O plombách počtvrté v reakci na Speciál deníku „BLESK“ z 21.9.2011

Vše o zubařích? Ale kdepak. "Blesk" píše v tzv. Speciálu ve čtvrtek 21.září 2011 ne o zubařích ale o české stomatologii vůbec, na co já ve svém článku  "O Plombách počtvrté" reaguji.

O plombách počtvrté v reakci na Speciál deníku „BLESK“ ze čtvrtka 21.září 2011.

 

Už nadpis tzv. Speciálu v Blesku ve čtvrtek 21.9 je velmi nepřesný, což je ale u bulvárního tisku běžné.

 

„Vše o zubařích“ upozorňuje hned první strana BLESKU na to, že se toto „vše“ uvnitř listu dozvíme. Speciál ale není o zubařích (jejich práci, studiu a výdělku) ale o stomatologii u nás v Čechách vůbec. Pojem stomatologie „Blesk“ také na straně 11 v pravém rohu dole vysvětluje. Pod vysvětlením nalézáme hádanku: „Víte, že….“ A tam se dozvídáme, že zubním kazem u nás trpí více jak 95 % populace a jeho léčba a prevence tvoří největší podíl práce v zubních ordinacích. Já bych po čtyřech letech působení v Čechách řekl, že zubním kazem zde trpí 99,9 % populace, ale to je už detail. „Víte, že…“ nám ale neobjasňuje, že toto šokující vysoké procento onemocnění se týká populace v Čechách. Netýká se populace v Německu, Švýcarsku, zdaleka také ne ve Skandinávských zemích, zemích Beneluxu, Francie ani Španělska a Itálie. Podlé mé dlouholeté práce v Německu by se dalo dodat, že tolik kazů jako Češi mají lidé snad jen v bývalé Jugoslavii, dnes samostatném Kosovu a Řecku, a víte, že lépe než Češi na tom jsou lidé z Ruska i Turecka, kde se jí med (lepidlo na kazy č. 1) polévkovýma lžícemi?

 

Článek jsem ale nezačal psát abych řešil statisticky počet kazů podle národností v Evropě. Jen tolik ještě úvodem, že v kazivosti zubů hraje významnou roli genetika a je tedy nesmyslné tvrdit, že čištěním zubů se zabrání každému kazu. Proto by mě opravdu zajímala statistika Kubánců (cukrová třtina ale také snad hodně ovoce). Naproti tomu mám ale teď dost dobrý přehled o Vietnamcích u nás a je to špatné, špatné hlavně u dětí. Více to nebudu komentovat. Zarážející je statistika Německa, týkající se ztráty zubů všeobecně. Tato statistika říká, že ztráta zubů v Německu je více způsobena paradentózou než zubním kazem. A víte proč? Ono je totiž odstraňování zubního kamene v Německu špatně placené a účtovat se může jen jednou za rok. Tak se to do karty jen jednou za rok „mázne“ a dost se to odbývá nebo nedělá vůbec. Ono se to taky nedá kontrolovat. Napovídá vám to něco?

 

Co mě ve včerejším speciálu „Blesku“ ale „nadzvedlo“ jsou nevymýtitelné pitomosti, které se naším inteligentním lidem neustále předkládají. Jedna z největších je ta, že zuby se dají léčit! Vážení čtenáři. Zuby se léčit nedají! Zuby se dají jen spravovat. Plomba nebo správněji výplň zubu není nic jiného, než zase jen protéza. Bohužel nejsme ještě tak daleko, aby nám zuby dorůstaly jako nehty. Nějaké skromné začátky občas proskočí i seriózním tiskem, snad to jednou bude, ale ještě to není. Největší absurditou je, že zubaři zde léčí mrtvé zuby! Ztrepanovaný zub do kterého se vyvrtá díra, vyndá se nerv, nebo který se musí vyčistit od hniloby odumřelého nevru je mrtvý jako zašlápnutá myš a nikdo takovou myš ani zub už neprobudí k životu. Důkazem je také to, že mrtvý zub časem zešediví, stane se křehkým jako uschlá větev nebo vánoční cukroví o velikonocích a tuze rád se láme. Proto kvůli nehezkému zbarvení a křehkosti je třeba takový zub opatřit korunkou. Než se ale ta korunka udělá, musí se zub pečlivě vyčistit a potom vyplnit až ke špičce kořene, jinak se na něm udělá časem

