Z české kuchyně

Nyní, když už pomalu přichází zima, jistě každého potěší, když si dá něco dobrého na zahřátí. Předkládám vám staré recepty ze zápisků mé babičky. Moji předkové ještě vedli takový ten sousedský život, hrálo se na hudební nástroje a povídalo. Z toho už teď nic není. Ale je to škoda, protože jen tak se člověk dostal k receptům, které někdo od někoho přinesl k lepšímu. Hodně z nich pochází i ze staré Vídně. http://www.youtube.com/watch?v=rnLsTO7JK7E&feature=related

Dědečkovy speciality

Nemyslete si však, že můj dědeček byl nějaký hýřil! Jeho spíš bavilo po svém zpracovávat ovoce, které se rodilo nejen u nás na zahradě a v našem milém sádku. Své produkty rád rozdával v pěkných lahvičkách při nejrůznějších příležitostech svým přátelům. To byl docela hezký dárek, co myslíte?

Šípkové víno

Tak si nyní zkusíme šípkové víno podle starých recepisů:
Šípky sbíráme v době, kdy jsou již uzrálé. Vybíráme zásadně pěkné, zralé.

Na 1 kg šípků patří 1 kg cukru a 3  l vody.

Cukr dejte do hrnce, pokropte jej vodou a nechte roztát. Pak nechte vařit tak, až se ze spodu začne mírně napalovat, ale ne mnoho.Pak na něj nalijeme 3 1/2 litru vody zamícháme a nechme směs vody a cukru asi jednu minutu vařit. Pak odstavíme a až vystydne, nalijte na omyté zralé šípky do láhve, obvažte papírem nechte na teplém místě stát. V ńoru nebo březnu se scedí do lahví, dobře to uzátkujte a dejte do sklepa. Čím je starší, tím lepší!

Jablkové víno

Postrouhejte zralá jablka a nalijte na ně tolik vody, aby byla jablka potopena a nějaký čas nechte směs kysat. Pak všechno přelisujte. Na 50 l šťávy dejte 7 kg cukru. Nyní dejte i s cukrem šťávu do vhodné nádoby a nechejte opět kysat. Až vykyše, stáhněte víno do lahví a uschovejte.

Malinové víno

Zralé maliny dobře rozmačkejte a nechte týden i déle kysat. Každý den na povrchu zamíchejte, aby se na malinách neusazovala plíseň. Pak štávu vlijte do čistého soudku a l litr šťávy dejte 1 kg cukru a 2 litry vody. Vodu můžete dolívat vlažnou, aby víno lépe a dříve vykvasilo. Soudek musí zůstat neplný, aby měla kyselina dost místa. Soudek ucpete zátkou, uprostřed provrtanou. Zátka musí být volná! Sud postavte na teplé místo a jakmile přestane víno šumět, zátku pevněji zatlucte, aby k vínu nemohl vzduch. Až je víno průhledné, pak jej teprve stáčejte do lahví a uschovejte ve sklepě.Takto musí víno kysat alespoň půl roku.

Likér z lipového květu

Naplňte asi pětilitrovou láhev, která má širší hrdlo, čerstvým, lipovým květem. K tomu přidej hrst lupenů z růží, pak zalij čistým lihem nebo rumem a nechje 3 – 4 neděle stát na slunci. Potom líh slij a odměř:
1 litr tohoto lihu dejte vařit s 45 dkg cukru nebo 20 dkg cukru a 25 dkg medu s 1 litrem vody asi 1/2 hodiny. Pak teprve zchladlý cukr (nebo cukr s medem) smíchejte s lipovým výtažkem a přeceď  do lahví, Pokud není likér čistý, tak ho přes filtrovací papír nechte prokapat.

Teplé nápoje

Žitná káva patřila k běžným teplým snídaňovým nápojům a nikdo nkdy nepochybuje a pochybovat nebude, že je to nápoj zdravý. I když nepodceňujme dobrý vliv zrnkové kávy, kterou téměř všichni ke snídani pijeme.

Jak si připravit žitnou kávu?

