Čistě právně, pane Lhoťan

Z určitým znepokojením sleduji vývoj islamofobie. Ale já mám jiné otázky, které mne zajímají z hlediska praxe. Bude muslimská náboženská odpovídat za to, jak se případně budou k nám chovat jejich souvěrci a nebo to zbude na našich orgánech, obcích a občanech?

Tolerance a intolerance

Pochopitelně, že s jakoukoliv fóbií, která se týká lidí nemohu souhlasit. A také nechci být do ní zatahována v komentářích, protože se mi některé projevy nelíbí. Mám ráda konstruktivní řeč k problému a ne nadávky, emoce, urážky. Jak jsem již řekla, arabský svět znám, muslimy také, není to pro mne hlavní problém, který se mi chce řešit a již jsem se o nich několikrát zmiňovala v dobrém, protože jsem mezi nimi nic zlého nezažila, nemohu si na ně stěžovat ani v nejmenším. Byla jsem jejich hostem. Snažím se, abych se nedostávala do konfliktu s lidmi, někteří lidé se ale nesnaží, aby se nedostávali do konfliktu kupříkladu se mnou. Jsem tolerantní člověk, chápu stáří, chápu mládí, chápu katolíky, židy a evangelíky i ateisty, protože nevidím důvod, proč se s nimi hádat. Nechci se hádat vůbec s nikým, protože mi to připadá jako ztráta času. Ale teď si vezměme příklad, že čerstvě přistěhovalí muslimové se přistěhují do panelového domu. A tam žijí lidé, kteří mají svůj zaběhnutý způsob života, své způsoby, zvyky a názory. A první konflikt nastane, když budou kritizovat nějakou dámu, že věší prádlo ve spodním prádle. Což některé ženy dělají. A v domě vznikne nebezpečná situace, protože to si nedá nikdo líbit. Jak, v tomto případě, pokud padnou nějaké urážky (a my víme jaké), se bude tento případ řešit? Kdo bude vysvětlovat muslimům, kteří se drží svých zvyklostí a zákonů, že je to normální, že někdo ve svém bytě na svém balkoně stojí ve spodním prádle? A jakou roli v tom sehraje muslimská náboženská obec? A co když bude zpochybněna mravopočestnost zbývajících žen (a my víme jak)? Snad si to nebudou muset vyřizovat nájemníci, snad se nakonec jako netolerantní jedinci nedostanou do konfliktu se zákonem právě čeští občané, kteří je budou bránit? Korán asi bude málokdo číst a nebude vědět, jak ho aplikovat na běžné vztahy, protože to nebude schopen pochopit.

Střet různých kultur

Někteří Arabové se chovají jinak než Češi. Jejich projev je spontánní a navštěvují se mezi sebou. Vezměme si příklad: panelový dům, kde ani mezi nájemníky nejsou žádné zvláštní vztahy, bůh ví, zda se vůbec znají. V domě bydlí několik muslimských rodin. Ve večerních hodinách si budou poslouchat svou hudbu, bavit se, tančit a tropit hluk. Nikdo je nebude chtít omezovat a ani se s nimi hádat. Lidé budou otrávení, protože jsou zvyklí na svůj klid, většina z nich pracuje. Kdo tohle bude řešit, když příkladně tolerujeme obecně jejich způsob života? Muslimská náboženská obec? Starosta, policie, přestupkové oddělení? Z mnoha článků konvertitů vyplývají různé skutečnosti a samozřejmě, že mluví v prospěch Arabů a muslimů. Ale jako čeští občané by spíš měli řešit otázky - jak by to v praxi vypadalo a kdo bude řešit problémy z tohoto soužití. Araby já nepodezřívám, že by, v mnoha případech, chtěli dělat problémy. V některých případech mohou problémy vyplynout z kontaktu dvou velmi odlišných kultur. A Češi jsou zde doma a svůj domov milují.

Já samozřejmě nemohu souhlasit s některými projevy islámofobie, ale dovedu si představit, jak budou tyto vztahy napjaté a jak budou doléhat na místní občany, co z toho může vzejít. Tak bych chtěla, čistě právně, vědět, jak se budou řešit projevy rozdílných zvyků a kultur, pokud se vyhrotí. Bude v tomto případě islámská obec prostředníkem ve střetu a v řešení problémů?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Irena Aghová | čtvrtek 16.12.2010 11:24 | karma článku: 25,14 | přečteno: 1773x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07