Proč hoří Írán? Týká se nás to?

Proč bychom si měli za každou cenu uchovat náš styl života, naše tradice a naši kulturu? Stačí se podívat na to, co se teď děje v Íránu. Zdá se to vzdálené, zdá se, že se nás to netýká. Omyl.

 

Jana Marková

Ono se nás to totiž může týkat s každým takovým člověkem, který si přinese tuto kulturu ze své země k nám. Byť momentálně třeba jako uprchlík volající po ochraně. Uvědomme si, že tradice islámské kultury jsou po desítky generací hluboce zakořeněné v každém z nich.

Před několika dny zemřela 22 léta íránská Kurdka Masha Amini. Už smrt takto mladé dívky je tragédie. Mnohem vážnější je ale důvod jejího skonu. Tato mladá žena byla zatčena náboženskou policií (policie která dohlíží na morální prohřešky především žen proti islámskému právu Šaríja). Důvodem byl špatně nošený hidžáb (pokrývka hlavy nařízená v Íránu všem ženám, které vyjdou na veřejnost).Po zatčení byla Masha nalezena mrtvá a její tělo neslo následky špatného zacházení, včetně fyzického a sexuálního násilí. Byla to taková ta pověstná poslední kapka, která tyhle protesty odpálila. Hlavní příčiny lze ale najít spíše v systematické tyranii islámského režimu v Íránu vůči ženám a naprostém přehlížení barbarství, které na ženách páchají jejich manželé a rodiny. V islámu ovšem nejen v Íránu.

Podle íránské emigrantky Aynaz Cyrus, která sama patřila k vrcholným postavám ženského odporu proti íránskému režimu, než byla nucená emigrovat, protože ji hrozila smrt, ročně v Íránu zemře na 500 žen, které jsou zavražděny svými manžely či rodinnými příslušníky z důvodu údajného poškození tváře rodiny. Zkráceně je tento druh vražd znám jako vražda ze cti. Dále je více než 5000 dívek ve věku 11-15 let násilně provdáno (ale i prodáno) za muže o 30 i více let starších. Dalších 5000 žen je každý rok zohaveno kyselinou za různé prohřešky proti morálce.Když žijete v takové společnosti, tak dříve nebo později dojde k tomu, že pohár přeteče. Přesně to se stalo teď v Íránu.

Protesty se rozšířily do celé země a dál sílí (i když místní režim dělá vše proto, aby to utajil). Íránská vláda cenzuruje a vypíná internet a sociální sítě, ale lavina nepokojů je na toto už moc silná. Celé situaci pomáhá i fakt, že část ozbrojených složek protestující ignoruje a jen přihlíží, především mimo hlavní město. Není to snad tím, že by sympatizovaly s protesty, ale spíše nesnáší náboženskou policii.Proč armáda a policie nemá ráda náboženskou policii?Jelikož policisté a vojáci jsou z větší části profesionálové a mají za sebou výcvik a mnoho z nich je na svou práci hrdých. Náboženská policie, tak to je jiná story. Tahle složka by se dala přirovnat k naší socialistické pomocné stráži VB. Pro členství v takové policii netřeba vzdělání, kvality, nebo výcvik, stačí dostatečný ideologický zápal a fanatismus. To stejné platí pro všechny složky této "morální autority"Jestli můžou tyto protesty vést ke svržení islámské diktatury v Íránu to jistě říci nelze, hodně bude záležet na armádě a policii, jak dlouho budou ochotni chránit tento režim, i mnohým z nich se začíná zajídat. Já osobně si myslím že ne, ale to je pouze můj názor.

To, že je situace mimo běžný rámec, ukazují nejen počty mrtvých (více než 80) a více než 1200 pohřešovaných (rozuměj zatčených a odvezených neznámo kam), ale i to, že se proti Ajatolláhovi Chámenejímu postavila i část imámů, a že mnoho veřejně známých osobností, sportovců i lidí z vysokých míst rezignovalo, nebo dokonce odešlo ze země.

A přesně všechny tyto problémy už nejsou jen věcí muslimských zemí, ale i Evropy a zemí Commonwealthu. Před 40 lety pojmy jako vraždy ze cti, nebo dětské či nucené sňatky a prodeje žen do manželství byly něčím, o čem jsme četli maximálně v knihách z orientu. Dnes již tyto zrůdné činy máme pár desítek kilometrů od našich hranic. Vražd ze cti v muslimských komunitách v Evropě hojně přibývá, a to úměrně s počtem lidí v této komunitě. Zatím jich je ročně cca 10, není to alarmující, ale spíš důrazné varování.

Horší to je s dalšími zločiny jako dětské sňatky, prodej žen do manželství nebo zohavení kyselinou (mimořádně "populární" hlavně u Pákistánců v Anglii). Takových případů už má Evropa na tisíce. A to jsou jen známé případy, vzhledem k uzavřenosti těchto komunit bude číslo mnohem vyšší. Vůbec nejhorší je situace se sexuálním zneužíváním mladých dívek komunitou přistěhovalců ve Velké Británii (95 procent tvoří Pákistánci a Afghánci). K prostituci zde bylo nuceno několik tisíc žen za tichého přihlížení úřadů i policie, a to více než 20 let. Tyto případy jsou známé jako Rottherhamská nebo Telfordská kauza. I když... prostituce asi není správné slovo, prostitutka za sex bere peníze sama nebo přes tzv. pasáka. Ale tyto dívky ve věku 10-15 let za to nedostaly nic, tedy krom výhrůžek, bití a nucenému návyku na drogy.

Mějme se proto velmi na pozoru, aby takovéto činy nikdy nezdomácněly i u nás. Uchovejme si společnost, která upřednostňuje svobodu a život, a ne příklon ke středověku a k barbarství.

https://www.bbc.com/news/uk-england-south-yorkshire-61881000

https://www.mirror.co.uk/all-about/rotherham-child-abuse-scandal

https://www.iranintl.com/en/abouten

https://liveuptofreedom.com

https://www.instagram.com/liveuptofreedom

https://www.dw.com/en/child-marriages-in-germany-present-a-challenge-for-authorities/a-50540043

https://www.statista.com/statistics/888324/acid-attacks-in-london

 

Autor: Jana Marková | pondělí 3.10.2022 11:57 | karma článku: 24,16 | přečteno: 493x