Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete zhubnout? Špatný výživový poradce vám může ublížit

Od hubnutí k politice a zase zpátky. I tyto světy něco spojuje. Tentokrát trochu neformálně, ale stejně na vážné téma. 

Byla jsem zvyklá na život v pohybu. Avšak od té doby, co jsem poslankyní, více času trávím u pracovního stolu, v poslanecké lavici nebo za volantem auta. K této funkci také neodmyslitelně patří společenské povinnosti. Tu ze slušnosti neodmítnete přípitek, tam si dáte chlebíček, aby vám nekručelo při jednání v břiše. Káva bez sladkého? Těžko představitelné. A kila jdou nahoru. Nejsem žádný čahoun, takže dost intenzivně prožívám každý gram navíc.

Rozhodla jsem se to řešit. Zkusila jsem posilovnu, rychlou chůzi, jezdím často na kole. Ale přiznávám, pravidelné to není, chybí čas a občas i ta vůle. Vzít si knížku a dát si nohy nahoru, když už mám chvilku volno, je mnohem lákavější. Začala jsem tedy uvažovat o změně jídelničku. Krotila jsem se v jídle poměrně dlouho, nějaké to kilo šlo i dolů, ale pořád to nebylo ono. Dobré rady přátel nebo zaručené tipy na diety z internetu, jak se dostat zase do formy, se míjely účinkem. Necítila jsem se dobře, ve stravě mi zřejmě něco chybělo nebo přebývalo.

Když to nezvládáš sám, je tu výživový poradce

Řekla jsem si, že nebudu první ani poslední, kdo se s takovým problémem obrátí na experta, tedy na výživového poradce. Jsem zdravotní sestra, tak jsem si raději nechala udělat předem krevní testy, abych věděla, jak na tom jsem, než do sebe začnu něco ládovat. Vše bylo naštěstí v pořádku, a tak jsem vyrazila hledat tu moji spásu. Nebudu zde jmenovat konkrétní firmy a produkty, o tom tento text není. Zpravidla to ale chodí všude stejně. První konzultace je zdarma, ale ideální je, když odejdete s taškou plnou doporučených a hlavně drahých produktů.

U prvního výživového poradce jsem nechala po prvním sezení 2 500 Kč. Odešla jsem s letáčkem, co mohu jíst a co nemohu. Základem byla pravidelná strava 4x denně, dostatek tekutin, pohyb moc potřeba nebyl, ale hlavně bych musela užívat přípravky, které bych si musela zakoupit. Tato pomoc by mě vyšla na 7 – 10 000 Kč měsíčně.

Obrátila jsem se také na kolegyni, která zkusila jinou firmu. Byla úspěšná, zhubla. Zašla jsem tedy do „poradny“. Scénář byl na chlup stejný jako v prvním případě, pravidelná strava, dostatek tekutin, pohyb minimální. Zachránit mě měly přípravky za zhruba 10 000 Kč měsíčně.

Stále mi to ale nedalo a pátrala jsem dál. Všimla jsem si totiž ve sněmovně kolegy, který na první pohled výrazně zhubnul a celý se rozzářil. Takže jsem si říkala, že má buď milenku, nebo dobrou dietu. Sundal prý 30 kg za půl roku. Dozvěděla jsem se, že na to taky má „svoji firmu“, od té si kupuje přímo stravu, tedy nemusí chodit do krámu a vařit něco doma, rozmíchá jen obsah pytlíku ve vodě 3-4x denně a je to. To mi přišlo sympatické, tak jsem zašla na konzultaci. Cenově se dostáváme opět na cca 9 000 Kč za měsíc.

Kdo může být v ČR výživovým poradcem?

Jednu z výše uvedených možností jsem si nakonec vybrala. Až budu mít nějaké výsledky, tak se možná pochlubím :-). Moje zkušenosti i zkušenosti mých blízkých s výživovými poradci, resp. firmami se zaručenými recepty na super postavu, mě však přivedly k jiným myšlenkám a hlavně k otázce, kdo může být v České republice vlastně výživovým poradcem?

Odpověď je velice jednoduchá, výživovým poradcem může být u nás kdokoliv starší 18 let. Jde o živnost volnou, bez jakýkoliv podmínek a zákonných nároků. Nemusíte mít ani minimální zdravotnické vzdělání.

Ono ale radit lidem, co mají a nemají jíst, doporučit jim nějaký drahý preparát a nemít za to jakoukoliv odbornou odpovědnost (kromě té běžné, co plyne z Občanského zákoníku), je cesta do pekel. Neodborný zásah do výživy člověka a systému stravování totiž může negativně ovlivnit jeho zdraví, což se může projevit hned i za nějaký čas. Záleží tedy jen na míře poctivosti daného výživového poradce, na tom, jaké vzdělání má, jestli absolvoval nějaké kurzy (kromě těch marketingových) a podobně.

Nechci házet všechny do jednoho pytle, určitě je zde řada vzdělaných výživových poradců, na které jsem i já narazila, ale bohužel tu jsou i tací, kteří moc nevědí, co dělají. Neumí například přizpůsobit dietu lidem s diabetem, vysokým krevním tlakem nebo třeba s bezlepkovou dietou. Nehledě na to, že nemocným lidem by neměli radit vůbec a měli by je odkázat na zdravotnické zařízení.

