Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zamyšlení nad výročím narození TGM

     Letošního 7. března tomu bude již 159 let, co se v rodině chudého panského kočí, původem ze Slovenska a kuchařky, která pocházela z poněmčených Hustopečí, narodil syn Tomáš. Jeho osud byl věrným odrazem národnostních, sociálních i politických bouří, které za oněch 150 let zásadně změnily tvář střední Evropy. Změn tak zásadních, že umožnili, aby se onen chudý mladík z národnostně smíšené rodiny dokonce stal prvním českým prezidentem a po dlouhých 300 letech prvním suverénním obyvatelem Pražského hradu. Nutno ovšem dodat, že každým z těch zápasů procházel Tomáš Masaryk se ctí. Bylo tomu tak v době protižidovských bouří, kdy se tehdy už docela známý a populární pedagog postavil proti veřejnému mínění v době protižidovských bouří. Bylo tomu tak v politice, kdy odrážel ataky a pomluvy od krajní levice, pro niž byl lokajem buržoazie, i od pravice, která ho nazývala nebezpečným liberálem a socialistou. Ještě větší odvahu – a nutnou dávku vizionářství  - prokázal o patnáct let později. To když rozbíjel zkostnatělou habsbursko-lotrinskou říši a plédoval pro založení samostatného státu.

     Téměř každé výročí, zejména po roce 1989, si klade  jednu základní otázku. Má Masaryk co říci dnešku? Jsou to jeho filosofické teze, či rozbory sociálních otázek, byť obě mají své kořeny částečně v podmínkách starého Rakouska a mladé republiky? Nebo je to jeho buldočí odhodlanost, s níž se vrhal do politiky? Má si dnešní politická reprezentace brát příklad z Masarykova odmítání veřejného mínění, jakožto modly a lakmusového papírku každodenní politiky? Je jeho apel na vizi a politický program přenositelný i k dnešku, kdy o politice velkých stran se snaží rozhodovat výzkumy veřejného mínění? I když byl nejosamocenějším mužem v české veřejnosti, to když vedl kampaň proti rasovým předsudkům, říkával, že snášet všechna ta příkoří, kterých se mu dostávalo, že to je jako když prší - stačí roztáhnout deštník… 

     Není proto náhodou, že ve volbách ho vždy podporovala sociální demokracie. Byli si vzájemně blízcí schopností bořit ustálené konvence, mít neustále před sebou vizi a program a hlavně mít schopnost a vůli ten program uskutečňovat. Lavírování a oportunismus byl Masarykovi vždy cizí a právě to jej spojovalo s tehdejšími předáky české sociální demokracie. V dnešních dobách to zní možná jako fráze, ale stěží by dnes Evropa měla tak propracovaný sociální a ekonomický systém nebýt lidí, kteří dokázali své sny proměňovat ve skutečnost.  

     Právě současný marasmus české politiky nám připomíná, že Masaryk dalece přesáhl časové hranice svého života. I proto vnímáme Tomáše Garrique Masaryka jako člověka, který již ve své době řešil otázku krize ve společnosti, což je i dnes otázka nadmíru aktuální. Masaryk spatřoval díky svému filozofickému zaměření soudobou krizi jako „krizi moderního člověka“. Člověka, který se ocitá v prostředí, kde došlo ke ztrátě jasně globalizujících a pevných hodnot – a nejsem si jist, zda se dnes neocitáme v podobné situaci. Naše současná krize není planým pojmem, je to skutečnost, která zasáhne více či méně každého jednotlivce. 

     A v politice jde v důsledku vždy o jednotlivce, o život obyčejného člověka. Vždy je třeba vnímat politická rozhodnutí s ohledem na člověka jako takového. A v tom je podle mého názoru velikost Masarykova odkazu – a je to i důvod, proč si stále tohoto myslitele evropské krize s úctou připomínáme.

Autor: Petr Hulinský | pátek 6.3.2009 10:45 | karma článku: 12,45 | přečteno: 1269x
  • Další články autora

Petr Hulinský

Letouny CASA už jsou hrozbou i pro občany České republiky

Tragikomický příběh s letouny CASA zdá se být nekonečným. Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Vlastimil Picek v pondělí zakázal létání na všech čtyřech letadlech CASA C-295, dokud nebude prošetřeno, proč měl jeden z letounů technické problémy.

