Monarchistická TOP 09

Ministr financí a místopředseda TOP 09 v neděli 27.1. 2012 v televizním pořadu OVM fakticky zahájil volební kampaň do parlamentních voleb, ať už se budou konat kdykoliv. Prohlásil, že poražený kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg, když už není tím prezidentem, že by měl být premiérem české vlády. A také, že není pochyb o tom, že Karel Schwarzenberg bude opět zvolen předsedou TOP 09, protože proti němu nebude řádný protikandidát. Kalousek tak nepřímo potvrdil dvě věci.  

První věcí je, že by sám chtěl být premiérem. Chtěl, ale nemůže. Prostě proto, že je ve společnosti eufemisticky řečeno značně neoblíben. Jeho politická protřelost je jistě osobní výhodou, na druhé straně budí logický odpor. V živé paměti ještě jsou jeho pokusy uzavřít koalici s komunisty a Paroubkovými socialisty (pravděpodobně za příslib premiérského křesla Kalouskovi).  Bouřlivý odpor veřejnosti Kalouska tehdy zarazil, a nakonec ho stál i post předsedy KDU – ČSL.

Inu, Kalousek si poradil. Založil TOP 09 a před sebe, jako karnevalovou masku, předstrčil rozložitého knížete. Relativní úspěch Schwazenberga v prezidentských volbách (dva a čtvrt milionu hlasů) vede logicky Kalouska k úvaze, že by nyní mohl nastrčit Schwarzeberga jako kandidáta na premiéra, jímž bude ve skutečnosti on sám.

Kalousek se mýlí. Schwarzenberga do druhého kola prezidentské volby vynesly především hlasy ODS, které, v bláhové představě, že se jedná o pravicového kandidáta (už těsně po volbách se Schwarzenberg vyjádřil, že se těší na příští volbu prezidenta za pět let, kdy bude „Jirkovi Dienstbierovi padesát let a bude dobrým kandidátem“), mu zajistily i důstojné umístění v kole druhém. Důkaz budiž Praha, kde jako v jediném kraji, Schwarzenberg vyhrál. Jenomže v parlamentních volbách hlasy ODS poputují zase zpátky do ODS a Kalousek by mohl splakat nad výsledkem.

Druhou věcí je monarchistický charakter TOP 09. Kalousek sdělil, že Schwarzenberg bude nepochybně opět zvolen do čela TOP 09. Pochopitelně, v TOP 09 nerozhodují hlasy členů, tedy demokratické postupy, ale rozhodnutí Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga, tedy monarchistické principy. Řekněme přesněji principy absolutní monarchie, kde přísluší „panovníkovi“ veškerá politická moc, zatímco v konstituční monarchii je svým způsobem moc „panovníka“ omezena (ústavou, v případě TOP 09 neexistujícím podílem spolustraníků na rozhodování)  Kalousek dobře ví, že pokud by se do čela TOP 09 postavil on sám, její preference by poklesly z nynějších devíti procent podstatně dolů, někam na úroveň Věcí veřejných. Na hranici volitelnosti. Ostatně bylo by to tak spravedlivé.

Jak TOP 09, tak Věci veřejné se do vysoké politiky dostaly díky rozhodnutí Ústavního soudu, který v roce 2009 zrušil ústavní zákon (proč ne rovnou celou ústavu!!!!) o vyhlášení předčasných voleb. Posunutím termínu do roku 2010 umožnil nástup populistických stran TOP 09 a VV. Ty pak líbivými hesly, a svojí novostí, zaujaly voliče, kteří je katapultovaly nebývalým způsobem do Poslanecké sněmovny. Ústavní soud tehdy svým rozhodnutí zásadně změnil politickou scénu v České republice. Kdoví jak by vypadala, kdyby se tehdy předčasné volby konaly tak, jak měly. Pravděpodobně by v nich zvítězil Jiří Paroubek a jeho ČSSD. Nezažili bychom vládu Mirka Topolánka, a pravděpodobně ani dnešní vládu Petra Nečase. Kalousek by zdaleka nebyl ministrem financí, strany TOP 09 a VV by neměly zajištěné finance na svůj provoz.

