Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hledám neslušný politiky, zn. nespěchá

Politici jsou neslušní, zkorumpovaní, nic nedělají a jen berou peníze. Všichni to přeci říkají, v televizi to ukazují, tak to tak asi opravdu bude. Já to vidím trochu jinak, byť tímto článkem asi půjdu proti proudu.

Stalo se už trochu českým folklórem na poslance a vlastně i politiky obecně nadávat, házet je do jednoho pytle a obviňovat je ze všeho, co v této zemi nefunguje. Ono někoho pochválit je mnohem těžší, to se u nás nenosí, a tak možná tímto článkem půjdu proti proudu. Nevěřím na zázraky a vím, že není vždy všechno zalité sluncem. Proč ale pořád tolik negace?

V každé profesi, v každém oboru, se najde někdo, kdo to umí lépe a kdo hůře, nikdo ale neumí všechno. A v tom je právě podstata týmu. Samozřejmě, ten kdo nedodržuje pravidla nebo se prostě jen fláká, musí z kola ven. Ve firmě o tom rozhoduje šéf, v politice volič.

Minulý týden Českou republiku obletěla zpráva, že jablonecký podnikatel Dalibor Dědek, kterého si nesmírně vážím a jen v koutku duše lituji, že se nepřidal k Hnutí ANO, podpoří v nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny hnutí Starostové a nezávislí (STAN). A zároveň s tím STAN spustil kampaň „Hledáme slušný“.

Nechci nic a nikoho odsuzovat, znevažovat či zlehčovat. Ale prosím, může už někdo konečně ukázat na konkrétní politiky, kteří jsou tedy neslušní? Dokázat to nějak? Ano, i to moje Hnutí ANO má v tomto rezervy. Ono jedna věc je obecně říkat, že jsou všichni zkorumpovaní, že tohle a tohle ovládají lobbisté, že toho a toho platí nějaká firma. Máme tu kauzy jako Nečas a Nagyová (Nečasová), David Rath nebo aktuální Miroslav Pelta. Jsou to ale pořád jednotlivci.

Kdo je tady neslušný

Zpět ke kampani hnutí STAN. Ono totiž, když mrknete do výkladového slovníku, tak „slušný“ člověk je ten, který se chová řádně, způsobně, zdvořile, resp. jeho chování je ve shodě s pravidly společenského chování. Ale dost bylo pouček. Jde mi o to, že v poslanecké sněmovně ani na magistrátu v Jablonci nad Nisou ani na kraji ani jinde jsem někoho, kdo by si říkal o titul „neslušný člověk“, nepotkala.

Dočasně neslušně se chovají možná ti politici, kteří před televizními kamerami ztrácí zábrany a používají vulgární slova, což, přiznejme si, občas použije každý. Jedním z expertů na toto chování je například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Té TOP 09, se kterou vešli STAN v roce 2013 do sněmovny. Je to důvod, proč by měl být takový politik nahrazen? Nebo stojí za odsouzení třeba srkání u oběda, nedodržený dress code nebo nepodržení dveří dámě? Korupce či jiné protizákonné jednání jsou samozřejmě jiná káva.

Poslanecká sněmovna

Protože znám nejlépe poslaneckou sněmovnu, zastavím se právě u ní. Kromě mě tam „sedí“ dalších 199 poslanců. My jsme vidět, ale pak se tam pohybuje nespočet asistentů, pracovníků jednotlivých poslaneckých klubů, včetně různých expertů, a nemůžu opomenout ani zaměstnance poslanecké sněmovny, bez kterých by celý ten kolos nefungoval vůbec. Nehodnotím, kdo se tam jak dostal, u poslanců to je ale jasné, dostali je tam voliči.

Máme v České republice tak „hloupé“ voliče, aby za svoje zástupce volili někoho, kdo nemá všech pět pohromadě? Nehledě na stranickou příslušnost, já beru své kolegy ve sněmovně vážně, dostali totiž z nějakého důvodu stejnou šanci jako já. Že mají jiné názory a pohled na život? Tak ať mají, to je ve společnosti přeci běžné. Že má každý jiný přístup k práci? Ani před tím oči nezavírám, je to prostě tak a chodí to tak i v jiných profesích. Jestli mám být v tomto směru kritická, tak začínám vždy u sebe. I o tom je demokracie…

Jak těžké je ukázat na někoho prstem

A abych nelakovala všechno jenom na růžovo, tak se podělím i s mým příběhem, jak jsem chtěla poukázat na někoho, kdo se z mého úhlu pohledu choval minimálně neslušně, nemorálně a možná i protizákonně, což by ale musely posoudit příslušné orgány činné v trestním řízení.