2.11.2011 v 11:50 | Karma: 18,04 | Přečteno: 921x | Diskuse| Ostatní

Petr Hulinský

Protikorupční strategie hlavního města Prahy musí být přísnější

Připravovaná Protikorupční strategie hlavního města Prahy představuje určitě krok správným směrem. Přimlouval bych se však za další rozšíření navrhovaných opatření, zejména směrem k co nejúplnějšímu zveřejňování zakázek na internetových stránkách hlavního města. Zatímco stávající návrh počítá s jejich zveřejněním až po skončení soutěže, osobně bych uvítal, pokud by všechny zakázky v hodnotě přes jeden milion korun bylo možné sledovat na webu města průběžně po celou dobu výběrového a schvalovacího procesu a následně v i době jejich plnění.

12.10.2011 v 12:42 | Karma: 5,82 | Přečteno: 604x | Diskuse| Ostatní

Petr Hulinský

Obrana Prahy aneb v čem se ministerstvo financí mýlí

Systematické tažení ministerstva financí proti hlavnímu městu se zaštiťuje líbivými hesly o nespravedlivém rozdělování peněz. Odvolává se na několikanásobně větší příjem peněz na jednoho obyvatele, než mají menší sídla v republice, a chce novým modelem rozpočtového určení daní Praze sebrat 2,2 miliardy korun ročně. Přitom však účelově pomíjí řadu skutečností, kterými se Praha odlišuje nejen od ostatních měst a obcí v české kotlině, ale dokonce i od jiných evropských metropolí.

16.9.2011 v 12:39 | Karma: 11,03 | Přečteno: 899x | Diskuse| Ostatní

Petr Hulinský

Vládní boj proti korupci je bez zrušení anonymních akcií falešný

Velice mě zaujala čísla, která nedávno zveřejnilo Sdružení zIndex. To zkoumalo 50 firem s nejasnými vlastníky, které v letech 2007 až 2009 získaly zakázky nejméně za 100 milionů korun. K nim pak přidalo finanční data, jež firmy uveřejňují v obchodním rejstříku, převedená na ukazatele výnosnosti vlastního jmění a výnosnosti investic. Vyšlo najevo, že firmy s netransparentní vlastnickou strukturou jsou jednoznačně ziskovější. Rozdíl činí 23 až 70 procent.

6.9.2011 v 13:00 | Karma: 11,38 | Přečteno: 975x | Diskuse| Ostatní

Petr Hulinský

Bratři Mašínové jako hrdinové? Pro mě jsou vrazi

Sdílím odpor většiny společnosti k vyznamenání bratrů Mašínů. Vždyť o jakém hrdinství a protikomunistickém odboji můžeme v jejich případě mluvit? Bratři Mašínové zabíjeli nevinné lidi. Pro mě jsou prostými vrahy.

29.8.2011 v 11:32 | Karma: 47,92 | Přečteno: 14563x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v horské mlze, Raísí je v ohrožení života

19. května 2024,  aktualizováno  17:54

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího. Stroj...

Slováci prověřují verzi, zda za atentátem na Fica nebylo víc lidí

19. května 2024  16:33,  aktualizováno  17:21

Aktualizujeme Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica...

Českem se prohánějí lokální bouřky a padají kroupy. Přívalové srážky nehrozí

19. května 2024  11:04,  aktualizováno  16:54

Přímý přenos Na většině území Česka se dnes odpoledne objevily bouřky s kroupami a silnými dešti, pravděpodobně...

Zubaři se brání konkurenci ze zemí mimo EU. Šmucler se bojí o pacienty

19. května 2024  16:19

Sněm České stomatologické komory odmítl Sněmovnou přijatou novelu, která by měla usnadnit využití...

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2379x
Stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD. V roce 1996 zvolen poslancem Parlamentu ČR, v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora hl. m. Prahy a od roku 2006 je předsedou finančního výboru ZHMP. Je víceprezidentem Českého svazu taekwondo WTF, členem Českého olympijského výboru a čestným předsedou Českého paralympijského výboru.
Více o autorovi na www.hulinsky.cz

Seznam rubrik