IMEI a blokování ukradeného mobilu

Tento článek se bude točit kolem IMEI a kolem služby, kterou nedávno zavedla policie, kdy můžete na základě IMEI nechat zablokovat telefon, který vám někdo ukradl. Tedy bude to především o tom, jak je tato služba k ničemu.

Koupil jsem si chytrý mobil s Androidem. Sice prodejce přímo přiznal, že to není telefon určený pro českou distribuci, nicméně je to jeden z nejzavedenějších e-shopů na českém trhu a sám telefon počeštil a přebírá na sebe dvouletou záruku, tak jsem si řekl proč ne a koupil si ho.

Asi dva měsíce poté jdu do práce a chci si zavolat. Při pokusu zavolat se mi dostane oznámení, že můj telefon byl nahlášený jako kradený a že je blokovaný ve všech sítích na území ČR. Nepříjemné překvapení, když jsem si telefon kupoval u zavedené firmy jako nový. Žádný bazarový kus, kde by hrozilo, že bude kradený. Volám tedy na policii a nakonec mě popřepojují až na vedoucího (celo)pražské pobočky, který se danou věcí zabývá. Říká mi, že se jedná o nedávno zavedenou službu a i jeho překvapuje, když mu oznámím, kde jsem mobil koupil, že se dostal do databáze mobilů, které jsou blokované. Radí mi, ať s telefonem a kupním dokladem jdu na místní policii, kde mi telefon vyřadí z databáze.

Po chvíli přemýšlení si ale říkám, že u prodejce telefon počešťovali. No jo, ale jak to běžně uděláte? Počeštíte jeden, uděláte si obraz a rozkopírujete. A co když ten podstatný identifikátor - IMEI - tam zkopírovali taky?

Bavím se o tom s kolegy v práci a ti mi radí, že to IMEI, které bych tam měl správně mít, je většinou vytištěné na štítku v telefonu pod baterií. Tak vypínám telefon, vytahuji baterii, opisuji IMEI, zapínám telefon a po kontrole zjistím, že to nesedí s tím v telefonu. Jak vidno i u zavedené firmy to můžou pěkně zvorat. (Že to byla skutečně jejich chyba při kopírování češtiny mi potvrdil jejich e-mail, který mi nezávisle poslali týž večer. Asi si stěžovalo více lidí.)

Na Youtube zjišťuji, že změna IMEI na Androidu je celkem jednoduchá záležitost. Telefon už mi prodali rootnutý, takže celý proces se dá zkráceně popsat takto:

V terminálu s právy roota napsat: echo 'AT+EGMR=1,7,"123456789012345"' > /dev/pttycmd1 pro IMEI 123456789012345

Toť prosím vše. Takže jsem si takto změnil IMEI na to, které jsem tam správně měl mít, a telefon začal bez problémů chodit. Hlavní pointa je v tom, že ta služba blokování IMEI je vlastně k ničemu, protože to IMEI lze změnit i na iOS a Windows mobilech. Takže zkušený zloděj nemá problém zařídit, aby mobil blokovaný nebyl. Bude-li dokonce pečlivý, opíše si sadu IMEI z vyhozených mobilů (stačí projít pár kontejnerů s vyřazenou elektronikou) a nikdo nic nepozná.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivo Peterka | sobota 21.9.2013 18:32 | karma článku: 21,36 | přečteno: 3152x
  • Další články autora

Ivo Peterka

Měsíčník - prosinec 2022

30.12.2022 v 7:07 | Karma: 0

Ivo Peterka

Měsíčník - listopad 2022

10.12.2022 v 6:24 | Karma: 0