"Napište blog, paní Žolíková, máte skluz!"

Pravila paní Matesová, když jsme se ráno potkaly s našimi pejsky na špacíru. Tedy, ona se jmenuje jinak, a já taky nejsem Žolíková. Jenže to máme tak vymyšlené: My pejskaři se obvykle při prvním setkání ptáváme na jméno pejska, 

nikoliv příjmení majitele. Musela jsem se dnes paní Matesové přiznat, že si nemyslím, že umím psát blogy a proto již deset měsíců v této oblasti stagnuji. "Blbost," pravila ta moudrá sousedka, "trénink dělá mistra! Máte za sebou víc než sto devadesát blogů" 

Jdeme na procházku

Tak jsem tady zas a za nic neručím. Během těch deset měsíců jsem měla milión námětů, poznatků a postřehů, jen otázka zpracování mě vždy uzemnila. Pomyšlení, že zplodím (na fakultě jsme tomu říkali "porodím") blábol, zmrazilo prsty nad klávesnicí. A já píši všemi deseti! Zase otřepaná blbost. Píšeme ve skutečnosti devíti, tedy osmi, devátým (palcem) ovládáme mezerník; já pravým. Můj levý palec všechny roky zahálí.

Dnešek byl fakt hutný, měla jsem nějaké pochůzky, prvotní odhad byl tak na hodinu. Tedy Plzeň je v tomto ohledu fantastická, je tu všechno a hlavně blízko, i když bydlím na předměstí. První, velice příjemný, až  krásný, zážitek se odehrál ve velkoprodejně s elektromateriálem. Potřebovala jsem lepší žárovku pod linku v kuchyni. V tomto obchodě to chodí jak v bance nebo na poště.  Zmáčknete příslušné tlačítko a přijde si pro vás maník.  Měla jsem štěstí, dorazil ten pán, před kterým jsem nedávno předvedla etudu "malá, tlustá, blbá". Není divu, že si mne pamatoval. Hned mi z chladničky na účet podniku daroval flaštičku jemně perlivé vody (fakt jsem se potila jak prase), poradil, předvedl několik modelů, doporučil optimální variantu i nabídl AAA baterky do ovladače. Více takých! Vybavila jsem pak pár dalších nutných věcí, uondána se svou šejdrem páteří jsem usedla na lavičku. Dole se válela plechovka od energetického nápoje a vedle! Dámská peněženka! Letmo jsem skoukla obsah, bankovky žádné, jen pár mincí. Ale hlavně občanka, kartička zdravotní pojišťovny a hafo karet z obchodů.

Z domova volám městskou policii, no, dispečer si seděl na uších i mozku, měl-li nějaký. Šlo mi o to, aby informovali paní, že doklady jsou na světě, adresu jsem nahlásila podle občanky. Na dispečerského strážníka to bylo nějak moc, tak, že mi prý posílá hlídku. Ať žije hospodárnost, aneb náklady nás nezajímají! Dorazil mladý, rozumný chlapec, prohledal peněženku, v tajné kapsičce našel tři tisícikoruny úhledně poskládané do malého čtverečku sepnuté kancelářskou sponkou. Miniaturním písmem sepsal seznam zajištěného obsahu peněženky (a že toho tam bylo! Lístečky s telefonními čísly, šest vizitkových fotek …) na rubovou stranu hlášenky o velikosti A5. A že prý peněženku rovnou zaveze majitelce, ale, že jí nemůže říci jméno nálezkyně. Jejda, o to mi vůbec nešlo. 

Zhruba před třemi lety jsem už taky peněženku našla. Tentokrát u Alberta, když jsem vytahovala vozík. Ležela tam. Byla v ní i  platební karta včetně dalších dokladů. Podle občanky jsem zjistila adresu, naštěstí to nebylo daleko, donesla jsem jí majitelce. Celá radostná mi přes mé zdráhání darovala flašku medu.

Ještě se musím vrátit na začátek. Taky jsem pravila paní Matesové, že dalším důvodem proč netvořím blogy je, že se vydovádím v deníku, který si už druhým rokem denně píšu. Je to báječná věc, cvičit si v důchodcovském věku ruku. Stačí letmý pohled na první zápisy. Ten rukopis! Utrpení! Už jsem se vypsala. A mám dalšího koníčka. Vždy jsem ráda šila, ostatně tenkrát to byla nezbytnost. Jenže dnes už jsou dcery velké, bazary se super látkami neexistují, látky jsou vesměs drahé a pro sebe? Spotřeba jak na vojenský stan. Minimalizace, to je téma dne. Tak jsem se dala na patchwork. Pořídila jsem pomůcky za bratru dvě tisícovky a tak to koukám využít. Moc mě to baví. Jak vidím na YOUTUBE, americké dámy mívají šicí dílny, Kdyby viděly, jak boxuji s plotnou, šicím strojem a žehličkou v kuchyni pronajatého bytečku 1+1, jistě by mne navrhly na šicího Oscara.

První dílo! Patchwork!
To mě fakt baví.

Já jsem vás varovala na začátku, tento blog za nic nestojí. Byl to jen takový hutný den. I ten Žolík už padl.

Už spí

Pa.

