Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co si lidé myslí o stávce filozofických fakult

Pořád si někdo z děkanů filozofických fakult myslí, že „stávka“ 28. 3. je dobrý nápad? Pak by si měli přečíst tohle.

„Stávka“ humanitních vědců je třeskutě pitomý nápad. Práce nás humanitních vědců není podobná profesím, které mohou chvilkovým přerušením činnosti upozornit na svou užitečnost. Jednodenní „stávka“ jen utvrdí veřejnost v názoru, že humanitní vědy jsou zbytečné a humanitní vědci nic nedělají. Navíc přichází v době krize, kdy byla ohlášená zpomalená valorizace důchodů, takže to veřejnost bude brát jako projev nesolidarity.

Humanitní vědy jsou něco jako nástroje smyslového vnímání, oči taky nic nevyrobí, ale neobejdeme se bez nich…. My humanitní vědci si ale musíme přiznat, že mezi námi je čím dál víc těch, kteří vnímání spíš blokují. Jsou to levicoví extrémisté, kteří si z institucí humanitních věd udělali základny, kde mohou za státní peníze vyvíjet svou politickou činnost, aniž by je kdo volil. (Slačálek, Stöckelová, Spurný, Pullmann…) Takoví lidé odtrhávají veřejnost od reality, působí spíš jako škůdci, kteří v oku postupně zužují zorné pole, až oko nakonec oslepne úplně.

Naopak pracujícím empirickým vědcům se v současném systému daří čím dál hůř, dlouhodobým neřešením problémů jsou postupně odsouváni od zdrojů peněz na výzkum, od pracovních míst, ohrožená je i existence celých pracovišť či časopisů. Chránit se měla v první řadě možnost vědecky pracovat, teprve pak se mělo žádat víc peněz pro pracovníky.

Víte dobře, že mezi humanitními vědci jsou i bezskrupulózní mnohoobročníci, kteří bez ostychu berou od státu dva i tři platy za sinekury na několika institucích. (v minulosti např. politolog Pavel Barša) Někteří z oněch extrémistických levicových politiků, které jsem zmínil, jsou řetězovými žadateli o granty GAČRu, které dostávají dřív, než dokončí předchozí… (Stöckelová, Frankl, Čapková…) To jsou projevy chamtivosti, ne nouze.

Je mi jasné – a ověřil jsem si to pár rozhovory - , že adresátem „stávky“ není veřejnost, ale státní úředníci. Ale přeci jen nemůžete ignorovat, jak moc „stávka“ poškodí obraz humanitních věd v očích veřejnosti. Uvědomujete si, jak špatně vnímá veřejnost plánovaný protest? Minulý týden jsem si dal čas a shromáždil jsem pro vás, vážení kolegové a kolegyně, pár ohlasů veřejnosti pod článkem o chystané stávce. Z ohlasů zjistíte, že vyprovokoval dokonce volání po „říznutí“ do VŠ a dotazy ohledně další existence humanitních oborů… Tohle chcete stávkou dokázat?

Ohlasy veřejnosti

Pod článkem „Pokud vláda do 28. března nezareaguje, budeme stávkovat, hrozí akademici

?Vladimír Kovář "Nespokojení vysokoškolští učitelé z filozofických fakult (FF) vyhlásí stávku, pokud vláda do 28. března adekvátně nezareaguje na jejich požadavky."

To je rozumné, už se nemusí vracet. 

Jiří Barcha V ten samý okamžik, jak akademici vstoupí do stávky, se v naší zemi NIC nestane. Snad jen poklesne spotřeba elektrické energie v budovách vysokých škol, protože nebudou zapnuty kávovary a světla na WC.

Tom Brož Jak může stávkovat někdo, kdo vůbec nic nedělá?

Dalibor Hudecek Akademici, kteri ve svych radach maji Sevciky a jim podobne, nemaji narok na slusny pristup k nim. Jsou hanbou naseho skolstvi.

Vlastimil Budík Tak filozofové, sociologové, genderisté, politologové, kulturní antropologové a další humanitární pilíře státu budou stávkovat?!

To ovšem otřese naší ekonomikou a celou společností!