(z 80 %) váček. Čištění a výplň se musí několikrát kontrolovat rentgenem. Je to velmi pracné, zvláště u zakřivených kořenů. Celá procedura záchrany zubu ze kterého se v podstatě výplní kořene stává „přirozený implantát“ je minimálně na tři až čtyři sezení po minimálně půl hodinách. Těm kteří měří stopkami je třeba připomenout, že každé sezení je spojeno s příchodem a odchodem pacienta, přípravou čistých sterilních instrumentů, mytí rukou, opakovaným rentgenem atd. A za tyto procedury je dohromady 446 Kč! Jestli rozumím dobře seznamu „Výše úhrad zdravotní péče podle § 7 je tento seznam úhrad napsán češtinou k popukání. Posuďte sami. Umrtvení zubu s ireversibilně (nevratně) poškozeným nervem (většinou vinou zánětu) tak i čištění zubu od hniloby, opatření kořene vložkou a konečná výplň hmotou, která v kořenech ztvrdne se jmenuje v seznamu úhrad: „Konzervativní léčba komplikací zubního kazu (00923). Jak jsme si již řekli, ani zubní kaz ani zanícený nerv se léčit nedají. Zubní kaz se musí odstranit vrtáním a potom zub opatřit výplní a zanícený nerv se buď vzpamatuje sám nebo odumře. Pomoci mu nelze. Antibiotiky se „rozhání“ až zánět, který se pod mrtvým zubem udělá. Potom ten zub musí většinou ven. V Německu se čištění kanálu říká čištění, značka v překladu jenom K, výplni kořene se říká výplň, značka v překladu KO. Vložka i pro Čecha srozumitelně značkou med. Devitalisace bolestivého zubu se jmenuje Dev. Výše honoráře (úhrady – co to je za jazyk?) je pro něm. zubaře dohromady mimo rentgenu za výplň kořene a někdy potřebné injekce cca 1500 Kč. K tomu přijde konečná výplň zubu za 1200 Kč. Každý kanál se ale počítá zvlášť. Stolička nahoře tzv. šestka má vždy kořeny a tedy i kanály 3. Honorář tedy není u ní 1500 ale 2500 Kč. Plus tři rentgeny za 750 Kč. Za záchranu zubu číslo šest nahoře tedy dostane zubař v Německu i s výplní 4750 Kč! Česká úhrada nebere samozřejmě počet kořenů v úvahu o odbude českého stomatologa 446 korunami komplet. Podle toho taky to zachraňování zubů a jejich přeměna na přirozené implantáty v Česku vypadá. Vypadá povětšinou tak, že k té bohulibé přeměně nikdy nedojde, mrtvý zub, se „léčí“ taky někdy celý rok a pak se rozpadne, nebo když nebolí se tam nechají ty kořeny a děj se vůle Boží! Nejedná-li se o zubaře hned po „vyučení“ tak se někdy zub i milostivě vytrhne. A zubů je potom stále méně a méně. Na umělý implantát má potom, kdo neprivatizoval a nebyl ministrem nebo jeho poradcem málo kdo, že? K tomu srovnání s Německem nutno ještě dodat, že se rentgenové snímky výplní kořenů musí předkládat a honorář za špatně vyplněný zub se musí vracet. Samozřejmě že kontroly jsou namátkové. Zato se nevrací potom jen honorář za jeden špatně vyplněný zub ale podle klíče asi za třetinu všech za čtvrtletí udělaných a to už bez jakékoliv kontroly. Tak tomu se říká standart a neříkejte vážení že ne!