Miroslav Kalousek musí udržet Schwarzenberga v čele strany, pokud se on sám chce udržet ve vysoké politice. Padne-li Schwarzenberg, padne i Miroslav Kalousek. A obráceně – padne –li Kalousek, skončí i Schwarzenberg.

Ivan Bednář

Autor: Ivan Bednář | pondělí 28.1.2013 10:05 | karma článku: 25,67 | přečteno: 679x

Další články autora

Ivan Bednář

Bývalý premiér Andrej Babiš zahájil svojí prezidentskou kampaň.

K dlouhé sérii podvodů, které doprovázejí éru Andreje Babiše, přibylo hned několik dalších. Kdepak, u toho člověka nemůžete čekat nic rovného. Jak se říká, spolkne hřebík a vyjde z něj vývrtka.

19.5.2022 v 11:01 | Karma: 22,19 | Přečteno: 543x | Diskuse | Politika

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

Není to tak dávno, co se v úvahách některých politiků v souvislosti s Ukrajinou objevovalo slovo finlandizace.

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49 | Přečteno: 704x | Diskuse | Politika

Ivan Bednář

Středula na Hrad

Odboráři se na sjezd Konfederace odborových svazů sešli o víkendu symbolicky v „železném srdci republiky.“ V Ostravě. V sobotu dopoledne na sjezd dorazil i prezident Miloš Zeman.

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,36 | Přečteno: 868x | Diskuse | Politika

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

V řadách hnutí ANO zavládla panika. Slovenská policie oznámila, že chce poslat do vazby expremiéra Fica.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33 | Přečteno: 1322x | Diskuse | Politika

Ivan Bednář

Mynářův požár říšského sněmu v Osvětimanech

Oné noci v Osvětinamech vzplála roubená restaurace Na Srubu v lyžařském areálu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku patřící firmě, ovládané hradním kancléřem Vratislavem Mynářem.

7.4.2022 v 13:35 | Karma: 31,42 | Přečteno: 767x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Na dva kusy rozříznutá legendární Radlická lávka leží v poli. V muzeu bude nejdříve v roce 2028

Smíchovská lávka. Nebo taky radlická...
6. dubna 2026  4:51

Byla jednou z posledních staveb svého druhu v Česku. Nýtovaná stavba, která se pnula nad...

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
10. dubna 2026  7:34

Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově

Na hřištích vznikají bunkry, prolézačky a další atrakce. A to nejen díky...
7. dubna 2026  13:01

Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...

StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě

Marta Jandová (2025)
9. dubna 2026  9:58

Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...

Dvorecký most otevře za týden. Zatím je tu staveniště se schovaným „vodníkem“

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
10. dubna 2026  20:09

Už příští týden se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobus. Most, který propojí...

Kozmické louky osídlili vzácní břehouši i vydra, místní stádo má pět nových telat

Mimořádné množství vzácných druhů ptáků je v posledních týdnech vidět i slyšet...
13. dubna 2026  10:20,  aktualizováno  11:11

Unikátní kozmické ptačí louky zažívají vrchol jarního tahu, během kterého odborníci v lokalitě...

Požár stodoly v Hradci nad Moravicí způsobil škodu dva miliony korun

ilustrační snímek
13. dubna 2026  9:07,  aktualizováno  9:07

Škodu dva miliony korun způsobil o víkendu rozsáhlý požár stodoly v Hradci nad Moravicí na Opavsku....

Do obnovy Holešovické tržnice a Výstaviště šlo už 7 miliard. Vyplatí se to, roste i návštěvnost

Výstaviště prochází významnou rekonstrukcí. Kompletně se opravuje Průmyslový...
13. dubna 2026  10:38

Areály Výstaviště Praha a Holešovická tržnice, které spravuje městská společnost Výstaviště Praha,...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

  • Počet článků 570
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1282x
Občasné komentáře současného dění. 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.