A tady ohlasy čtenářů, kteří začali volat po rušení a omezování filozofických fakult..

Josef Trojan … ale rozhodně si nenechám pro sebe, že je čas do VŠ říznout a platit studium jen těm, které stát potřebuje a ti, kteří něco studovat něco jiného, ať si to platí sami

Daniel Kroner Společnost potřebuje matfyzáky, mediky, strojaře, ajťáky, elektrotechniky,...ne filosofy, za kterýma není vidět žádná práce.

Milan Daníček Díky, milí akademici, že se jako "lepšolidi" připojujete k akcím "dezolátů", tedy zoufalců. Zeptejte se sami sebe, koho jste volili.

Jan Švejda Je treba propustit 200 tis statnich zamestnancu a celou tu akademickou mafii roztrelit.

Franta Vopršálek Školství je třeba odstátnit. Na volném trhu si každý pedagog vydělá přesně tolik, kolik si zaslouží.

A takhle vypadá ohlas veřejnosti na stávku, která zapomíná, že v první řadě měla chtít podmínky pro práci, a pak teprve peníze.

Jan Hradil To je neuvěřitelné co si ty prasata dovolují! Tak nejdříve většina volí tu pětižumpu Spolu teď společně s úderkou Nerudovou podpořili a volili Pávka, ještě před týdnem by všichni zvedli ruku pro ubrání peněz důchodcům a ejhle! Najednou jim vadí jejich plat: To víte, že jo! Nic jak se Vám nelíbí můžete jít dělat do kaufu nikdo Vás tam nedrži

František Bláha Ať si klidně stávkují třebas rok. Mám pocit, že to nebude vůbec nikomu vadit. Zaměstnanci těchto zbytečných škol můžou jít klidně na pracák, třebas jim tam nabídnou něco lepšího než zamořovat tento stát absolventy zcela nepotřebných a nepoužitelných oborů.

A další ohlas těch, kteří vnímají nevhodné načasování v době zpomalené valorizace

Jaroslav Jakub Pokud sebere peníze jedné skupině, třeba důchodcům, nemůže zvýhodňovat jiné skupiny žadatelů o prachy. Samozřejmě vyjma parlamentu a soudců, to jsou nadlidé, tam samozřejmě naplnit koryta až po vrch.

A část veřejnosti mylně věří, že anarchisti v humanitních institucích jsou na straně Fialovy vlády. Vždyť v A2larm „politolog“ Ondřej Slačálek (FFUK) vyzýval nevolit ODS, po volbách 2021 chtěli soudruzi z A2larm podíl na moci za to, že údajně vybojovali Babišův pád. (V redakci A2larm je akademička Veronika Pehe z ÚSD AVČR, týdeník A2 vydává akademik Jiří Růžička z FÚ AVČR) Ve výsledku bude stávkou poškozena současná demokratická vláda.

Milan Novak Zajímavé požadavky akademiků, zejména z humanitních oborů. Úroveň vysokoškolského vzdělání je zoufalá, ac vystudovani "fialovi" politologové, zorganizováním protibabisovske koalice se úspěšně prolhali až do vlady tohoto Absurdististanu - České republiky. 

Tomáš Veselý Stačí první věta: "Nespokojení vysokoškolští učitelé z filozofických fakult ...". Prosím stávkujte a klidně roky. Dále zavřete filozofické fakulty. Myslím, že méně absolventů FF bude jenom ku prospěchu. 

A zde ohlasy lidí, u kterých stávka vyvolala otázky po hospodaření humanitních vědců. To tito čtenáři netuší, že členem NERVu, který navrhoval úspory na úkor důchodců, jsou hned dva učitelé z FSV UK, tedy jedné ze tří (!!!) filozofických fakult Univerzity Karlovy (Petr Janský, Libor Dušek). Kolik filozofických fakult UK potřebuje?

Marie Novotná Podfinancované sociálně vědní obory ? Proč asi? Všimli jste si prosím, kolik odborníků sociologů nebo sociálních pracovníků či vůbec odborníků na sociální politiku a sociální péči jsme slyšeli a viděli v přípravné fázi stávajícího sociálně - důchodového experimentu a přelomového rozhodování o dávkách ze sociálního důchodového pojištění?