Pod kódem 00921 uhrazují (to slovo je jako perla) české pojišťovny ošetření zubního kazu – stálý zub 220 korunami (to je ta „obyčejná“ plomba) a pod kódem 00922 ošetření zubního kazu dočasný zub 126 Kč. Jen za těmito dvěma kódy se skrývá 5 absurdit české stomatologie.

 

Absurdita číslo 1: ti co tu pitomou vyhlášku sepisovali si pletou ošetření s odstraněním, nebo jsem zapomněl svůj mateřský jazyk. Co se ošetřuje to se přivádí ke zdraví nebo pěstuje. Pěstují snad čeští zubaři pacientům kazy?

 

Absurdita č. 2: pojmem stálý zub se označuje zub dospělého člověka. Mají snad všichni u nás zuby nastálo? Zvláště v naší zemi, ať je vina víc na straně pacientů, zubařů, pojišťoven nebo politiků určitě ne!

 

Absurdita č. 3: § 7 (já už to slovo úhrady nemůže psát protože se bojím, že mi naskáčou uhry) rozděluje ošetření kazu (už se začínáte smát) na zub stálý a dočasný. Název dočasný zub je v pořádku, každý tomu rozumíme, ale nikdo tuhle složeninu nepoužívá. I ti akurátní Němci mu říkají Milchzahn a to i v odborných textech. Tedy zub mléčný.

 

Absurdita č. 4: může mi někdo učený vysvětlit, rozdíl mezi kazem u dospělého člověka a kazem u dítěte? I laik přeci ví, že takového rozdílu přeci není, jako není rozdílu mezi krátkozrakostí u dítěte a dospělého nebo angínou! Tak proč dva různé tarify?

Kdyby chtěl zákonodárce více honorovati zubní výplně u dítěte, které se bojí, má malá ústa, vyplivuje vatu, natahuje ruku po rodičích, desetkrát za minutu si chce vyplachovat, aby zubař nemohl nic dělat, tak bych tomu rozuměl. Ale světe nepřestaň se divit, tento honorář je skoro o polovinu nižší než už ten trestuhodně nízký u dospělého pacienta. Tzv. „stálý zub“ (musel jsem to dát do uvozovek) 220 Kč a dočasný 126 Kč!!!

Tak co tomu říkáte milí pacienti a spoluobčané? Je třeba, aby měl ministr zdravotnictví nebo expert jakékoli partaje na zdravotnictví maturitu na to, aby pochopil nesmyslnost takového ohodnocení naší práce a ještě k tomu, když jde o děti? Bude někdo z Vás dělat něco, na co je potřeba nervů jako ze železa a času jako na průjem po třešních a melounech dohromady skoro zadarmo? Tak to je ta absurdita pátá vážení!

 

Sláva a vděk deníku „Blesk“ za otištění další absurdity z našeho kocourkovského § 7, teď už budu psát, jak se sluší euroevropsky honorářů. Na straně 12 v „Blesku“je otištěna tabulka: „Kolik vyplácí pojišťovny zubařů za některé výkony“ Tabulka potvrzuje jednak co jsem právě napsal o výplních dospělých a dětí, ale odhaluje další kocourkovštinu v seznamu úkonů.

Sledujte prosím:!

Vyšetření a ošetření registrovaného pacienta – 368 Kč!

Srovnejte prosím:!

Ošetření a výplň stálého zubu (amalgámová plomba) – 220 Kč!

