Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Česká stopa v historii kosmonautiky

V dlouhé historii raketové techniky a kosmonautiky se setkáváme rovněž s významným přínosem českých vynálezců a experimentátorů. Prvním z nich byl už v polovině 16. století kovolijec Vavřinec Křička z Bítyšky.

Vavřinec Křička z Bítyšky (asi 1500 - 1570) byl pomocníkem zvonaře Tomáše Jaroše z Brna, který v roce 1548 odlil zvon Zikmund pro chrám sv. Víta v Praze.
Křička se v roce 1568 podílel na stavbě Zpívající fontány v Královské zahradě Pražského hradu před letohrádkem královny Anny; pro fontánu vytvářel a odléval figury.
V roce 1562 Vavřinec Křička sestavil spis Návod k lití a přípravě děl, kulí, hmoždířů, zvonů, konví ke zvedání vody k vodotryskům a p., který sestával ze čtyř částí. První se zabývala zbrojním materiálem, druhý byl věnován konstrukci pum, třetí konstrukci a výrobě zvonů a slévání a poslední část se věnovala konstrukci pecí. Součástí první části o zbrojním materiálu je rovněž kapitola s názvem Raketle dielati, která podrobně popisuje stavbu ohněstrůjné rakety. Popis je doplněn kresbou spalovací komory a rakety s tyčovým stabilizátorem. Z textu kapitoly vyplývá, že autor měl značné praktické zkušenosti s výrobou podobných raket.

Další čeští "raketníci" se objevují v souvislosti s vytvořením raketometných baterií v rakouské armádě. V roce 1814 byla ustavena první raketometná baterie, v jejíchž řadách sloužili i čeští vojáci. O vznik baterie se zasloužil vrchní velitel dělostřelectva generál Vinzenz von Augustin, který byl považován za držitele nejdůležitějších tajemství výroby raket a jeho laboratoř ve Wiener Neustadtu měla nejlepší úroveň v Evropě. V roce 1818 se pak v rakouské armádě vytvořila samostatná raketometná jednotka, která používala rakety stabilizované rotací. Příslušníci raketových jednotek měli zvláštní uniformy se znakem své zbraně na výložkách a měli proti ostatním dělostřelcům řadu výhod (v Čechách a na Moravě se jim říkalo "prskouni").
Raketometné oddíly rakouské armády se naposled zapojily do bitvy u Hradce Králové v červenci 1866, ale jejich podíl byl už malý - každý dělostřelecký pluk měl ve své sestavě devět baterií dělostřelectva a jen jednu baterii raketometnou. A navíc ještě v roce 1866 byly raketometné oddíly v rakouské armádě zcela zrušeny. Současně s tím byla zrušena i výroba vojenských raket.

Na začátku 19. století promluvil do historie kosmonautiky i český podnikatel hrabě Jiří Buquoy (1781 - 1851), který studoval přírodní vědy na francouzské Sorbonně. A ve Francii také vydal v roce 1816 práci s názvem Exposition d'un nouveau principe de dynamique, dont le principe des vitesses virtuelles n'est qu'un cas particulier (Problematika rychle letících předmětů ve zvláštních případech), která byla už rok předtím (28.8.1815) čtena v L'Institut de France. Samotný text nepřinášel sice nic zásadního, ale vnášel uvážlivý náhled na tuto problematiku ze širšího pohledu a zmiňoval práce jiných autorů.
Pro zajímavost: Buquoy zřejmě jako první na světě používal pro řízení svého českého panství matematické metody.

V roce 1832 uveřejnil astronom Josef Jan Littrow (rodák z Horšovského Týna a ředitel hvězdárny ve Vídni) v Časopise Českého musea úvahy nad možnostmi, které má člověk pro cestu na Měsíc. Astronom přitom dospěl k názoru, že takovou cestu nedokážeme nikdy uskutečnit. Za největší překážku v uskutečnění letu na Měsíc viděl v nemožnosti překonat zemskou přitažlivost a také to, že bude velice složité řídit větroloď tak, aby se neroztříštila o Měsíc. V závěru svého zamyšlení napsal: "Však bez toho živi býti můžeme, protože jsme dosaváde bez toho žili."
O dva roky později vydal spisek Poznámky o cestě na Měsíc, ve které hovoří o tom, že cestu na Měsíc budeme podnikat vždy jen pomocí dalekohledů, ale i tak poznáme mnohá jeho tajemství.

