Návštěva hradu (Seeberg)
Hrad Seeberg (Poustka)Z. Huspek
Hrad Ostroh (Seeberg je původní německé jméno ) stál na ostrohu nad nějakým už dávno zaniklým jezerem, jehož zbytkem je snad rybničnatá pláň, bažiny a rašeliniště mezi Ohří u Pomezné (dnes přehradní jezero Skalka), Františkovými Lázněmi a Nebanicemi.) Osada je součástí obce Poustka (asi 160 obyvatel) a pro nás, obyvatele lázeňského městečka to byl konec světa.
Geograficky patří celá oblast Ašského výběžku do Sudet a ne každá obec měla to štěstí, že na jejím území pramenila léčivá voda. V šedesátých letech byl(a?) Aš hrůzostrašné město a jediné pozitivum pro nás mladé kluky byla textilka a její učiliště plné krásných holek... Vesnice mimo hlavní silnici byly sice obydlené, ale neudržované, jejich obyvatelé byli buráci čitelní na první pohled.
Ještě v sedmdesátých letech byl hrad Ostroh v podstatě odsouzený k zániku a nedaleko Františkových Lázní by přibyla další zřícenina. Našlo se naštěstí pár lidí, kteří se pustili do jeho záchrany a světe div se, v polovině osmdesátých let vzalo hrad pod svá křídla františkolázeňské městské muzeum pod osvíceným vedením PhDr. Pavla Stříbrného.
Nově otevřená a nádherně zrekonstruovaná stavba byla pro veřejnost otevřená v roce 1990 a my můžeme alespoň na fotkách zhlédnout nejen hrázděné budovy (za vrcholné období hrázděných dřevostaveb, resp. staveb s hrázděnou konstrukcí, považujeme 18. a počátek 19. století.), ale v příštím fotoblogu také neméně parádní výstavní expozice uvnitř.
Předpokládá se, že Seeberg byl postaven již někdy na začátku 13. století. První písemná zmínka však pochází až z roku 1322, kdy se stal součástí majetku, který Chebští zastavili králi Janu Lucemburskému. Hrad Seeberg patřil městu Cheb od jeho vzniku až do roku 1434, kdy byl císařem Zikmundem Lucemburským darován kancléři Kašparu Šlikovi. Šlik neměl dostatek financí na udržování hradu, a ten tak velmi zpustl.
* * * * *
V roce 1461 ho odkupuje ve velmi špatném stavu radní z Chebu Kašpar Juncker. Po jeho smrti se stávají majiteli bratři z Neuberga, Konrád a Jošt. Během této doby byl hrad silně poškozen v dlouholeté válce Neubergů s Jorgem z Zedtwitz, který obýval blízký hrad Liebenstein (Libá). V roce 1648 byl hrad dobyt, vykraden a vypálen Švédy pod velením generála Königsmarka. V té době ho vlastnil Vít Dětřich ze Steinheimu, který ho poté nechal opět opravit.
* * * * *
* * * * *
V roce 1703 se stal Seeberg opět majetkem města Chebu, a do jeho vlastnictví patří dodnes. V průběhu času hrad několikrát zpustl a patrně kvůli nedostatku peněz byl opravován na etapy. Úpravy J. Pröckla (které hradilo město Cheb) z let 1905-1915 zachránily hrad před úplným zničením, avšak po druhé světové válce zůstal hrad Seeberg opět sám a bez jakékoliv pomoci.
* * * * *
* * * * *
Kdyby se jeho rekonstrukce neujalo v 70. letech 20. století Městské muzeum ve Františkových Lázních, hrad by dnes pravděpodobně již nestál. V roce 1990 byl Seeberg slavnostně otevřen veřejnosti. Jeho současný stav je velmi dobrý, a je turistickým lákadlem nejen pro české, ale i německé turisty. V roce 2007 byla zprovozněna naučná stezka „Okolí hradu Seeberg“. Zahrnuje například okolní mlýn, kostel sv. Wolfganga, mlýn, kapličku či Kachní rybník.
* * * * *
* * * * *
* * * * *
Nebylo lehké vybrat 13 obrázků ze třicítky záběrů exteriéru tohoto krásně opraveného hradu a kdo se chce podívat na další, může navštívit galerii Picasa, kde je zbytek.
Neméně nádherné je to uvnitř - tam se podíváme příště! Hezký den!
Zdeněk Huspek
Vánoční přání

Všem blogerům i jejich čtenářům jedno pohlednicové, letos v lednu, kdy i ve střední nadmořské výšce byla zima, pořízené přání.
Zdeněk Huspek
Nedělní výšlap na rozhlednu

Rozhledna na sv. Markétě nad Dlažovem je od nás (z Loučimi) bratru (a sestře taky) necelých 5 kilometrů a poněvadž na kolo není počasí (mokré silnice, teploty kolem nuly),
Zdeněk Huspek
Prosincová procházka lesem aneb dvanáct do tuctu

Máme to u nás (Loučim, www.loucim.cz) do lesa co by kamenem hodil a zbytek došel, což v praxi znamená, že u prvních stromů jste za 10 minut volné chůze do kopce.
Zdeněk Huspek
Hřbitov na hranici

Pán nebo rytíř z Nemanic - tohle okřídlené úsloví zná každý. Kde však leží vesnice Nemanice, o tom už má ponětí jen málo lidí. Napravme to.
Zdeněk Huspek
Říjnové cyklofoto 2 aneb Nýrská přehrada

Ta přehrada pár kilometrů za Nýrskem směrem k Železné Rudě je od doby, kdy jsem začal znovu jezdit na kole (viz fofoblog na mém poněkud zanedbávaném webu) moje srdeční záležitost.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Rusko bombardovalo východ Ukrajiny, obě země na sebe v noci útočily drony
Sledujeme online Nejméně tři mrtvé civilisty a čtyři raněné si vyžádalo ruské bombardování města Kosťantynivka v...
Česká pošta sníží ztrátu, Balíkovna má potenciál, míní generální ředitel Štěpán
V Otázkách Václava Moravce generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán informoval, že se v...
K papežovu hrobu míří řady věřících. O začátku konkláve se rozhodne na začátku týdne
Přímý přenos Na 200 tisíc lidí se v neděli opět sešlo ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí a jeho okolí, aby...
Konflikt v baru skončil potyčkou. Dva lidé jsou pořezaní, čtyři zadržela zásahovka
Policie vyšetřuje konflikt z Milevska na Písecku, kdy u baru Froll v neděli nad ránem zůstali po...

Projektant elektro
PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat:
50 000 - 100 000 Kč
- Počet článků 208
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1144x