Co se s tím dá dělat?

Výživové poradenství je podnikání jako každé jiné. Je to byznys, ne charita. Člověk se ale občas prostě do takové situace dostane, že už to sám nezvládá. Když máte deprese, jdete za psychologem. Když máte poruchu metabolismu nebo jinou nemoc, tak vám dietní a výživové poradenství poskytne nutriční terapeut nebo lékař s příslušným vzděláním či atestací. Když už neobléknete milovanou sukni, můžete a nemusíte zkusit nějakou tu dietu od výživového poradce. Ale neměly by vám u toho hrozit poruchy metabolismu a další onemocnění.

Řešení vidím v úpravě živnostenského zákona, kdy by se už nejednalo o živnost volnou, ale byla by vázaná. Zjednodušené řečeno by to znamenalo povinnost mít určité vzdělání, nejspíše středoškolské s maturitou. Ověření znalostí a získaný certifikát by pak měl být garancí pro všechny podobné „nešťastníky“ jako jsem já, že jsme v rukou odborníků a touha po zhubnutí neskončí pobytem v nemocnici.

JP

 

PS: Pokud budu mít to štěstí a voliči mě na podzim dostanou opět do sněmovny, zkusím s tím něco udělat. Možná tu jsou důležitější věci, ale zdraví každého jednoho občana za to stojí. Když to vezmu z gruntu, ideální by bylo, kdyby výživoví poradci nebyli vůbec potřeba, všichni jsme jedli zdravě, dostatečně se hýbali, nepili, nekouřili… Na to by mi ale asi paragrafy nestačily, tady bych potřebovala kouzelnickou hůlku.

PS1: Změna výživy samozřejmě neznamená jenom úbytek kil či centimetrů v pase, což možná v textu přehnaně zdůrazňuji. Může to být také o tom, že se člověk cítí dobře, je pozitivní a má dostatek elánu.

PS2: Co si o tom myslíte vy? Máte také nějaké zkušenosti s výživovými poradci?

Autor: Jana Pastuchová | čtvrtek 31.8.2017 10:00 | karma článku: 9,46 | přečteno: 373x
  • Další články autora

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma: 37,51 | Přečteno: 2482x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

O tom, jak ješitnost ministryně zvítězila nad snahou pomoci

Že je potřeba komplexní novela zákona o sociálních službách, vědí všichni. Že ji ministryně práce a sociálních věcí nedokázala včas vypracovat a předložit, vědí taky všichni.

15.7.2021 v 13:12 | Karma: 10,12 | Přečteno: 575x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Důchodová reforma ministryně Maláčové? Jen hesla na plakát

Dočkali jsme se představení tak dlouho očekávané a slibované důchodové reformy. Sláva. Za určitých okolností bych slavila a obhajovala ministerstvem práce a sociálních věcí představené teze, případně legislativní znění.

14.12.2020 v 8:17 | Karma: 14,87 | Přečteno: 554x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Náhradní výživné: Pokrok nebo ostuda?

Mluvilo se o něm 15 let, minulý týden návrh zákona o náhradním výživném prošel poslaneckou sněmovnou. Pokud projde i dalším legislativním procesem, zákon bude účinný od 1. července 2021.

19.11.2020 v 9:58 | Karma: 11,19 | Přečteno: 405x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Pastuchová

Problémy s přechodnými pěstouny by mohli vyřešit profesionální rodiče

Nikdo určitě nepochybuje o tom, že dítě patří do rodiny. Jenže některé děti to štěstí bohužel nemají a musí se o ně postarat společnost.

22.1.2019 v 7:54 | Karma: 14,71 | Přečteno: 1120x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Západ Bidenovi děkuje za práci. Zajímá nás výsledek voleb, vzkázal Kreml

21. července 2024  21:18,  aktualizováno  22:21

Aktualizujeme Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

Biden vzdal volby, vybral Harrisovou. Ta chce sjednotit národ a porazit Trumpa

21. července 2024  19:59,  aktualizováno  22:12

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

Na koho Biden ukázal? Progresivní Harrisová podporuje Izrael i Ukrajinu

21. července 2024  21:45

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...

Čeští politici o Bidenovi: Neudržitelné. Odchází hrdina. Babiš věří Trumpovi

21. července 2024  20:17,  aktualizováno  21:38

Krok amerického prezidenta Joe Bidena, který už nebude kandidovat, nepřekvapil české politiky - ani...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1454x
Jsem vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná. To se mi osvědčilo i v politice.

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou za hnutí ANO. Ve sněmovně zastávám funkci předsedkyně Výboru pro sociální politiku.

Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání.

Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také "obyčejným" lidem v regionu. Neumím dělat zázraky na počkání, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat.

Když mi zbyde čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou. Ráda chodím na procházky s naší boxerkou Barčou nebo jezdím na kole. 

Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz
nebo na Facebooku
@janapastuchova2021

 

 

Seznam rubrik