Ošetření zubního kazu – dočasný zub – 126 Kč

 

Čtete prosím dobře. Tak za posvícení do pusy během půl až jedné minuty bez spotřeby jakéhokoli materiálu je 368 Kč a za výplň zubu bez ohledu na velikost kazu 220 Kč, tedy skoro jen polovička. Tak už víte vážení, proč dělají zubaři u nás dvakrát za rok rádi preventivní prohlídky, pacienti objednávají zase za půl rok a do dělání výplní se jim moc nechce? U preventivní prohlídky potom kazy nejsou kazy ale jakási špína! A kdo řekne prosím pacientovi, že tomu tak není? Těch tarifů na preventivní prohlídky je v seznamu úkonů, nedělám si legraci, 9. „Blesk“ to i z části potvrzuje. V Německu je tarif jeden pro všechny a to i pro postižené. Ale o tom jsem už psal v dřívějších článcích.

 

Na straně 14 se „Blesk“ ptá, jak se bránit kazu. Odpovídá si sám – prevencí! Myslí se tím preventivní prohlídkou. Zase hezká nelogičnost! Preventivní prohlídkou nemůžeme zabránit zubnímu kazu, můžeme jen zabránit tomu, aby se z malého kazu nedělal kaz větší nebo velký, který by nakonec poškodil nerv a zub ve větším rozsahu. Tečka. Otázka by tedy měla znít: „Jak se bránit tomu, aby mě nezačal bolet zub?“ Nebo ještě lépe – „Jak si uchovat svoje zuby do vysokého věku?“ (Zuby nevypadávají stářím, u egyptských mumií je nacházíme i po 4 tisících letech a ještě tam drží!)

 

Mohl bych psáti o dalších nepřesnostech a nepravdách ze „Speciálu Blesku“ a to i přes toleranci, kterou k „Blesku“ jako bulvárnímu tisku mám. Jejich zveličování, nepřesnosti a psaní často o blbostech je jejich kšeft a mají k němu potřebnou svobodu a právo. A jak snad vyplynulo, ten jejich „Speciál“ není tak špatný, v Mladé frontě a Lidovkách jsem četl o zubech už větší nesmysly.

 

Na straně 13 padl právě můj zrak znovu na rámeček preventivní prohlídky. Píše se tam na začátku druhého odstavce: „….u zhotovení výplní a nebo ošetření kořenových kanálků má lékař i pacient možnost volby.“ Tak u kořenového kanálku, víme teď už, že se tím rozumí mrtvý zub bez nervu, má volbu jen pacient a lékař má za povinnost jen poradit. Funkčně uchovat mrtvý zub stojí peníze, řekli jsem si už kolik a proto je jen na pacientovi jestli do záchrany zubu investuje nebo ne. Pacient musí ale vědět co to bude stát, jak dlouho to bude trvat a s jakým rizikem to bude spojené. Je na domluvě jestli se peníze budou vracet, když se zub nakonec přeci jen bude muset vytrhnout, nebo se to kompenzuje slevou na můstek. Já dávám tu slevu, každý musí nést nějaké riziko. Nějaké čištění kanálku standartně a nebo nadstandardně je ostudou toho, kdo takové ptákoviny (pardon) píše.

 

Když to shrnu, tak bych „Blesk“ za Speciál více pochválil než ho kritizoval, protože napsal více třesků než hloupých plesků, i když se některým taky nevyhnul.

 

V dalším pokračování o plombách popáté chci psáti o tom, s čím jsem se doma, dnes už skoro po čtyřech letech ve své ordinaci setkal, protože pan president stomatologické komory Dr. Chrz dal podnět u oblastní komory Písek k šetření proti mně za pomlouvání českých zubařů a snad i celé české stomatologie vůbec.

Autor: Jan Hulik | čtvrtek 22.9.2011 19:45 | karma článku: 19,35 | přečteno: 1922x
  • Další články autora

Jan Hulik

,,děti neberem"

4.12.2023 v 9:00 | Karma: 20,81

Jan Hulik

Jindřišky punčochy

12.1.2023 v 12:42 | Karma: 10,83

Jan Hulik

Potkali se u Kolína

9.1.2023 v 14:26 | Karma: 12,11

Jan Hulik

O Maturitě dříve a nyní

23.9.2022 v 10:59 | Karma: 12,25