Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Projekt mezihvězdné lodi Daedalus

V sedmdesátých letech minulého století se jedenáct členů British Interplanetary Society (BIS) pokusilo o podrobnou analýzu mezihvězdné výpravy, která by byla uskutečnitelná současnými prostředky. Cílem sondy měla být Barnardova hvězda v souhvězdí Hadonoše.

Druhý stupeň sondy Daedalus

Barnardova hvězda je od naší soustavy vzdálena "jen" 5,91 světelného roku a projektovaná automatická sonda by k ní měla dorazit za padesát let.  K tomu je potřeba urychlit sondu na asi 12 procent rychlosti světla (přes 36 tisíc km/s). Pro získání takové rychlosti připadal v úvahu jedině termojaderný pohon.

Automatická mezihvězdná loď Daedalus, jejíž celková délka dosahovala 190 metrů, se měla skládat ze dvou stupňů. První z nich by v šesti kulových nádržích nesl 46.000 tun paliva a sestával by se pouze ze zmíněných palivových nádrží a polokulové motorové jednotky o průměru 100 metrů. Jeho úkolem by bylo po téměř dvouleté nepřetržité práci urychlit druhý stupeň na rychlost 7,1% rychlosti světla. Po vyčerpání zásob paliva by se oddělil a v letu by pokračoval druhý stupeň, který by měl ve svých čtyřech nádržích zásobu dalších 4000 tun paliva. Požadovanou rychlost má sonda dosáhnout čtyři roky po startu. Součástí druhého stupně by byla i válcovitá sonda obsahující 18 malých sond pro průzkum předpokládané planetární soustavy Barnardovy hvězdy, energetické systémy, řídicí počítač, astronomické přístroje a aparaturu pro další výzkum mezihvězdného prostoru. Užitečné zatížení by v přední části bylo chráněno beryliovým štítem o hmotnosti 50 tun (celková hmotnost užitečné zátěže by byla kolem 450 tun).

Výzkumné sondy by z letícího Daedalu byly vystřeleny před dosažením cílové hvězdy, zhruba v intervalu sedm až dva roky před příletem. Tři sondy by prováděly průzkum centrální hvězdy, pět by studovalo velké planety typu Jupitera, pět planety podobné Zemi a zbývajících pět sond by svým univerzálním vybavením bylo určeno jako záloha pro porouchané sondy nebo pro studium zajímavých (nebo nečekaných) objektů. Jejich zjištění by shromažďovala a na Zemi posílala mateřská část tělesa. K odvysílání na Zem by posloužila parabolická komora o průměru 40 metrů, která v průběhu aktivní části letu sloužila jako součást pohonné jednotky. Získaná data by byla vysílána v dvoudenních relacích. Stejná parabola by se využívala pro předávání dat na Zemi už v průběhu letu. Předpokládalo se, že podrobný výzkum cílové hvězdy by probíhal od poloviny cesty k ní společně s průzkumem mezihvězdného prostoru. Všechny části sondy by kolem cílové hvězdy pouze proletěly; pro brzdění už není k dispozici žádné palivo.

Jako palivo bylo vybráno deuterium a hélium 3, při jejichž reakci vzniká hélium a atomární vodík. Za zdroj hélia 3 autoři předpokládali planetu Jupiter - na Zemi je tento izotop velice vzácný a jeho příprava velice drahá. Automatické továrny u Jupitera by měly množství potřebné pro meziplanetární let vyrobit v průběhu asi 20 let. Stejnou dobu měla trvat také stavba vlastní lodi Daedalus. Loď by byla sestavována na oběžné dráze kolem Země a po dokončení a otestování přesunuta klasickými raketovými motoru k Jupiteru. Tam by bylo načerpáno palivo a odtud by Daedalus ke své mezihvězdné výpravě startoval.

Časový plán z poloviny sedmdesátých let předpokládal, že projekt bude dokončen kolem roku 2000 a poté bude zahájen vývoj a příprava stavby lodi. Současně se měla dostat do stádia realizace výstavba továren na deuterium a hélium 3; výroba v nich měla započít kolem roku 2020. Po roce 2020 měla být zahájena vlastní stavba lodi a práce by měly být dokončeny do roku 2050. Následovaly by podrobné zkoušky a testy a přesun k Jupiteru. A u příležitosti stého výročí startu umělé družice Země - v roce 2057 - by se Daedalus vydal na svou mezihvězdnou pouť, kterou by začátkem 22. století zakončil výzkumem cílové soustavy.
Ovšem dnes je již jasné, že tyto termíny nebudou dodrženy a lety ke hvězdám se stanou skutečností zřejmě až v dalších stoletích.

Přestože hlavní práce na studii proběhly za vedení Alana Bonda, Tony Martina a Boba Parkinsona v letech 1973 až 1978, v následujících letech se autoři k projektu vraceli a s pokrokem našich znalostí jej upravovali. Změny se dočkala i cílová hvězda: u Barnardovy hvězdy se nepodařilo prokázat přítomnost exoplanet a tak byl pro Daedalus navržen nový cíl, a to hvězdný systém Alfy Centauri. Výhodou je, že tento násobný hvězdný systém je blíže ke Slunci (4,36 světelného roku) a tak i cesta by trvale "pouze" 38 roků.

BIS na projekt Daedalus navázala v září 2009, kdy zahájila studii Project Icarus, který by měl do návrhu mezihvězdné lodi zapracovat pokročilejší technologie a ukázat nové generaci vědců možný cíl jejich dalšího směřování. Studie by měla být kompletně hotová do pěti let.

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] M. Grün: Mimozemské civilizace; mýtus nebo skutečnost?, Horizont, Praha 1987
[2] http://www.bis-space.com/what-we-do/projects/project-daedalus[3] http://www.daviddarling.info/encyclopedia/D/Daedalus.html

-----
Příště: Pilotované orbitální stanice; plánované zveřejnění: 9.6.2012.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Sedláček | čtvrtek 7.6.2012 6:00 | karma článku: 19,87 | přečteno: 1447x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Senát rozhodne o nové definici znásilnění i výši příspěvku na péči

29. května 2024  8:20,  aktualizováno  13:34

Změnu vymezení znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk bude...

V Dillí naměřili rekordních 52,3 stupně. Šetřete vodou, nabádají úřady občany

29. května 2024  11:04,  aktualizováno  13:30

V indickém hlavním městě Dillí naměřili nový teplotní rekord 52,3 stupně Celsia. Za tento týden...

Na hřbitově v Petrohradu přibyla nová socha. Je to Prigožin s náhrobkem

29. května 2024  13:19

Zesnulý ruský oligarcha a šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se v Rusku dočkal...

Posílili jste národní hrdost, řekl Fiala mistrům světa. Dostal podepsaný dres

29. května 2024  8:12,  aktualizováno  13:07

Premiér Petr Fiala uvítal v Kramářově vile hokejové mistry světa. Poděkoval jim za zisk titulu. „Je...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1048x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/