Radek Czyž ať stávkují, darmožrouti pak nebudou mít ani na chleba, jinak ať zveřejní kolik peněz jimm jde na investice,provoz a na platy. Školy se neměly nikdy lépe jak nyní a nějaké šetření když je kasa v mínusu je nezajímá, a to jsou ti vzdělanci kteří nás mají učit za ty platy, když si ani neumí spočítat že na dluh se to dlouhodobě vymstí !!!! Jinak kdo není rodilý čech si zkrátka studium zaplatí !!!

Josef Líbal Zmrazit platy!

Odvolejte tu stávku, dokud je čas!

A pokud si někdo myslí, že nyní je postoj veřejnosti lepší, tak z článku z 22. 3. 2023 cituji jeden ohlas:

Oldřich Popelák To je ta solidarnost v přímém přenosu. Že se bere jiným? V pořádku. Ale tohle se týká nás, a to vůbec v pořádku není a státe koukej dávat jinak budeme demonstrovat.

Autor: Ivo Cerman | čtvrtek 23.3.2023 14:03 | karma článku: 34,77 | přečteno: 1284x
  • Další články autora

Ivo Cerman

Pozitiva islamizace, aneb perličky z revize RVP dějepisu

Nemá-li krajní levice dost stoupenců na to, aby vyhrávala volby, musí jim je státní školství vychovat.

17.6.2024 v 9:00 | Karma: 26,77 | Přečteno: 715x | Diskuse | Společnost

Ivo Cerman

V čem se antiizraelská petice z 6. 2. mýlí

Podívejme se, jak se to má s mezinárodním právem, a posuďme, zda se Izrael ve válce dopouští genocidy.

15.3.2024 v 11:59 | Karma: 28,05 | Přečteno: 857x | Diskuse | Politika

Ivo Cerman

Rozbor signatářů antiizraelské výzvy z 6. února (doplněno o reakci)

Zkusme si za jména doplnit instituce, kde signatáři působí. Zjistíme organizační zázemí levicového "antiizraelského hnutí".

5.3.2024 v 10:10 | Karma: 36,02 | Přečteno: 1850x | Diskuse | Politika

Ivo Cerman

Když Erasmus Rotterdamský bránil svobodu proti luteránům

Podle školního dějepisu byla reformace krokem k moderně, ve skutečnosti bránil lidskou svobodu spíš katolický kněz Erasmus Rotterdamský.

27.1.2024 v 14:10 | Karma: 17,68 | Přečteno: 375x | Diskuse | Společnost

Ivo Cerman

Překvapivá obvinění Izraele v pořadu Máte slovo!

Výsledkem pořadu Máte slovo bylo další obvinění Izraele z vraždění dětí a pohádka o dobrotivé vládě Hamásu v pásmu Gazy.

23.10.2023 v 7:04 | Karma: 45,95 | Přečteno: 9348x | Diskuse | Média
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Celý týden budou teploty okolo 30 stupňů, varují meteorologové. Hrozí i bouřky

15. července 2024,  aktualizováno  19:09

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

Španělsko, nebo Anglie? Velvyslanci sledovali fotbalové finále pospolu

15. července 2024  18:50

Ke sledování nedělního finále fotbalového mistrovství Evropy, kde se utkala Anglie se Španělskem,...

Vhodnější plodiny mohly následky povodní zmírnit, řekl Výborný. Farmáři nesouhlasí

15. července 2024  18:37

Velký vliv na ničivých následcích opakovaný bleskových povodní na Přerovsku mají podle ministra...

Rozervaná supervelmoc. Trumpovo krvavé ucho podtrhlo křeč Ameriky

15. července 2024  18:33

Podcast Tak nám postřelili Donalda Trumpa a Amerika se zase šťourá v otázce, jak moc je vzdálená od...

  • Počet článků 274
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2410x
Jsem historik a dělám šlechtu a osvícenství. Nejnověji jsem napsal knihu 1.11.1781. Zrušení nevolnictví (2022). Moje pojetí dějin je vyjádřeno v knize "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni.