Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

,,děti neberem"

,,Pane doktore moc Vás prosím, jestli by jste se mohl podívat mým dětem na zoubky,, řekla mi paní z Kaplice do telefonu. Šel jsem kolem sestřičky Elišky, když řešila problém maminky dvou a tříletého dítěte,

které jí nikdo nechce vzít do ošetření. Nechal jsem si dát od Elišky maminku dětí k telefonu a zeptal se jí, jestli chodí ona k nějakému zubnímu lékaři. Odpověděla mi, že má svého zubaře v Kaplici. Vím sice, že to zde takto chodí, ale přeci jen se mnou ta nehoráznost trhla. Zeptal jsem se tedy té paní, jestli považuje za normální, že její zubní lékař, který na ni dostává od její zdravotní pojišťovny peníze, dokonce, každý měsíc paušál, i když u něj vůbec nebyla si dovolí jí říci, a to s nečinným přihlížením zdravotní pojišťovny, že se jí na děti nepodívá, protože on děti nebere.. Nemohl jsem si odpustit, pokusit se jí vysvětlit, že nejsem smluvní lékař žádné pojišťovny a že jistě pochopí to, že já, který mám peníze na provoz ordinace a ostatních výloh jen za to, co opravdu udělám, nemohu dělat vstupní prohlídky dětem, za které do sedmi let vůbec žádný honorář neberu, jen proto, že je to jak pro ty děti, tak i jejich maminky důležité.

To pochopili před nedlouhým časem i v Německu a udělali pro děti od šesti měsíců v pojištění zvláštní tarify. Kdyby některý zubní lékař tam řekl, že děti pojištěnce nebo pojišťenky nebere, tak by přišel o tzv. ,,Zulassung,“ což je povolení, pro zdravotní pojišťovny, kterých je v Německu 150,  pracovat. To plati potom pro všechny nebo žádné. Prohlížet půlročním dětem ústa, jak se jim klubou první zoubky není jistě pro zdraví dětí, tak důležité, jako jiné dětské prohlídky. Co však velmi důležité jistě je, učit děti od nejútlejšího mládí osobní hygieny, k čemuž péče o zuby jistě patří.

 To ale není všechno. Za druhé je důležité pro civilizovaný stát, se s nezkušenými maminkami o starost a strach o první dítě podílet. Nejdůležitější ale je, brát dětem strach z doktora zubaře, který jim chce dát do pusinky jen zrcátko nebo fouknou vzduch, aby lépe viděl. Žádný zubař, pokud si nerozbije dítě pusu pádem, což se u půlročního dítěte nemůže stát, nic jiného dělat nebude. Přivést dítě prvně k zubaři ve čtyřech nebo v pěti letech je velmi pozdě!

 Nejhorší je, na dítě milujícími rodiči nechat křičet, hrozit mu, že už nikdy nic nedostane nebo mu násilím dávat ruce pryč od pusy. To nesmí doktor ani sestra dělat v žádném případě, a to i když dítě zub bolí. Je lepší dítě poslat domů a říct mamince, aby mu nic nevyčítala a hezky si s ním o nemocném zoubku doma povídala a přišla druhý nebo třetí den, protože bolest není nikdy u dětí nepřetržitá. Někdy to nejde ani ten den další, tolik trpělivosti musí každý mít. Nikdy se mi nestalo, aby to nešlo ani ten den třetí, protože dítě pochopí, že ho mají všichni rádi. Končí to potom tím, že  všichni gratulují, jak je holka statečná a kluk jaký je hrdina. Ty děti jsou na sebe potom pyšné a už se nikdy nebojí. Slibování dárků je naprosto bezpředmětné a pro malou hrdinku nebo malého hrdinu to je potom jen méně důležitá trofej.

Doba, ve které nyní žijeme se stala neuvěřitelně zlou. Uvědomujeme si, jak zlými jsme se stali také? Jsou naše děti dnes méněcenné bytosti? Vždyť oni to slyší, že je někde nechtějí! Nikoli proto, že jsou ještě malé, ale proto, že je jako druh lidí nikde u zubaře nechtějí! Jak to, že se nenajde u nás nikdo, kdo by je bránil?  Jak se to mohlo stát?

Dnes večer, když jsem skončil práci mi přejel mráz po zádech. Chtěl jsem si odpočinout a listoval v ráno koupeném týdeníku ,,Forum.“ Na straně 22 jsem ustrnul nad článkem nadepsaným ,, Strážník zadržel Židovku. Šla po Václavském náměstí.“ Na straně Historie se popisuje příběh o tom, jak pražská rodačka paní Lota Kleinová, za svobodna Löbová si dovolila ráno, když ještě nebylo mnoho lidí venku, jít kousek po pro židy zakázaném Václavském náměstí s nenápadně zakrytou židovskou hvězdou na kabátě. A co čert nechtěl, zpozoroval ji český strážník, ač široko daleko nebylo vidět žádnou úřední německou osobu. Člověk by si mohl dnes myslet, že hodný český strážník dělal, že nic nevidí. Chyba. Moc těch hodných českých strážníků asi nebylo. Paní Kleinová byla strážníkem předvedena, tenkrát jen s následky pěkně, ,,mastné“ pokuty. Ne jinak se vedlo čtyřiasedmdesátému panu Burgerovi, který si jako žid dovolil dát polévku v restauraci, která nebyla ani označena zákazem vstupu pro židy, ale ani ne vyznačena ,,Pro židy povoleno.“ I on byl českým strážníkem vyveden, který ani nekonal zákonnou povinnost, nýbrž předvedl jen svou úřední horlivost. Doufám, že nemusím psát, jak to později pro obě osoby skončilo. Pani Kleinová i pan Burger byli později zavražděni v koncentračním táboře.

