ČT-24 pátek, 06.10. Devadesátka ve 20:07 ,,O zubech a Červené Karkulce.“

Všichni známe tu pohádku. Nejsou zubaři. Nejsou už dlouho a nikdo neví proč. Je to jako s těmi černými dírami v naší galaxii nebo pánem Bohem na nebi, který je nebo není, podle toho, kdo na co věří.

Kdo hledá, ten prý najde. Říkala to ta paní z místa vyššího a říkal to i ten pán z místa nejvyššího. Prý to máme stejné jako ti Rakušáci. Oni mají ale tu výhodu, že nic nemuseli hledat, protože to tak vždy měli. Měli to tak ti Rakušáci i Němci. U nás bylo všechno zadarmo a teď není nic. Tak proč jsme to, když skončil ten náš pionýrský tábor od nich hned neopsali? Měli to a mají na jedné straně formátu A4. Stačilo přece cenu jednoho bodu snížit a postupem času zvyšovat. Oni totiž sousedé mají každý úkon zubaře označen počtem bodu a každý bod má třeba cenu 0,1 Euro. A ty úkony mají jednoduché zkratky. Třeba injekce je I plus body nebo vstupní prohlídka má označení 01, protože se ještě nic nedělalo a je za ní v Německu 16 Euro, což je v přepočtu 400 korun. Nejzajímavější je, že třeba výplně mají 4 kategorie podle velikosti. F1 až F4. Výplň  se řekne německy Füllung, tedy písmeno F. Rozmezí ceny je od 45 do 70 Euro, tedy od 1 125 do 1 750 korun. K tomu patří Injekce za 12 Euro, tedy v přepočtu ještě 300 korun. Dohromady tedy v přepočtu 2000 Kč. Pán z místa nejvyššího v televizi říkal, že máme rakouský a německý systém. Asi tam nikdy nebyl, určitě tam neměl nikdy ordinaci. Jak je vidět ceny jsou stejné jako ve slušné ordinaci u nás a kvalita se namátkově kontroluje, což u nás není ani hudbou budoucnosti. Také jsme se v pátek z místa pro stomatology nejvyššího dozvěděli, že Féničané vymysleli peníze, což hraje také svou roli, proč nejsou zubaři. Féničané peníze před třemi tisíci lety asi opravdu vymysleli, protože je jako  vynikající řemeslníci a obchodníci potřebovali. Měli potom i na to, na geniálním místě postavit město Kartágo. Potom jim ho zbořili, což se stalo do dnešního dne synonymem  pro zkázu.

Zkázu naší Stomatologie jak to vypadá, jsme si dnes způsobili sami. Na vše jsme měli vynikající lidi, vynikající řemeslníky a prvotřídní továrny. Dnes jsme k sobě tak bezohlední, že se dětem skoro nikdo nechce podívat do pusy a 90 % pacientů se před zubaři třesou strachy. Děti pláčou už přede dveřmi, když je někdo přeci jen vezme.

Je hezké, že je u nás mateřská dovolená 3roky, jako asi nikde ve světě. Také je hezké, že je u nás mezi muži a ženami rovnoprávnost. Jak je ale možné, že přes 80 % v povolání o kterém je řeč, stomatologie pracují jako lékařky převážně u nás jen ženy? Ve čtvrtek to také bylo v té televizi vidět. Po studium není žádné praktikum a často tedy ještě tříletá pauza? V Německu, když jsme si s kolegy po prázdninách sedli u štamtische, tak často někdo říkal, že 6 neděl dovolené je pro zubaře moc, že potom týden nevěděl, která je levá a která pravá. Práce zubaře je jako práce houslaře. Ztratíš cvik a začneš vrzat. Jenže  ,,vrzat“ na lidech jako doktor je vlastně trestuhodná záležitost. Tak nevím, jak někdo může dělat zubaře po třech letech, když předtím pořádně ještě ani nezačal a potom si klidně může otevřít ordinaci. U nás to jde, ale potom to vypadá tak, jak to vypadá, že to prostě vypadne, nebo ty staré amalgamy už dávno ,,vypadnout“ měly. Když už je řeč o tom amalgámu, tak ten nikdy jedovatý nebyl a není. Rtut jako součást amalgámu je kov, tedy po ztvrdnutím amalgámu pevně vázaná v atomové mřížce stříbra a zdraví škodlivá je jen nevázaná, tedy tekutá a potom jen ve výparech. Amen. 

Kamera ukazující ve čtvrtek zubní ordinace ,,jezdila“ objektivem po krásných nových soupravách mladých lékařek. Asi si budete myslet, že jsem jim záviděl. A víte, že máte pravdu. Fakt je, že oni na to ve svém věku asi vydělají.  Ale já bych se bál, když pojišťovny u nás platí dohromady asi jen pět úkonů. Že je jich více? Ale vždyť se vůbec podle velikosti nerozlišují výplně! Facka jako facka. Kde je zubní kámen? Kde je řezání starých korunek? Kde je rozlišení zubů podle počtu kořenů při extrakci?  Kde je ochrana zubu při vrtání v blízkosti nervu. Kde jsou další a další úkony, za které v Německu i Rakousku jsou body ve kterých jsou potom peníze!! Prý máme podle Nejvyššího stejný systém jako Rakušáci a Němci? Mám se smát nebo brečet? Přitom zcela vynechávám to, že u nás vůbec neexistují zubní asistentky zubaře, které s lékařem u pacienta sedí a asistují podobně jako instrumentářky při operacích. Samozřejmě to práci zubního lékaře urychluje ,především ale několikanásobně zvyšuje bezpečnost práce a zvyšuje kvalitu ošetření. Tento nedostatek řekl bych šlendryán českého ošetření je dobře vidět i v dokumentu ČT 24 ,kdy zubní lékař pracuje a sestřička sedí u nohou pacienta se založenýma rukama.

Nejkomičtější na české stomatologii je, když se začne mluvit o standartním a nadstandartním zubním ošetření. Může mi prosím někdo říci, jaký je rozdíl mezi standartní nebo nadstandartní svíčkovou s houskovým knedlíkem? Svíčková je bud velmi dobrá jako od maminky nebo jen dobrá. Myslím, že nedobrá u nás neexistuje, protože ji každý umí a používá úplně stejný základ. Mluvit o standartu nebo nadstandardu   je tedy u svíčkové nejapnost. Stejné to je ale dnes i u zubařů. Všichni používají totiž úplně stejné materiály od stejných firem a ze stejných katalogů. Všechno je z Ameriky, Německa, Švýcarska něco málo z Dánska a konec. Kvalita není tedy dnes vůbec v materiálu ale jen v kvalitě práce, která záleží na šikovnosti, zkušenosti a svědomitosti toho kterého zubaře nebo zubařky.

Doufám, že si rozumíme. Konec.  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Hulik | pondělí 9.10.2023 19:40 | karma článku: 21,85 | přečteno: 612x
  • Další články autora

Jan Hulik

,,děti neberem"

4.12.2023 v 9:00 | Karma: 20,81

Jan Hulik

Jindřišky punčochy

12.1.2023 v 12:42 | Karma: 10,83

Jan Hulik

Potkali se u Kolína

9.1.2023 v 14:26 | Karma: 12,11

Jan Hulik

O Maturitě dříve a nyní

23.9.2022 v 10:59 | Karma: 12,25

Jan Hulik

Můj poslední dopis Vám

8.5.2022 v 20:04 | Karma: 11,31