Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kosmická dvojčata

Kosmická dvojčata - tak nazvali novináři před padesáti lety sovětské kosmonauty Nikolajeva a Popoviče, kteří na kosmických lodích Vostok 3 a Vostok 4 uskutečnili první skupinový kosmický let.

Po prvním pilotovaném letu Jurije Gagarina a jednodenním letu Germana Titova měl být nový kosmický let potvrzením toho, že lidé mohou pracovat v kosmickém prostoru několik dní a měl být předzvěstí budoucích experimentů na oběžné dráze: spojování kosmických objektů. Program letu předpokládal navedení dvou kosmických lodí, které startují v jednodenním intervalu, na blízké oběžné dráhy. Kosmonauti přitom měli navázat vzájemné spojení a hovořit spolu bez zprostředkování pozemního střediska.

První z obou kosmických lodí - Vostok 3 - byla z kosmodromu Bajkonur vypuštěna 11. srpna 1962 a na její palubě byl kosmonaut Andrijan G. Nikolajev, který byl členem prvního týmu sovětských kosmonautů. Prvním úkolem Nikolajeva po dosažení oběžné dráhy bylo zkontrolovat činnost palubních systémů a na základě vyhodnocení jejich správné činnosti bylo rozhodnuto vypustit následující den druhou kosmickou loď. Mezitím probíhala měření parametrů oběžné dráhy kosmické lodi, aby bylo možné upřesnit čas vypuštění další lodi tak, aby se obě lodi k sobě přiblížili na malou vzdálenost. Výpočty se prováděly v koordinačním a výpočetním středisku na Bajkonuru a vzhledem k tomu, že většina výpočtů se prováděla za pomoci logaritmického pravítka (pro ty, co nevědí: http://cs.wikipedia.org/wiki/Logaritmick%C3%A9_prav%C3%ADtko), byl jejich výsledek obdivuhodný.

12. srpna 1962 z kosmodromu Bajkonur startoval Vostok 4 s kosmonautem Pavlem R. Popovičem. Kosmická loď byla navedena do stejné roviny dráhy jako Vostok 3 a po dosažení oběžné dráhy byla vzájemná vzdálenost obou lodí 6,5 kilometru. Vzdálenost mezi loděmi se postupem času zvětšovala; Vostoky neměly možnost korigovat svoji dráhu a tím vzdálenost mezi loděmi nějakým způsobem ovlivňovat. Poprvé v historii tak byla ve vesmíru dvě kosmická tělesa s kosmonauty na palubě.

Nikolajev a Popovič navázali vzájemné rádiové spojení a poté plnili vlastní program letu, který byl pro první loď naplánován na čtyři dny a u druhé na tři dny. Kosmonauti prováděli v omezeném prostoru kabiny jednoduché biologické experimenty, podrobovali se psychologickým testům a "vlastními silami" kontrolovali svůj zdravotní stav: puls, rychlost dýchání a reakci, zejména vestibulárního aparátu, na podmínky kosmického letu. Po letu Germana Titova, který trpěl při jednodenním letu potížemi způsobenými vestibulárním aparátem (nemocí z pohybu), byl upraven výcvik a byl zaměřen na trénink vestibulárního aparátu. Tento výcvik byl zřejmě účinný, protože oba kosmonauti během letu netrpěli významnými potížemi a jejich koordinace pohybů nebyla nijak omezena.

Vícedenní let také prokázal, že kosmonauti mohou dobře přijímat potravu a tekutiny. V jídelníčku se objevily nové typy jídel: pečené maso, sendviče s lisovaným kaviárem, pirožky, ovoce a sušená ryba. Kosmonauti už nebyli ve výběru omezeni na protlaky, kaše a pyré.

Zajímavostí letu bylo i to, že sovětská televize poprvé vysílala z palub kosmických lodí přímé přenosy (prostřednictvím Intervize jsme je mohli vidět i v Československu). Televizní záběry byly pořízeny i u předchozího letu, ale do televizního vysílání se dostávaly až se zpožděním.
Osobní poznámka: právě tyto přenosy mně, tehdy jedenáctiletého kluka, definitivně přivedly k podrobnému sledování kosmonautiky - a drží mne to dodnes. Ale bylo to tehdy větší "dobrodružství", protože bylo potřeba informace získávat z různých zdrojů, knih, časopisů atd.; dnes pár kliknutí na internetu a informace se valí tempem pro jednoho člověka nezvladatelným.

Ale vraťme se k tématu: program prvního společného kosmického letu byl po třech dnech splněn a 15. srpna 1962 obě kosmické lodi Vostok v rozmezí sedmi minut přistály v Karagandské oblasti v Kazachstánu.

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] M. Codr: Hvězdné povolání, Naše vojsko, Praha 1965
[2] P. Lála, A. Vítek: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá fronta, Praha 1982
[3] L. Lebeděv, B. Lukjanov, A. Romanov: Syny goluboj planěty, Politizdat, Moskva 1973

-----
Příště: Přehled událostí v kosmonautice; plánované zveřejnění: 15.8.2012.

Autor: Jan Sedláček | pátek 10.8.2012 6:00 | karma článku: 9,64 | přečteno: 833x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Zákon proti úhynu ryb. Všechny trubky svedené do řek se budou zapisovat

2. června 2024

Premium Rybáři si všimnou úhynu ryb v řece. Hasiči, zatímco havárii likvidují, na webové aplikaci vidí,...

Náš Den D. Jak se Čechoslováci v srdci Francie postavili divizi SS

2. června 2024

Premium Byla to nerovná bitva. Proti hrstce partyzánů stála elitní německá divize SS Das Reich na tancích...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1048x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/