Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nekopej do svého záchranáře

Zachraňují životy a musí se u toho bát o své zdraví, někdy dokonce o holý život. Taková je práce zdravotnických záchranářů. Dá se útokům na ně nějak zabránit?

K tomuto článku mě vyprovokoval nedávný útok na zdravotnického záchranáře ve Frýdlantu. Kolegové vyjeli po půlnoci ke rvačce. Noční doba i místo události dávaly tušit, že ve hře bude alkohol. Na to se ale moc nehledí, zdali ke zranění došlo pod vlivem alkoholu či nějaké návykové látky. Úkolem všech záchranářů je především pomoci zraněnému.

Tak to dle dostupných informací probíhalo i ve Frýdlantu. „Zde však při ošetřování napadl muž záchranáře prudkým kopnutím do břicha, čímž jej vymrštil přes celou sanitu,“ uvádí mluvčí záchranné služby Michael Georgiev v článku na iDNES.cz.

Já osobně jsem naštěstí nikdy napadena pacientem nebyla. Ale pár hodně opilých a agresivních lidí, kteří k tomu neměli daleko, jsem už vezla. Jeden na mě dokonce v sanitce plivnul a chtěl mi dát facku. Zavčasu jsem uhnula.

Přivedlo mě to ale k myšlenkám, zdali mám tohle všechno za potřebí. Nebyla bych v danou chvíli užitečnější třeba někde jinde? Když někdo nemá rozum, zodpovědnost, neváží si života, zaslouží si pomoc? Není český zdravotnický systém vůči takovým případům příliš benevolentní?

Ukázka zásahu u autonehody v rámci Mezinárodního Dne IZS Jizerské hory 2015

Pročetla jsem hodně názorů odborných i laických, které se vztahovaly nejen k výše uvedenému případu, ale i k těm předcházejícím, jejichž počet není zanedbatelný. Padlo tam hodně návrhů, jak záchranáře ochránit, jak napadání předcházet i jak se mu případně bránit.

Ty radikálnější hlasy, a že jich je opravdu hodně, dokonce navrhují nechat zraněného napospas svému osudu. To ale samozřejmě nelze, odporuje to nejen zákonům a Hippokratově přísaze, ale také našemu - záchranářskému svědomí a poslání. Čtyři další nejčastější návrhy, na které jsem narazila, komentuji níže.

  • Kurzy sebeobrany pro záchranáře

U některých záchranek je to už běžnou záležitostí, nejsou však zavedeny plošně. Upřímně ale, když ošetřujete někomu ránu třeba na hlavě, musíte se soustředit hlavně na to, co děláte. Že se po vás ještě ožene, nedej bože vás nakopne do břicha, moc nečekáte. Na škodu takový kurz ale rozhodně není.

  • Doprovod Policie ČR či ochranky

Policie ČR je k případům, kdy dojde k potyčce, volána automaticky. Někdy se ale stane, že přítomna není, protože bylo hlášeno pouze zranění a ne agresivní chování. Slyšela jsem, že třeba v Praze k případům do nočních podniků se záchranáři jezdil i něco jako bodyguard. Ale jsme opět u toho, nad zraněnou osobou se sklání záchranáři, pro ostatní nezbývá moc prostoru, maximálně přihlíží opodál.
A útoky přichází zpravidla v nečekanou chvíli.

  • Status veřejné osoby pro záchranáře

To už tu několikrát bylo, dokonce i ve sněmovně, ale vždy to vyšumělo. Odborná veřejnost se totiž shodla na tom, že by takové opatření bylo skoro kontraproduktivní. Omámenému člověku je totiž úplně jedno, na koho útočí. Prostě je mimo a neřeší, že mu za to hrozí vyšší trestní sazba. Větší postih by ale hrozil při případném prohřešku i záchranářům. Proto takový návrh příliš nevítám, ale zároveň dodávám, že by přeci mohla jít zvýšit trestní sazba za napadení záchranáře i bez statusu.

  • Uhrazení výjezdu záchranky ze strany pacienta pod vlivem alkoholu či drog

Bylo by kolem toho asi hodně administrativy a vymáhání peněz po některých lidech by bylo asi opravdu náročné. Hodně případů by skončilo u soudu. Podle mě to je ale jedno z těch lepších, byť ne dokonalých, řešení. Už jsem na podobné téma psala článek Záchranka není taxík. Nechci nikomu upírat základní právo na zdravotní péči, ale za úvahu by to jistě stálo. Otázkou ovšem opět zůstává, když je někdo opilý či zfetovaný, myslí na to, že se musí chovat tak, aby se nezranil nebo se mu neudělalo zle? Že si pak výjezd bude muset zaplatit? Možná by to řešilo ekonomickou stránku věci a bylo by to fér vůči ostatním plátcům zdravotního pojištění, útoky na záchranáře to však moc neřeší.

 

Závěrem jsem chtěla napsat nějaké východisko, univerzální a systémové řešení tohoto problému. Ale bohužel ho neznám, ačkoliv je před volbami a různými návrhy a sliby se to všude jenom hemží. Je to o lidech, o jejich morálce, slušném chování, zdravém rozumu. Paragrafy tady moc nepomohou.

Tak alespoň vyřknu přání, aby takových případů bylo co nejméně, i když vím, že to je skoro utopie. Agresivních lidí přibývá a nepotřebují k tomu ani alkohol či návykové látky. Stačí trocha adrenalinu, stresu, přesvědčení o vlastní nesmrtelnosti a dokonalosti a průšvih je na světě. Aby kolegové záchranáři byli ostražití a vyčkali příjezdu policie a využili její asistence vždy, když si nebudou jistí, že situaci zvládnou. A pro ty, co si chladí žáhu na záchranářích a jsou vulgární a agresivní, bych snad měla jen to, že něco jako karma či osud prostě existuje. A když si kopnete do někoho, kdo vám přijel pomoci v nouzi, tak se vám to jednou nehezky vrátí. A tím nemyslím pouze trestní stíhání.

JP

 

PS: Pojmem záchranář myslím zdravotnického záchranáře, a to jak lékaře, tak nelékařský personál. Když bych to rozepisovala zvlášť, text by byl příliš dlouhý. A jedná se samozřejmě o muže i ženy.

PS1: Když bych se ponořila do tématu hlouběji, vzala to zeširoka a chtěla popsat dalších deset stran, nejefektivnější prevencí útoků na záchranáře (potažmo i policisty, hasiče atd.) by bylo všeobecně snížení konzumace alkoholu a užívání drog. Minimálně v tom prvním se Česká republika stále drží ve srovnání s ostatními státy na špici. Alkohol bych udělala nedostupnější díky zdražení, u drog bych se zaměřila na osvětu ve školách a hlavně na potírání obchodu s drogami. Tolik ve zkratce. I to má samozřejmě svá úskalí, náklady atd., ale o tom třeba jindy. V každém případě jsem vždy byla a budu spíš pro řešení příčin než pro nákladné hašení následků.

PS2: Než jsem tento článek dopsala, stal se bohužel další útok na záchranáře, tentokrát v Dalovicích u Karlových Varů. Více informací třeba zde. A než jsem článek stačila vložit na blog, tak jsem dostala informaci, že došlo v noci ze soboty na neděli k napadení záchranářů  také v Prachovicích v Pardubickém kraj. Více zde. Je mi smutno…

Autor: Jana Pastuchová | úterý 26.9.2017 16:46 | karma článku: 19,08 | přečteno: 1600x
  • Další články autora

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma: 37,51 | Přečteno: 2482x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

O tom, jak ješitnost ministryně zvítězila nad snahou pomoci

Že je potřeba komplexní novela zákona o sociálních službách, vědí všichni. Že ji ministryně práce a sociálních věcí nedokázala včas vypracovat a předložit, vědí taky všichni.

15.7.2021 v 13:12 | Karma: 10,12 | Přečteno: 575x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Důchodová reforma ministryně Maláčové? Jen hesla na plakát

Dočkali jsme se představení tak dlouho očekávané a slibované důchodové reformy. Sláva. Za určitých okolností bych slavila a obhajovala ministerstvem práce a sociálních věcí představené teze, případně legislativní znění.

14.12.2020 v 8:17 | Karma: 14,87 | Přečteno: 554x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Náhradní výživné: Pokrok nebo ostuda?

Mluvilo se o něm 15 let, minulý týden návrh zákona o náhradním výživném prošel poslaneckou sněmovnou. Pokud projde i dalším legislativním procesem, zákon bude účinný od 1. července 2021.

19.11.2020 v 9:58 | Karma: 11,19 | Přečteno: 405x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Problémy s přechodnými pěstouny by mohli vyřešit profesionální rodiče

Nikdo určitě nepochybuje o tom, že dítě patří do rodiny. Jenže některé děti to štěstí bohužel nemají a musí se o ně postarat společnost.

22.1.2019 v 7:54 | Karma: 14,71 | Přečteno: 1120x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Slovensko má první dvě z objednaných stíhaček F-16. Vítal je prezident i televize

23. července 2024  6:50

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Harrisovou podporuje většina demokratů, kampaň zaměří na právo na potrat

23. července 2024  6:15,  aktualizováno  6:38

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

Top selfie z jižní Moravy: z obřího trůnu, u kotvy pro papeže i od kolonády

23. července 2024  5:30

Dorazit na atraktivní místo, zamířit mobil na sebe a „seřídit“ jej tak, aby zachytil vše potřebné,...

Obce Litovelského Pomoraví komáří kalamitu odvrátily, hmyz sužuje část Olomouce

23. července 2024  4:52

Před čtyřmi lety až 125 komářích útoků za minutu, letos pouze pár kousanců. Obyvatele obcí v okolí...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1454x
Jsem vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná. To se mi osvědčilo i v politice.

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou za hnutí ANO. Ve sněmovně zastávám funkci předsedkyně Výboru pro sociální politiku.

Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání.

Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také "obyčejným" lidem v regionu. Neumím dělat zázraky na počkání, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat.

Když mi zbyde čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou. Ráda chodím na procházky s naší boxerkou Barčou nebo jezdím na kole. 

Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz
nebo na Facebooku
@janapastuchova2021

 

 

Seznam rubrik