Čištění a napařování pleti

Obličejové napářky umožňují provádět důkladné hluboké čištění snadno a bez velkých nákladů. Horko, které sálá z obličejové napářky, pomáhá vylučovat toxiny a podporuje oběh. Navíc, pára zvláční kůži a otevře póry. To umožňuje pokožce vsát prospěšné látky, obsažené v bylinkách.  

Normální kůži je hodné napařovat jednou týdně, ale mastnou pleť tak dvakrát až třikrát týdně. Ale suchá pleť nesnáší časté napařování, stačí jednou za dva týdny.

Nikdy si však nenapařujte obličej, pokud vás trápí žilky, astma a nebo máte srdeční potíže.

Jak připravíte napářku?

Napářka se připravuje ze dvou hrstí čerstvých bylin nebo 45 ml sušených bylin. Nezapomene si svázat vlasy dozadu. Před napářkou je nutno, aby byl z obličeje pečlivě odstraněn make-up a pleť si očistěte běžným způsobem, jak jste zvyklé.

A nyní – bylinky dejte do misky či do džbánku a přelijte jedním a půl litrem vroucí vody. Krátce zamíchejte vařečkou či dřevenou hůlkou. Nikdy nepoužívejte kov, prosím.

Obličej držte tak 30 cm nad nádobou, pokud jste citlivá, tak potom 45 cm a udělejte si nad hlavou stan s ručníku. Samozřejmě, že oči mějte zavřené a v této pozici vydržte 10 až 15 minut.

Poté opláchněte obličej vlažnou až chladnou vodou. Také je dobré použít extrakt z vilínu virginského. Vilínová voda usnadňuje vylučování přebytečného mazu a nečistot, má silný čistící a tonizační účinek. Je na trhu dostupná.

Abychom stáhli póry, použijeme zředěný bylinný ocet nebo naneseme vadou odvar z máty, řebříčku, z květu černého bezu  či šalvěje.

Varujte se změn teplot a alespoň hodinu po této proceduře nechoďte ven!

Pár slov o vilínu virginském a dalších bylinkách pro obličejové napářky

Vilín virginský roste v atlantické Severní Americe od Kanady po Minnesotu, Floridu a Texas. V Evropě se pěstuje od roku 1736.
Použitelné části:
Používá se sušená kůra, sušené listy a vilínová voda, což je destilát získávány vodní parou ze sušených listů. Homeopatie používá čerstvou kůru z větévek a z kořenů.
Rostlina obsahuje třísloviny, organické kyseliny, silice, účinkují svíravě, protizánětlivě, slabě antibakteriálně, posilují cévy a mírní lokální krvácení.
Pěstování:
Vilín virginský vyžaduje slabě kyselé až neutrální půdy, dostatečně hluboké, humózní a nezamokřené, místo má být slunné až polostinné. Keř se vysazuje v zahradách a parcích. Ve své domovině roste v listnatých lesích jako nenáročná a robustní rostlina.
Použití:
Nálev z vilínu se používá proti průjmům, čaj při zánětech ústní dutiny k vyplachování několikrát denně. Vilín se užívá zejména zevně k ošetření lokálního zánětu, slunečních popálenin, opařené a popraskané kůže, ran, hemoroidů a křečových žil, pomáhá také při nervovém zánětu kůže. Vilínové masti a krémy je možné koupit hotové. V domácnosti se připravuje vilínová mast. Pro obklady je možné zředit vilínovou vodu z lékárny v poměru 1:3 nebo je možné připravit odvar ze 3 čajových lžiček listů na šálek vody. Také některé kosmetické vody na obličej obsahují vilín.

Použití bylin k odstranění nečistot

Pro tuto proceduru použijeme fenykl, kopřivu nebo lipový květ.

K podpoře oběhu a pomoci k hlubokému čištění

Kopřiva a rozmarýna

Pro suchou a citlivou pleť

Brutnák

Chrpa

Kontryhel

Netřesk (květy i listy)

Petržel

Proskurník (kořeny i listy)

Šťovík,toten

Violka vonná (květy i listy)

Pro zralou a nažloutlou pleť

Aloisie trojlistá

Červený jetel (květy i listy)

Květ černého bezu

Pampeliška

Vratič (květy i listy)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Irena Aghová | pondělí 20.12.2010 0:09 | karma článku: 15,19 | přečteno: 2417x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07