Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Věda: Popelka, nebo Otesánek?

     Rozhodnout, jestli se česká věda utápí v bídě, nebo jestli jí scházejí spíše talenty a vůle, než finance, je nesnadné posoudit. Na 10. listopadu připadá den, který UNESCO určilo jako Světový den vědy pro mír a rozvoj. Zkusme se na poslání vědy podívat tímto pohledem a možná získáme odpověď na otázku z titulku.

     Věda posledních sta let, ať si to přiznáme, nebo ne, sloužila ve značné míře spíše snahám lidstva ničit a zabíjet. Řada dobrých vynálezů, postupů, metod, materiálů a léků nevznikla nejdřív jako přímý výsledek snahy lidstvu pomoci. To dobré, co dala leckdy věda lidem, mělo prapočátek ve snahách dobýt svět (ne teoreticky, ale fakticky silou a zbraněmi). Často vznikaly užitečné vynálezy a postupy jako produkt vojenského zkoumání. Nebo jako výsledek soutěžení dvou znepřátelených světů, třeba v boji o nebe, vesmír, Měsíc. A tak máme třeba suchý zip, či joystick k počítačovým hrám – to nám přinesl zápas velmocí o to, kdo bude dřív na Měsíci. Tehdy mělo být dobytí nejbližšího vesmírného tělesa výrazem vojenské moci nad protivníkem na druhé straně železné opony.

     Množství léků a jejich vznik byly stimulovány nejdříve snahou zabránit co největším ztrátám na životech při válečných vřavách a epidemiích, které války provázely. Konzervy jsou také produktem toho, aby měli vojáci zabíjející se navzájem, v zákopech co jíst a aby se jim strava nekazila. Noční dalekohledy sloužily nejdříve jako prostředek k odhalování nepřítele a jeho zničení. Neviditelná letadla a neviditelné obleky pro vojáky také nejsou výsledkem pohádkových kouzel.

     Ale nechme stranou militarizující stránku vědeckých impulsů. Sice se neustále hovoří o tom, že česká společnost vydává na vědecké účely podstatně méně, než vyspělé státy světa a Evropy. Ale ve srovnání s mnoha zeměmi také v Evropě a na světě na tom nejsme ještě tragicky. Možná ani ne špatně.

     Zajímavé je, že tam, kde mají výsledky, o stížnostech na peníze slýcháváme nejméně. Ukazuje se totiž, že komerční stimuly vědeckého snažení nejsou vůbec ničím negativním. Právě naopak mohou přinést množství pozitivních výsledků a vedlejší (také pozitivních) efektů. Liberecká univerzita se už dlouhou dobu věnuje systematicky nanotechnologiím. A to tak úspěšně, že jejich výsledky zaujaly firmy i vědecké instituce u nás i v jiných státech natolik, že se Liberec stal světovým centrem tohoto výzkumu. Praktické výsledky libereckých vědců a vysokoškolských profesorů možná v dohledné době zásadně změní technologické procesy a například energetickou soběstačnost řady každodenních činností.

Spojování vědy s komerční sférou je někdy prezentováno jako něco špatného. Věda nemá vydělávat, ale zkoumat. Jenže vymýšlet nepoznané kvůli penězům přece není nic špatného. Pokud vymyslí lidstvo něco lepšího…

Autor: Petr Hulinský | pondělí 9.11.2009 12:57 | karma článku: 21,80 | přečteno: 1082x
  • Další články autora

Petr Hulinský

Letouny CASA už jsou hrozbou i pro občany České republiky

Tragikomický příběh s letouny CASA zdá se být nekonečným. Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Vlastimil Picek v pondělí zakázal létání na všech čtyřech letadlech CASA C-295, dokud nebude prošetřeno, proč měl jeden z letounů technické problémy.

2.11.2011 v 11:50 | Karma: 18,04 | Přečteno: 921x | Diskuse| Ostatní

Petr Hulinský

Protikorupční strategie hlavního města Prahy musí být přísnější

Připravovaná Protikorupční strategie hlavního města Prahy představuje určitě krok správným směrem. Přimlouval bych se však za další rozšíření navrhovaných opatření, zejména směrem k co nejúplnějšímu zveřejňování zakázek na internetových stránkách hlavního města. Zatímco stávající návrh počítá s jejich zveřejněním až po skončení soutěže, osobně bych uvítal, pokud by všechny zakázky v hodnotě přes jeden milion korun bylo možné sledovat na webu města průběžně po celou dobu výběrového a schvalovacího procesu a následně v i době jejich plnění.

12.10.2011 v 12:42 | Karma: 5,82 | Přečteno: 604x | Diskuse| Ostatní

Petr Hulinský

Obrana Prahy aneb v čem se ministerstvo financí mýlí

Systematické tažení ministerstva financí proti hlavnímu městu se zaštiťuje líbivými hesly o nespravedlivém rozdělování peněz. Odvolává se na několikanásobně větší příjem peněz na jednoho obyvatele, než mají menší sídla v republice, a chce novým modelem rozpočtového určení daní Praze sebrat 2,2 miliardy korun ročně. Přitom však účelově pomíjí řadu skutečností, kterými se Praha odlišuje nejen od ostatních měst a obcí v české kotlině, ale dokonce i od jiných evropských metropolí.

16.9.2011 v 12:39 | Karma: 11,03 | Přečteno: 899x | Diskuse| Ostatní

Petr Hulinský

Vládní boj proti korupci je bez zrušení anonymních akcií falešný

Velice mě zaujala čísla, která nedávno zveřejnilo Sdružení zIndex. To zkoumalo 50 firem s nejasnými vlastníky, které v letech 2007 až 2009 získaly zakázky nejméně za 100 milionů korun. K nim pak přidalo finanční data, jež firmy uveřejňují v obchodním rejstříku, převedená na ukazatele výnosnosti vlastního jmění a výnosnosti investic. Vyšlo najevo, že firmy s netransparentní vlastnickou strukturou jsou jednoznačně ziskovější. Rozdíl činí 23 až 70 procent.

6.9.2011 v 13:00 | Karma: 11,38 | Přečteno: 975x | Diskuse| Ostatní

Petr Hulinský

Bratři Mašínové jako hrdinové? Pro mě jsou vrazi

Sdílím odpor většiny společnosti k vyznamenání bratrů Mašínů. Vždyť o jakém hrdinství a protikomunistickém odboji můžeme v jejich případě mluvit? Bratři Mašínové zabíjeli nevinné lidi. Pro mě jsou prostými vrahy.

29.8.2011 v 11:32 | Karma: 47,92 | Přečteno: 14563x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2379x
Stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD. V roce 1996 zvolen poslancem Parlamentu ČR, v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora hl. m. Prahy a od roku 2006 je předsedou finančního výboru ZHMP. Je víceprezidentem Českého svazu taekwondo WTF, členem Českého olympijského výboru a čestným předsedou Českého paralympijského výboru.
Více o autorovi na www.hulinsky.cz

Seznam rubrik