, kdo co dokázal, ušetřil státu, nebo jak pomohl občanům. Důležité je, jak se zdá, hlavně toho Babiše konečně na něčem dostat. Je jedno, jak to bude staré, zdali to je relevantní, kdo všechno se s ním sveze. Hlavně, když se něco vyhrabe, budou o tom meldovat všechna možná média a hnutí ANO ztratí preference před volbami. Jak moc velký vliv má tahle masáž na občany, se uvidí po volbách do sněmovny v říjnu. Teď ale zase o krok zpět.

Zcela upřímně, jsem trochu v rozpacích, a to nejen kvůli výše uvedenému. Setkávám se s podivnými tlaky, maily od úplně cizích lidí, ať určitě hlasuji pro vydání. Ptají se mě novináři, moji známí, lidé na ulici. Jak budete hlasovat, co si o tom myslíte? Když s něčím váhám, většinou si napíšu na papír plusy a minusy, proč něco udělat nebo neudělat. Nakonec z toho vždycky něco rozumného vzejde. Tahle situace není výjimkou, takže:

PROČ BYCH A. BABIŠE A J. FALTÝNKA VYDALA:

 • Zatím jsem vždy hlasovala pro vydání kolegů z poslanecké sněmovny. Nehledě na důvod trestního stíhání či příslušnost k té či oné politické straně.
   
 • Nejsem soudce, nechť tedy celou věc řádně prověří příslušné orgány, rozhodne soud. Já detaily neznám, nečetla jsem policejní spisy ani nemám křišťálovou kouli.
   
 • Sněmovní mandátový a imunitní výbor je pro jejich vydání.
   
 • Obecně jsem proti imunitě zákonodárců, protože nejsou něco víc než ostatní občané.

PROČ BYCH A. BABIŠE A J. FALTÝNKA NEVYDALA:

 • Znám je osobně a zatím stále mají moji důvěru.
   
 • Neztotožňuji se s tím, že načasování žádosti Policie ČR je náhodné, když k trestnému činu mělo dojít už před deseti lety. Sice se mi nechce věřit tomu, že by v naší demokratické zemi bylo možné manipulovat orgány činnými v trestním řízení, ale určitou pachuť tahle akce ve mně prostě zanechává.
   
 • Na Čapím hnízdě se už vystřídalo x různých kontrol, které domnělý dotační podvod neodhalily… Mám tedy pochybnosti o tom, zdali kauza není skutečně účelová.
   
 • Toto hlasování je pouze symbolické. Pokud se oba dostanou do sněmovny znovu, což je velice pravděpodobné, tak se bude hlasování opakovat. Mohla bych se pak přiklonit i k tomu (pokud tedy budu mít to štěstí a budu opět zvolena), co si myslí občané naší země, tedy k výsledku voleb.

A teď, babo raď! V hlavě mám mix ze všech možných dostupných informací, názorů jiných lidí, mediální interpretace a osobních zkušeností s oběma pány. Do toho hodně hlasitě promlouvá moje svědomí i obavy, abych se neunáhlila, někomu nekřivdila nebo nezklamala občany, kteří mě do sněmovny dostali. Myslím také samozřejmě na zákony, demokracii, svobodu, budoucnost naší země. Vnitřně mě to táhne spíš k názorové kontinuitě, když jsem „vydala“ všechny ostatní, proč zrovna tyhle ne? A proč by se s poslanci mělo zacházet nějak speciálně?

Teď vás ale možná zklamu (připadám si trochu jako novinář bulvárního deníku, titulek neodpovídá obsahu textu), jak se nakonec rozhodnu, se tady nedočtete. Do mozaiky totiž chybí vložit ještě jeden střípek, a to osobní vysvětlení kauzy od obou kolegů, kterého se dočkám zítra na klubu. Vždy jsem považovala za správné vyslechnout si obě strany. Ještě si tedy těch pár desítek hodin nechám na rozmyšlenou. Budu ale ráda za jakékoliv další argumenty k pro a proti vydání, které mi sem napíšete.

JP

 

Autor: Jana Pastuchová | pondělí 4.9.2017 16:32 | karma článku: 16,86 | přečteno: 838x
 • Další články autora

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma: 37,51 | Přečteno: 2482x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

O tom, jak ješitnost ministryně zvítězila nad snahou pomoci

Že je potřeba komplexní novela zákona o sociálních službách, vědí všichni. Že ji ministryně práce a sociálních věcí nedokázala včas vypracovat a předložit, vědí taky všichni.

15.7.2021 v 13:12 | Karma: 10,12 | Přečteno: 576x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Důchodová reforma ministryně Maláčové? Jen hesla na plakát

Dočkali jsme se představení tak dlouho očekávané a slibované důchodové reformy. Sláva. Za určitých okolností bych slavila a obhajovala ministerstvem práce a sociálních věcí představené teze, případně legislativní znění.

14.12.2020 v 8:17 | Karma: 14,87 | Přečteno: 554x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Náhradní výživné: Pokrok nebo ostuda?

Mluvilo se o něm 15 let, minulý týden návrh zákona o náhradním výživném prošel poslaneckou sněmovnou. Pokud projde i dalším legislativním procesem, zákon bude účinný od 1. července 2021.

19.11.2020 v 9:58 | Karma: 11,19 | Přečteno: 406x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Problémy s přechodnými pěstouny by mohli vyřešit profesionální rodiče

Nikdo určitě nepochybuje o tom, že dítě patří do rodiny. Jenže některé děti to štěstí bohužel nemají a musí se o ně postarat společnost.

22.1.2019 v 7:54 | Karma: 14,71 | Přečteno: 1120x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
 • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Obrana demokracie je důležitější než funkce, vysvětlil Biden konec kandidatury

25. července 2024  2:13,  aktualizováno  3:15

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu,...

Stačí zpomalit a zachráníte život, říká Veselá z České asociace pojišťoven

25. července 2024

Spěch a jeho negativní následky jsou zřetelné v mnoha oblastech našeho každodenního fungování. Ty...

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

25. července 2024

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto...

Práci mi zadávali faxem a létala jsem Concordem, vzpomíná Daniela Peštová

25. července 2024

Modelka Daniela Peštová (53) zažila nejzářivější dobu modelingu. Modelky musely splňovat přísná...

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

 • Počet článků 19
 • Celková karma 0
 • Průměrná čtenost 1454x
Jsem vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná. To se mi osvědčilo i v politice.

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou za hnutí ANO. Ve sněmovně zastávám funkci předsedkyně Výboru pro sociální politiku.

Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání.

Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také "obyčejným" lidem v regionu. Neumím dělat zázraky na počkání, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat.

Když mi zbyde čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou. Ráda chodím na procházky s naší boxerkou Barčou nebo jezdím na kole. 

Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz
nebo na Facebooku
@janapastuchova2021

 

 

Seznam rubrik