Restituce církevního majetku se vyplatí

Zaznamenávám mnoho negativních reakcí na to, že vláda jednomyslně schválila věcný záměr zákona o narovnání vztahu mezi státem a církvemi (tzv. restituce církevního majetku). Lidem se nelíbí, že se má církvím něco za jejich majetky zaplatit. Pojďme ale od otřepaných proticírkevních klišé k jádru věci. Zjistíme, že se nám církevní restituce vyplatí.

www.flickr.com

Finanční náhrada

Vydávat se budou pouze majetky v držení státu, tedy nikoliv ty, které vlastní kraje, obce nebo soukromé osoby. Za tyto nevydané majetky budou církve finančně odškodněny ve výši 83 mld. Kč. K této částce se dospělo na základě kvalifikovaného odhadu. Můžeme o ní polemizovat, ale to nyní nechme stranou. Ve státním rozpočtu však nyní nemáme zbytečných 83 mld. Kč, a proto je součástí dohody postupné vyplácení po dobu 60 let s úrokem ve výši 4,85 %. Je to pro stát výhodnější než kdyby za tímto účelem vydal státní dluhopisy nebo si vzal půjčku. Bude tedy postupně vyplacena náhrada v celkové výši 270 mld. Kč.

Církve mají právní nárok na podporu jejich činnosti (zejména platy duchovních). Ta jim je také každoročně vyplácena. Součástí dohody je přechodné období 20. let, po kterou se tato podpora bude každoročně snižovat o částku odpovídající 5 % částky vyplacené v prvním roce tohoto přechodného období. Pokud to sečteme, vyplatí takto stát za 20 let ještě 30 mld. Kč.

Jestliže ale k restituci církevního majetku nedojde, bude muset stát výše zmíněnou každoroční podporu církvím vyplácet nejen po oněch 60 let, ale i nadále. V roce 2006 takto stát církvím vyplatil celkem 1,1 mld. Kč. Od roku 1994 tato položka státního rozpočtu rostla průměrným tempem 8,3 % (růst počtu duchovních, inflace). Budu ale ve výpočtu mnohem opatrnější a budu tyto náklady diskontovat pouhými 4,85 %. Celková vyplacená částka za 60 let by tedy byla 427 mld. Kč a stát by měl povinnost vyplácet i v letech dalších.

Proběhne-li restituce církevního majetku, vyjde to stát na 300 mld. Kč. A naopak neproběhne-li, zaplatí stát jen za 60 let 427 mld. Kč a navíc bude platit dál. Sami si jistě odpovíte, co je pro nás výhodnější.

Zrušení blokačního paragrafu jako bonus

Tato dohoda mezi státem a církvemi má ještě jednu výhodu. Pokud k ní dojde, bude zrušen tzv. blokační paragraf, který znamená, že především obce nemůžou se zabaveným majetkem církví disponovat. Majetky tak chátrají a brání rozvoji obcí, což je skutečně velký problém. Bude-li návrh přijat, budou obce s tímto majetkem moci okamžitě nakládat. Návrh má proto i podporu Svazu měst a obcí.

Autor: Jan Jakob | pondělí 28.1.2008 14:26 | karma článku: 28,48 | přečteno: 5371x
  • Další články autora

Jan Jakob

Stát nehodlá dostát svým závazkům

31.1.2014 v 10:23 | Karma: 27,91

Jan Jakob

I ty si můžeš koupit svůj článek

14.11.2013 v 11:42 | Karma: 30,09

Jan Jakob

Rozvoji obcí brání levicová ODS

10.9.2011 v 15:40 | Karma: 19,27