Koupíme si mletou žitnou kávu, zřejmě asi dnes nikdo nebude pražené žito mlít doma na domácím mlýnku. Vezmeme příslušné množství žitné mleté kávy, zamícháme ji do vroucí vody a necháme dál vařit. A to tak dlouho, dokud se pěna nezvíří, což trvá, podle mého měření, 8 minut. A teď pozor, milovníci arabiky a jiných druhů. Tento odvar nalijeme na mletou kávu (jakobychom na ni nalévali čistou vařící vodu) a přidáme smetanu.

Jak se vám tento recept zamlouvá? Mně tedy ano. Zvláště, když k této kávě podáváme něco dobrého. A kdo nesmí zrnkovou kávu, pak mu rozhodně vyhovíme lépe tak, že žitnou kávu zrnkovou přichutíme.

Káva se žloutky

Chceme-li si dál plánovat rodinné snídaně, nabízet svým milým všelijaké pochoutky, tak bych navrhovala kávu se žloutky. Je to recept staročeské kuchyně a hodně zajímavý. Tak poslouchejte:
Umíchejte svěží žloutek s několika kapkami čerstvé vody, nalij pak na naň 2 – 3 lžíce dobrého vařícího mléka, za stálého míchání, vlij rozkvedlané vejce do ohřáté sklenice, přlij 1 sklenici horké kávy, načež kvedlej kávu, aby se utvořila pěna a hned podávej (recept z roku 1924).

Královská káva

Tak tato káva spíš patří na odpolední dýchánky. A pro lidi, kteří snáší alkohol smíchaný s kávou.

Nalijme do koflíku z poloviny silnou kávu, přidejme mnoho cukru a na obrácenou lžíci hřbetem vzhůru , nalijeme tolik dobrého koňaku, aby se koflík doplnil a pak zapálíme. Recept pochází z roku 1927.

Kakao

Ohrnují děti nad kakaem nosík? Brblají, když mají kakao pít? Zkusme uvařit kakao v mléce. Tak, jak se vařívalo dřív.

Na koflík kakaa vezměte 1/2 l mléka a plnou kávovou lžičku kakaa. Kakao rozmícháme ve studeném mléce, tedy v malém množství, a pak ho rozmícháme ve zbytku mléka. Postavte na kamna a stále míchejte. Pak oslaďte cukrem. Místo mléka můžete použít smetanu. A dále můžete kakao vařit místo v mléce nebo smetaně, ve vodě a dovaříme ho pak v mléce. A osladíme.

Čokoláda

Horká čokoláda ke snídani? No proč ne, když je chuť. Zkuste vanilkovou čokoládu.

Rozstrouhejte 2-3 dkg dobré vanilkové čokolády, uvařte 1/2 l  mléka, vhoďte do něho čokoládu, kvedlejte a nechte ji rozpustit. Podle libosti pak zakvedlejte žloutky rozmíchanými ve studeném mléce a oslaďte cukrem.

Vinná čokoláda

Na sporák postavte  1/2 l vody s 25 dkg čokolády, 10 dkg cukru, trochu usekané vanilky a za častého kvedlání vaříme1/2 hodiny, pak přilij láhev bílého nebo červeného vína, znovu povař a zakvedlej 4 žloutky.

Čokoláda se žloutky

Do 1/6 l smetany dejte 17 dkg strouhané čokolády a za stálého míchání nechejte na sporáku rozehřát, až je pěkně hladká. Potom k ní přilijte 1/3 l mléka a nechejte za stálého míchání vařit. V jiném hrnku rozkvedlej trochu sladké smetany se 4 žloutky a cukrem, předejte do nich pomalu vřelé vařené čokolády . Napřed pomalu přidávejte a pak rychleji – stále míchejte, jinak se smetana srazí.

Studená čokoláda

Rozstrouhejte 14 dkg dobré čokolády a dejte ji do litru kvalitní smetany,přidejte 80 dkg cukru a vařte. V jiném hrnku rozvedlejte 6 žloutků s trochou smetany, načež přilijte do vařící čokolády dobře míchajíc. Čokoládu nalij do koflíčků. Postavte do parní lázně na sporák, přikryjte a nechejte tak čokoládu v páře ztuhnout. Po chvíli koflíčky vyndejte, nechejte čokoládu zchladnout a studenou podávejte.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Irena Aghová | pátek 22.10.2010 0:00 | karma článku: 13,08 | přečteno: 1405x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07