Nějak se mi to propojilo s těmi dětmi, které u nás zubaři neberou a berou jen jejich rodiče. Pojítkem mi byla ta otřesná podobnost toho ohraničeného zorného pole, tenkrát i dnes ve stejné zemi dnes svobodné. Jak to, že si lidé něco takového, tenkrát jako dnes, nechají líbit?

Nestála by právě taková prostoduchost v myšlení za nějakou poctivou generální stávku proti slepotě ke skutečnosti, pravdě a mocichtivosti lhářů, kteří jsou všude, kam se člověk dnes jen podívá!

Ten nechtěný druh lidí, který překáží v zubních ordinacích českých zdravotních pojišťoven, je snad naším druhem nejvzácnějším, nebo - NÁS OČEN MNOGO a to vše na věčné časy?!     

 

 

            

Autor: Jan Hulik | pondělí 4.12.2023 9:00 | karma článku: 20,81 | přečteno: 904x
  • Další články autora

Jan Hulik

ČT-24 pátek, 06.10. Devadesátka ve 20:07 ,,O zubech a Červené Karkulce.“

Všichni známe tu pohádku. Nejsou zubaři. Nejsou už dlouho a nikdo neví proč. Je to jako s těmi černými dírami v naší galaxii nebo pánem Bohem na nebi, který je nebo není, podle toho, kdo na co věří.

9.10.2023 v 19:40 | Karma: 21,85 | Přečteno: 617x | Diskuse| Ona

Jan Hulik

Jindřišky punčochy

Punčochy nejsou výlučně ženská část odívání jako podprsenka, ale beze sporu jsou sexy, i když běžně k vidění jsou jen částečně. Zajímavé je, že punčochy přivedli do módy muži.

12.1.2023 v 12:42 | Karma: 10,83 | Přečteno: 452x | Diskuse| Ona

Jan Hulik

Potkali se u Kolína

Stalo se tak 12.12.2022 v týdeníku Respekt. Samotní tvůrci obálky jmenovaného časopisu si jistě neuvědomili, jaký se jim povedl v den vydání mnohovýznamový legrační a zároveň ironický obrázek

9.1.2023 v 14:26 | Karma: 12,11 | Přečteno: 399x | Diskuse| Ona

Jan Hulik

O Maturitě dříve a nyní

Kdy jsem si v emigraci po čtyřicítce uvědomil, že jsem vlastně studoval jen ve snaze vyrovnat se svému staršímu bratrovi, kterému jako chlapci se samými jedničkami matka nadržovala

23.9.2022 v 10:59 | Karma: 12,25 | Přečteno: 482x | Diskuse| Ona

Jan Hulik

Můj poslední dopis Vám

Evžene, já mluvím k Vám a zdá se, že slova má nic nezmění, v Čase našem, posledního možného zvonění.

8.5.2022 v 20:04 | Karma: 11,31 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Prezident Pellegrini nastupuje do úřadu. Složí slib, mezi hosty bude i Zeman

15. června 2024

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini v sobotu složí slib a ujme se...

USA tvrdí, že zničily sedm radarů Húsíů umožňujících zaměřovat lodě

15. června 2024  7:10

Americká armáda za posledních 24 hodin zničila v Jemenu sedm radarů Húsíů. Radary jim umožňovaly...

Ramaphosa byl opět zvolen prezidentem JAR, země se potýká s velkými nerovnostmi

15. června 2024  6:58

Cyril Ramaphosa byl v pátek zvolen prezidentem Jihoafrické republiky na druhé funkční období. Při...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

  • Počet článků 86
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 475x
Autor se narodil dva roky po válce (té druhé) v Kolíně v rodině podnikatele, který se neskrýval se svým antikomunismem a odporem k idiotskému socialismu.Na rozdíl od většiny svých vrstevníků byl přes rádio Svobodná Evropa, které jeho otec každý den poslouchal, od útlého mládí pravdivě informován o událostech ve světě.Svého mimořádně jazykově nadaného otce si moc neužil, protože ten byl od jeho 8 let 10 let komunisty žalářován. Zcela logicky po okupaci v roce 68 autor emigroval do Německa kde vystudoval obor zubního lékařství a prožil většinu života. V Mnichově se setkává na přípravě ke studiu s Karlem Krylem, kterého několikrát navštěvuje při vysílání v rádiu a vzpomíná při tom na svého otce.Autor se charakterizuje obdivem k lidem, kteří dokázali jít vizionářsky proti proudu. Například takovým, jako je dnešní německá kancléřka Angela Merkelová.

Můj email je dr.hulik@gmail.com

Seznam rubrik