Věda: Popelka, nebo Otesánek?

     Rozhodnout, jestli se česká věda utápí v bídě, nebo jestli jí scházejí spíše talenty a vůle, než finance, je nesnadné posoudit. Na 10. listopadu připadá den, který UNESCO určilo jako Světový den vědy pro mír a rozvoj. Zkusme se na poslání vědy podívat tímto pohledem a možná získáme odpověď na otázku z titulku.

     Věda posledních sta let, ať si to přiznáme, nebo ne, sloužila ve značné míře spíše snahám lidstva ničit a zabíjet. Řada dobrých vynálezů, postupů, metod, materiálů a léků nevznikla nejdřív jako přímý výsledek snahy lidstvu pomoci. To dobré, co dala leckdy věda lidem, mělo prapočátek ve snahách dobýt svět (ne teoreticky, ale fakticky silou a zbraněmi). Často vznikaly užitečné vynálezy a postupy jako produkt vojenského zkoumání. Nebo jako výsledek soutěžení dvou znepřátelených světů, třeba v boji o nebe, vesmír, Měsíc. A tak máme třeba suchý zip, či joystick k počítačovým hrám – to nám přinesl zápas velmocí o to, kdo bude dřív na Měsíci. Tehdy mělo být dobytí nejbližšího vesmírného tělesa výrazem vojenské moci nad protivníkem na druhé straně železné opony.

     Množství léků a jejich vznik byly stimulovány nejdříve snahou zabránit co největším ztrátám na životech při válečných vřavách a epidemiích, které války provázely. Konzervy jsou také produktem toho, aby měli vojáci zabíjející se navzájem, v zákopech co jíst a aby se jim strava nekazila. Noční dalekohledy sloužily nejdříve jako prostředek k odhalování nepřítele a jeho zničení. Neviditelná letadla a neviditelné obleky pro vojáky také nejsou výsledkem pohádkových kouzel.

     Ale nechme stranou militarizující stránku vědeckých impulsů. Sice se neustále hovoří o tom, že česká společnost vydává na vědecké účely podstatně méně, než vyspělé státy světa a Evropy. Ale ve srovnání s mnoha zeměmi také v Evropě a na světě na tom nejsme ještě tragicky. Možná ani ne špatně.

     Zajímavé je, že tam, kde mají výsledky, o stížnostech na peníze slýcháváme nejméně. Ukazuje se totiž, že komerční stimuly vědeckého snažení nejsou vůbec ničím negativním. Právě naopak mohou přinést množství pozitivních výsledků a vedlejší (také pozitivních) efektů. Liberecká univerzita se už dlouhou dobu věnuje systematicky nanotechnologiím. A to tak úspěšně, že jejich výsledky zaujaly firmy i vědecké instituce u nás i v jiných státech natolik, že se Liberec stal světovým centrem tohoto výzkumu. Praktické výsledky libereckých vědců a vysokoškolských profesorů možná v dohledné době zásadně změní technologické procesy a například energetickou soběstačnost řady každodenních činností.

Spojování vědy s komerční sférou je někdy prezentováno jako něco špatného. Věda nemá vydělávat, ale zkoumat. Jenže vymýšlet nepoznané kvůli penězům přece není nic špatného. Pokud vymyslí lidstvo něco lepšího…

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Hulinský | pondělí 9.11.2009 12:57 | karma článku: 21,80 | přečteno: 1082x