Proč jste takoví?

Proč kritizujete ostatním články, zatímco sami nic nevymyslíte? Co je špatného na tom, že někdo nemá rád Vánoce, někdo kostely, někdo rád vyrábí, plete, nebo se chce svěřit? Proč by o tom nemohl napsat článek?

Takto začíná článek školačky Hanky na dětském webu Alík. Dále pokračuje:

Nelíbí se mi, že skoro u každého článku, který v Alíkovinách vyjde, se objeví komentáře typu: "Ježiš, to zas byl článek. O čem to má jako být?" a"Panebože, když se ti to nelíbí, tak je to tvoje věc, nás to nezajímá," nebo "Proč tu píšeš takové voloviny, co to má být?"

Tak napište článek vy! Do Alíkovin může psát každý! Jsem ráda, že jsou i takoví, kteří se vyjádří kladně, pochválí článek a pokud s ním nesouhlasí, napíšou to slušně. Není přece každý článek volovina jen proto, že je v něm jiný názor, než máte vy!

Ale tohle se děje nejen v Alíkovinách... I v běžném životě sotva máte jiný, odlišný názor, okamžitě se o vás rozjedou pomluvy a mnoho lidí na vás potom zanevře a přestane se s vámi bavit.

Vím, že jestli tenhle článek vyjde, také se objeví v diskuzi mnoho komentářů, o kterých jsem psala na začátku. Nevadí mi to - mám svůj názor, za kterým si stojím. Ale zamyslete se nad tím, proč to děláte. Líbilo by se vám to? Stojí to za to? Proč jste takoví?

Malé technické vysvětlení: Jsem posluchačem stanice Vltava a právě jsem poslouchal jejího šéfredaktora o programových změnách. Zmizely dětské pořady, neboť děti upřednostňují vlastní výběr pořadů na dětských webech. Byl jsem zvědav, jak takový dětský web vypadá a ve vyhledávači jsem narazil na zmíněný Alík. Objevil jsem kreslené seriály, velmi primitivní hry a také články dětí. Poslední právě aktuální jsem si přečetl a přišlo mi, že by mohl být inspirací pro některé diskutéry na idnes.

Část diskuze článku:     (diskuzi můžete přeskočit)

ChválímSnou

nejlepší2000elik

...Haf-IN-ka

Luciš1

???

zabajka

zabajka

Hogreta

.....Ančičí

SouhlasEvelinGoldenmajer

Názor

Fandilek

Mně třeba nemá na světě nikdo rád a od té doby, co se mi děcka začali smát, tak jsem otevřenější ke svému názoru. Ale jako, že bych musela psát komentáře tvrdého tipu, to zas jako ne. Střední tip doporučuji jen zvolna, jelikož by to mohlo urazit autora.Já píši středně-slabý komentáře třeba ,,mně se to zase nelíbí" prostě dávám najevo svůj vlastní názor vůči otevřenému světu. Ale varuji vás, dávejte si pozor na kyberšikanu.   Makyshek

však jasně, že můžeme říct, že se nám článek nelíbí, ale i to se dá říct slušně a nemusíme kvůli toho všechny okolo urážet:)   hogreta

hášaHáša

Hogreta

anetik11

dobrý....

DjMars

jo!!!

Čím vyšší hodnoty vykazují tyto schopnosti, tím více je člověk schopen mít porozumění pro odlišné názory, reagovat věcně, tj. bez emociálně zabarvených útoků na osobu a pokud je přesvědčen, že má lepší názor, je schopen ho podat zdvořilým a motivujícím způsobem. Je samozřejmé, že k zamyšlení a změně názoru nikoho nebude motivovat ponižování.

Člověk nemusí být vynikajícím psychologem, aby poznal, že lidé, kteří se vyžívají v nízkých kritikách, mají hodně co dělat sami se sebou. Že jim nejde ani tak o to, aby druhý změnil názor, jako spíš o ukojení svého, když půjdeme k jádru věci, zoufalého stavu. Nejčastěji to bývá pýcha a ješitnost, závist nebo zklamané očekávání, které nenechá člověka, aby reagoval věcně a nechal mluvit názor proti názoru, ale nutí ho k osobnímu útoku. Vůbec útočení na osobu je doklad toho, že je člověk se svou chytrostí nebo moudrostí v koncích.

Potřebu ponižovat druhého má člověk, který si uvědomuje nedostatky svého charakteru, ale není zatím schopen odhodlat se k práci na sobě a tak ponížením druhého si jako mentální omamný prostředek vytváří iluzorní obraz, na kterém stojí výše než ponižovaná osoba.

Uznalý člověk s dávkou pravé sebeúcty a s trochou pokory je schopen v této fázi názorového střetu uznat svoji nedostatečnost a sklonit se před dokonalejším názorem. Přitom nepociťuje porážku, neboť naopak vyhrál nad svoji ješitností, což je jedno z nejcennějších vítězství, které člověka v jeho životě může potkat, protože pak se mění vidění i prožívání celého okolního světa.

Těžko nebýt moralista, neboť špatné vlastnosti jsou kořenem zla a prosakují do jednání lidí všech stavů a vrstev. Sebedůmyslnějším vnějším systémem se tento kořen odstranit nedá, pouze poznáním a změnou každého jednotlivce. Proto také společenské systémy se mění, ale nauky vychovávající jednotlivce zůstávají.

Jsou to opět nízké vlastnosti, ve kterých nalézají oporu zvrácené ideologie a přivádí společnost ke hrůzyplným koncům, které se vymykají počátečním představám (add perex článku - Smajlík Dolfík).

Dětské názory se mohou zdát naivní. Jistě si ale každý vzpomene na své dětství a dospívání, jak citlivě vnímal každou nespravedlnost, křivdu a ostouzení, jak tvrdá kritika mu brala chuť do další práce, někdy i chuť do života. A nyní, i když dospěl a vytvořil si určitou ulitu se na věci vlastně nic nezměnilo.

Kdo neustále po někom střílí, bude nakonec sestřelen a kdo váží svá slova, nabude vážnosti.

Poznámky a odkazy: Text dětského článku a diskuzi jsem neupravoval. Jsou tam ponechané i gramatické chyby, které přeci nijak nemění obsah názoru. Kritici - gramatici je téma samo o sobě. Sám kdybych nepsal články ve Wordu (který je už tak chytrý, že mi kolikrát brání psát dle svého), měl bych v článku chyb jak máku. Nikoli proto, že bych neznal Pravidla ČP, ale proto, že při psaní i při jeho kontrole jsem zcela ponořen do obsahu textu. Často člověk zkrátí souvětí, tím se změní shoda podmětu s přísudkem, ale zapomene změnit "i, y". Na gramatické chyby se dá také reagovat slušně a taktně (nejlépe do osobního vzkazu). Např.: "Tam a tam máte malý gramatický přečin, trochu vám to kazí vizáž článku" apod. Vyslouží si pak úctu a dík autora, protože chybu může opravit.

Obrázek s otazníkem v úvodu článku je převzat z Hančina článku.

web Alík

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vítězslav Janáček | čtvrtek 6.1.2011 19:00 | karma článku: 11,26 | přečteno: 722x