Zemanovy hoaxy

Anglické slovo hoax pochází prý již ze 17. století. Obecně se tím rozumí podvod, ale také mystifikace či nepravdivá zpráva.

Hoaxy se v poslední době doslova raketově rozšířily tak, že na internetu je mnohdy obtížně rozeznatelné co hoax je a co je naopak pravdivá zpráva.Právě na šíření hoaxů by se měl zaměřit projekt ministerstva vnitra, kterým by česká vláda chtěla vyvracet některé dezinformace na internetu.

Není divu, že se projekt stal terčem tvrdé kritiky prezidenta Miloše Zemana, který ve svém vánočním poselství označil projekt za pokus o internetovou cenzuru. Jakkoliv se to zdá nepochopitelné, je to logické. Miloš Zeman tak rázně vystoupil na obranu zhruba 50 internetových serverů, na kterých se šíří proruská propaganda a nejrůznější dezinformace, zaměřené především na mladou generaci. Příkladem nejvarovnějším je vydávání srpnové okupace v roce 1968 za„bratrskou pomoc“ a zásah vojska pěti armád Varšavské smlouvy za „internacionální pomoc proti imperialismu a zločinnému kapitalismu.“

Mohlo by se říci, že Miloš Zeman jen, jako už tolikrát, se opřel o nesprávné informace, které mu dodali jeho nejbližší spolupracovníci, ale proti tomu svědčí jasné stanovisko ministerstva vnitra, které uvedlo, že o projektu byl prezident prostřednictvím své kanceláře podrobně informován.

Nebyl to ostatně jediný hoax v prezidentově vánočním poselství. Co si pomyslet o jeho vychvalování pravděpodobného vyrovnaného rozpočtu za rok 2016? S tím ale nejde dohromady kritika nízké míry investic. Vyrovnaného rozpočetu vláda dosáhne právě díky nízkému objemu investic. Nelze jednu věc tedy současně chválit, a zatracovat, byť je to zřejmě dáno tím, že zásluhy za vyrovnaný rozpočet přičítá Miloš Zeman ministru financí Andreji Babišovi, zatímco vinu za nízkou míru investic předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi.

Každý chorobný autokrat potřebuje především nějakého nepřítele. Hle, tady je! Solární baroni. Další pěkný Zemanův hoax. Prezident se staví do čela šiku bojovníků s těmi, kdo se obohacují na slunečním svitu. Již Jiří Wolker varoval před„milionářem, který ukradl slunce.“ Kromě plácnutí do vody však Zemanův bojový ryk nic neznamená. Aby se změnily podmínky pro podporu alternativních zdrojů elektrické energie, musel by se změnit zákon, kdyby se měnily smlouvy, které byly řádně podepsány jak ze strany solárníků, tak ze strany státu, znedůvěryhodnělo by to především stát samotný. Ale o to Zemanovi nejde. Ukázal prstem na nepřítele, a teď se, lide, snaž!

Už jsme si zvykli na malou serióznost Zemanových slov. Je smutné, že v tom pokračoval i o vánočních svátcích.

„Nepravda je jako sněhová koule: čím déle se valí, tím je větší,“ prohlašoval už kdysi německý reformátor Martin Luther. Nová studie britských vědců vysvětluje, že za lavinovým efektem lží stojí snížená citlivost emočního centra mozku. Čím častěji lidé lžou, tím je to pro ně přijatelnější a mozku posléze nečiní takový problém postupně přejít od drobných nepravd k mnohem závažnějším.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ivan Bednář | středa 28.12.2016 14:02 | karma článku: 39,99 | přečteno: 4040x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33