Nebylo to ve sněmovně, nýbrž v rámci mé zastupitelské funkce v Jablonci nad Nisou. Série událostí mě dovedla k tomu se ptát a také napsat článek o propojení místního politika, náměstka primátora a shodou okolností také poslance a firmy jeho asistenta, která v Jablonci získává veřejné zakázky. Souvislosti hovořily dost jasně, arogantní reakce také.

Nicméně, po dvou letech jsem se dostala až před krajský soud, kde jsem byla já žalována a bylo po mně ze strany té firmy požadováno odškodnění ve výši půl milionu korun. To je i na poslankyni dost, nenechte se mýlit. Dopadlo to dobře, v můj prospěch. Míra mé kritiky byla přípustná, jednala jsem v rámci svobody projevu a ve veřejném zájmu. Na tom trvám. A také na tom, že jsem šlápla do vosího hnízda a celé to divadlo se soudem se konalo jen proto, abych se už neptala a nic už nepsala. Teď ještě není vhodná chvíle, ale nebojte se, zanedlouho vám o tom povím víc.

Tím vším jsem chtěla říct, že každá mince má dvě strany. Je těžké na někoho konkrétního ukázat, a když ukážete, můžete dostat přes prsty. Přesto nebo právě proto bych se zdržela obecných hesel, byť máme před volbami. Závěrem přeji hnutí STAN, ať najde ty nejslušnější lidi z nejslušnějších, kteří jim ve volbách pomohou. Řídím se totiž heslem „přej a bude ti přáno“. Když se mi také poštěstí, budu se na ně těšit v dalším volebním období ve sněmovně.

JP

Autor: Jana Pastuchová | pondělí 7.8.2017 10:54 | karma článku: 13,85 | přečteno: 601x
  • Další články autora

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma: 37,51 | Přečteno: 2482x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

O tom, jak ješitnost ministryně zvítězila nad snahou pomoci

Že je potřeba komplexní novela zákona o sociálních službách, vědí všichni. Že ji ministryně práce a sociálních věcí nedokázala včas vypracovat a předložit, vědí taky všichni.

15.7.2021 v 13:12 | Karma: 10,12 | Přečteno: 575x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Důchodová reforma ministryně Maláčové? Jen hesla na plakát

Dočkali jsme se představení tak dlouho očekávané a slibované důchodové reformy. Sláva. Za určitých okolností bych slavila a obhajovala ministerstvem práce a sociálních věcí představené teze, případně legislativní znění.

14.12.2020 v 8:17 | Karma: 14,87 | Přečteno: 554x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Náhradní výživné: Pokrok nebo ostuda?

Mluvilo se o něm 15 let, minulý týden návrh zákona o náhradním výživném prošel poslaneckou sněmovnou. Pokud projde i dalším legislativním procesem, zákon bude účinný od 1. července 2021.

19.11.2020 v 9:58 | Karma: 11,19 | Přečteno: 405x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Problémy s přechodnými pěstouny by mohli vyřešit profesionální rodiče

Nikdo určitě nepochybuje o tom, že dítě patří do rodiny. Jenže některé děti to štěstí bohužel nemají a musí se o ně postarat společnost.

22.1.2019 v 7:54 | Karma: 14,71 | Přečteno: 1120x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Kvůli tlaku už žáci odcházet nebudou, říká dočasný ředitel lipenské průmyslovky

24. července 2024  4:53

Vyšetřování České školní inspekce problémů na Střední průmyslové škole stavební v Lipníku nad...

Nahotu v seriálu beru jako poctu, reaguje Žilková na rozhořčení herečky Mórové

24. července 2024

Veroniku Žilkovou (62) překvapilo vyjádření slovenské herečky Diany Mórové (54). Ta si postěžovala...

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

24. července 2024

Premium Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích,...

Počet státních zaměstnanců neklesá a výdaje na ně rostou. Odnášejí to firmy

24. července 2024

Český stát momentálně platí 484 tisíc lidí. Státní zaměstnanci v roce 2023 tvořili 10 procent...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1454x
Jsem vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná. To se mi osvědčilo i v politice.

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou za hnutí ANO. Ve sněmovně zastávám funkci předsedkyně Výboru pro sociální politiku.

Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání.

Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také "obyčejným" lidem v regionu. Neumím dělat zázraky na počkání, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat.

Když mi zbyde čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou. Ráda chodím na procházky s naší boxerkou Barčou nebo jezdím na kole. 

Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz
nebo na Facebooku
@janapastuchova2021

 

 

Seznam rubrik