Další české stopy v historii kosmonautiky se objevují v roce 1928.
V nakladatelství Reis Praha vydal středoškolský profesor dr. Vilém Santholzer (1903 - 1972) knihu Raketové lety do vesmíru s podtitulem Jak na ně pohlíží střízlivá věda a co bude z dnešních vědeckých fantazií pravděpodobně uskutečněno; jedná se o první českou knihu, která je věnována raketám. Autor se zabýval možným vývojem raketových letů v budoucnosti a pozoruhodně přesně odhalil budoucí kroky. Správně odhadl, že nejdříve budou rakety sloužit k výškovým letům, poté budou vyslány rakety bez posádky na dráhu kolem Země, k zasažení Měsíce a provedou oblet Měsíce a vrátí se k Zemi. A pak budou použity i pro lety člověka do vesmíru. V knize se dočteme i o problematice beztížného stavu, o stavbě složených (vícestupňových) raket a o přistání hlavice výškové rakety na padáku.

Od roku 1928 se o rakety začal zajímat také letecký konstruktér Ludvík 0čenášek (1872 - 1949), který se inspiroval zejména pracemi Hermanna Obertha. Svou práci věnoval raketám s tuhým palivem a jeho rakety se vyznačovaly velkými ocasními stabilizačními plochami, jež byly u několika typů raket dlouhé od 20 do 70 cm. Očenášek rakety vlastní konstrukce letově předvedl 2. března 1930 poblíž Vypichu na okraji Prahy. Při "letovém dni" vypustil celkem osm raket a jeho největší raketa dosáhla výšku kolem 2000 metrů; na druhou stranu je třeba říct, že došlo i k explozi rakety ve startovní konstrukci.Očenášek ale v dalších experimentech nepokračoval a v dalších letech se věnoval konstrukci raketového motoru použitelného pro pohon člunu. Údajně uskutečnil i několik praktických pokusů na Vltavě, ale konečného výsledku se nedopracoval. Do roku 1938 tajně pracoval na konstrukci rakety s dostřelem asi 2500 metrů, ale práci před okupací Československa přerušil a už se k ní nikdy nevrátil.Ludvík Očenášek je jediným Čechem, který je zařazen do světové síně slávy raketové techniky v Novém Mexiku.

Další českou osobností, již zmíním v tomto článku, je inženýr Rudolf Pešek (1905 - 1989), který působil ve zbrojním oddělení Vojenského technického ústavu. Zde zpracoval návrh na "raketovou průraznou pumu" a v roce 1929 na ni společně s Edmundem Bestrem a Františkem Binderem podal patent. Návrh raketového motoru a výpočty byly dílem Rudolfa Peška a zbrojní část sestavil ing. Bestr. V podstatě se jednalo o klasickou leteckou pumu urychlovanou přidaným raketovým motorem na tuhé palivo, čímž se získala větší průraznost zbraně. V následujícím roce byl patent číslo 820 přidělen (s patentovou ochranou od roku 1932). K realizaci projektu ale nikdy nedošlo.
Rudolf Pešek byl po druhé světové válce nadšeným stoupencem a popularizátorem kosmických letů a stal se aktivním členem Mezinárodní astronautické federace a Mezinárodní akademie astronautiky.

Na závěr ještě jednu perličku z České Třebové.
Někdy ve třicátých letech minulého století zaslal jistý Karel Honl redakci jednoho pražského časopisu dopis, ve kterém píše, že "sestrojil vesmírovou raketu, jež má řiditelné kormidlo" a že jeho model "má na bocích dvě vodíkové náplně", které mají ulehčit let do vysokých výšek. Vynálezce dále napsal, že pracuje na myšlence raketových letů velice intenzivně a že "neopomenu při dalších pokusech sděliti výsledek."
Vícekrát se už neozval...

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] J. Kroulík, B. Růžička: Rakety, Naše vojsko, Praha 1981
[2] P. Lála, A. Vítek: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá fronta, Praha 1982
[3] P. Toufar: Uskutečněné fantazie, Práce, Praha 1978
[4] http://www.project.mettavant.fr/astroquation.htm
[5] http://www.spaceline.org/rockethistory.html

-----
Příště: Události v kosmonautice; plánované zveřejnění: 8.2.2012.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Sedláček | pondělí 6.2.2012 5:59 | karma článku: 11,92 | přečteno: 1785x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Nález ÚS respektuji, vzkázal Fiala. Platy soudců bude koalice ještě řešit

28. května 2024  13:15,  aktualizováno  13:35

Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) k platům soudců respektuje. Je na samotném...

Kontroverzní prodej pozemku muži blízkému vedení Hodonína neplatí, rozhodl soud

28. května 2024  13:33

Vedení hodonínské radnice si předem vybralo zájemce, kterému prodalo parcelu po někdejší lidové...

Klára Dostálová

11. prosince 2017  11:37,  aktualizováno  28.5 13:29

Poslankyně Klára Dostálová je od roku 2022 místopředsedkyní Sněmovny. V letech 2017 až 2021 byla...

Ženě tlačil hlavu do hlíny, pak ji pokálel. Za brutální znásilnění dostal 6,5 roku

28. května 2024  13:15

Mimořádně brutálně si počínal cizinec, který na Vyškovsku napadl ženu. Tu nejprve oslovil, pak ji...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1048x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/