 

 

Autor: Jana Mrázková | úterý 17.9.2019 23:21 | karma článku: 19,55 | přečteno: 411x

Další články autora

Jana Mrázková

Vystřílet nemocnici je zločin, stav vraha však chápu

K lékaři chodím jen v nejnutnějším případě (nechat si předepsat léky), Domácího lékaře nečtu, hrozilo by nebezpečí, že si člověk nalezne všechny choroby. O své zdraví se starám průběžně, Zdravou stravou, otužováním,

12.2.2020 v 22:10 | Karma: 28,50 | Přečteno: 1017x | Diskuse | Osobní

Jana Mrázková

Zůstal jste svůj, aneb když (nejen) milenky pláčou

Běžná ranní radio kulisa, hráli Vaši písničku a najednou mne během ní zamrazilo. V to úterní ráno, když muž se ženou snídal, došla ona smutná zpráva. Dělovou ránu dal někdo jiný.

11.10.2019 v 15:08 | Karma: 13,73 | Přečteno: 441x | Diskuse | Osobní

Jana Mrázková

Asi toho má letos fakt hodně

Tedy Ježíšek. Přišlo mi v noci vnuknutí, že bych mu už měla pomoci zabalit dárky. Na rozdíl od loňska, kdy jsem dárky cpala těsně před Štědrým dnem do koupených vánočních taštiček, jsem to tentokrát vzala zgruntu.

8.12.2018 v 0:10 | Karma: 13,20 | Přečteno: 361x | Diskuse | Osobní

Jana Mrázková

Když krachne přátelství....

Inu, stalo se, co jsme ani jedna nejspíš neočekávaly a ani si to nepřály. Od prosince loňského roku jsme měly s Alenou u Čedoku zabeštelovanou dovolenou letos říjnu na Kypru.

14.11.2018 v 15:06 | Karma: 20,82 | Přečteno: 900x | Diskuse | Osobní

Jana Mrázková

Tak jsem se zapakovala (nikoliv napakovala)

Onen obrat, uschovaný v závorce, u mne fakt nehrozí. Ve skutečnosti jsem se zabalila. Teda skoro, ještě nějaké drobnosti. Stačí nalézt hřeben, který jsem důkladně umyla, ale někam se mi schoval.

25.9.2018 v 23:52 | Karma: 11,27 | Přečteno: 472x | Diskuse | Osobní

Nejčtenější

Rezignace? Zveřejnit intimní video je zásah do soukromí. Rajchla se zastává i Rakušan

Nespokojený lídr moravskoslezské kandidátky SPD Jindřich Rajchl. (4. října 2025)
8. listopadu 2025  13:28,  aktualizováno  19:13

Nejen členové nové vládní koalice se zastávají poslance za SPD Jindřicha Rajchla při jeho sporu s...

Obluda smrdící sírou drtila vše, co jí stálo v cestě. Zemřelo přes 20 tisíc lidí

Záchranáři pomáhají obětem výbuchu sopky Nevado del Ruíz. (14. listopadu 2025)
12. listopadu 2025  9:47

Sopka Nevado del Ruíz, jež leží v Andách asi 130 kilometrů západně od kolumbijské metropole Bogoty,...

Rajchl obvinil aktivisty, že pronásledují jeho dceru. Chtějí zveřejnit intimní video

Jindřich Rajchl ve štábu hnutí SPD v hotelu Don Giovanni. (4. října 2025)
8. listopadu 2025  9:56

Poslanec za SPD a předseda strany PRO Jindřich Rajchl podal trestní oznámení na aktivisty pod...

Budou platit všichni, vzkazuje Rajchl a chystá žaloby. Zvažoval konec v politice

Jindřich Rajchl
9. listopadu 2025  9:18

Poslanec SPD a předseda strany PRO Jindřich Rajchl prohlásil, že hodlá zažalovat platformu pro...

Bill objal Moniku. Zapomenutý snímek po letech otřásl Bílým domem

Monica Lewinská objímá prezidenta Billa Clintona na dobročinné akci demokratů....
9. listopadu 2025

Seriál Byla to jen vteřina. Zjihlý pohled mladé stážistky, objetí prezidenta a cvaknutí závěrky. Dirck...

Pomoc Ukrajině nejde jen tak zastavit. Tomáš Pojar o válce, Gaze i plánech

Poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. (7. 11. 2025)
15. listopadu 2025

Premium Tomáš Pojar pracoval jako poradce pro národní bezpečnost a patřil k nejbližším spolupracovníkům...

Ani ne deset tisíc za garsonku. Jde postavit levné bydlení a nezkrachovat?

ilustrační snímek
15. listopadu 2025

Šestnáct tisíc korun měsíčně za sedmdesátimetrový byt nebo necelých deset tisíc za...

Trump chce vyšetřit vazby demokratů na Epsteina, zaměří se i na Clintona

Bývalý americký prezident Bill Clinton na konferenci Naše bezpečnost není...
14. listopadu 2025  22:50

Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že požádá ministerstvo spravedlnosti a Úřad pro...

Překvapení pro Jihoafričany. Palestinci k nim začali po desítkách emigrovat letadly

Jihoafrický prezident a předseda Afrického národního kongresu (ANC) Cyril...
14. listopadu 2025  21:48

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v pátek uvedl, že jeho země začala vyšetřovat původ letadla,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 199
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 745x
Dívám se kolem sebe, ale i zapátrám v bohaté paměti.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.