Všude samý Babiš

Jakoby ani nebylo jiného tématu. Ale vypadá to komicky, když zloděj volá „chyťte zloděje“. Protože přesně tak se ten „hon“ na Babiše dá interpretovat. 

Není se tedy co divit, že jeho voličská základna se rozrůstá a to i přesto, že argumenty antibabišovců jsou mnohdy racionální.

Stačí si projet několik diskusí na Facebooku, pobavit se s pár lidma v reálu a zjistíte, že jeho podporu těžko něco naruší. Fanoušci pana Babiše a jeho politiky jsou už totiž obrněni svou vírou. A věří-li někdo, není s ním rozumná řeč. Ta víra je tak silná, že každý šíp rozumného protiargumentu dovedou fanoušci politiky „stát se dá řídit jako firma a bohatý nepotřebuje krást“ otočit a vyslat zpět a to až do krvavého zásahu.

Ano, je to tak. Kritici ministra Babiše to dělají tak nešťastně, že se tou kritikou sami poškozují. A čím víc šípů vyšlou, tím víc nových fanoušků destruktivní politiky vytvoří. Není divu, že se jim tak nedaří, oni sami totiž démona Babiše stvořili. A dělají stále stejné chyby, proč by tedy teď jejich strategie měla fungovat?

Andrej Babiš se proslavil kritizováním systému a jako první politik začal pojmenovávat to, co všichni viděli. To je zásluha, která je ve světě přepjaté politické korektnosti zásadní. Lidem se to otisklo do mozku jako základní informace a radostně podpořili nové hnutí ANO. To mělo našlápnuto na drtivá volební vítězství. To se ale nestalo, ani obrovské peníze na kampaň, špičkoví odborníci na PR a vstřícná nálada ve společnosti nestačily. Jedna věc je totiž problém pojmenovat – což se částečně Andreji Babišovi podařilo – a druhá věc je ukázat, že ho umím řešit. To už se hnutí ANO nepodařilo (některým voličům fakt nestačí říct Ano, bude líp – chtějí vědět, jak to uděláte), takže volební zisk je sice velký, ale rozhodně neodpovídá kritické náladě ve společnosti.

Prokázal Andrej Babiš dostatečně, že má recept na problémy dnešní doby?

Upřímně, moc se mu nedaří – dobré výsledky ohledně rozpočtu mu objektivně vzato zařídili jeho předchůdci, šetřit mu totiž moc nejde. Jeho vlajková loď EET ukazuje, že moc nezná způsoby podnikání a v zákoně je spousta logických chyb, které se projevují úbytkem provozoven a taky ukazují, že to s těmi manažerskými schopnostmi Babiše není až tak růžové. K čemu je třeba evidovat prostřednictvím EET platby kartou na e-shopech?

Spoustu energie tak musí ministr věnovat svému PR, aby ho důsledky jeho špatných rozhodnutí příliš nepoškodily. Tak jezdí po hospodách, fotí se se štamgasty a ukazuje svou „lidskou“ tvář. V tomto je nepřekonatelný a jeho voliči se tím utvrzují v tom, jak je jejich idol lidový a jak je vlastně chápe. Jeho fanouškům to stačí, nepotřebují víc. A teď ještě ta jeho optimalizace – využil díru v zákoně, jako kdokoliv další. Je komické, jak si to jeho fanoušci zdůvodňují – využil zákona, který navrhl a prosadil Kalousek!

A tak je to se vším. Třeba ODS by se snad ani neměla o čem bavit, kdyby nebylo Babiše. Kritizují ho prakticky kontinuálně. Zrovna ODS, která svou arogantní a elitářskou politikou Babiše stvořila. Navíc je vždy připravena jít s ANO do jakékoliv koalice, protože prostě je dobré být za každou cenu u koryt. ODS se jako kritik politiky ANO diskredituje celkem úspěšně sama. O TOP09 a hrdinné České televizi ani nemluvě. I když je politická kritika Babiše racionální, těžko jí lidé uvěří a kvůli nositelům této kritiky se podpora Andreje Babiše nijak zásadně nedrolí.

Pořád tu existuje základní fakt – kritici Andreje Babiše se častokrát chovají a chovali hůř, jak předmět jejich kritiky. Totálně ignorují voliče a jejich potřeby a to dlouhodobě. A odmítají si to přiznat. Tím své kritizování a upozorňování na chyby Babiše a hnutí ANO zcela negují. Nezapomínejme na to, že Babiš byl prvním velkým slyšitelným politikem, který mluvil jakoby řečí normálních lidí. To se nezapomíná. Pak je tu ale spousta lidí, kteří by za normálních okolností mohli narušit obranu Andreje Babiše. Různí opravdu nezávislí odborníci, ekonomové, analytici, publicisté, co se nikdy neušpinili. Ale tvrdé jádro Babišových fanoušků není přístupno racionálním argumentům. Oni totiž věří a to je víc než rozum.

Existuje něco, co by jejich víru mohlo narušit?

1. Kdyby se tu objevil někdo, kdo by dokázal pojmenovat současné problémy a dělal by to dobře. Nějaká charismatická osobnost nebo i více osobností, kteří by dokázali vybudovat nějaké hnutí na pozitivních principech, s jasným programem, který by dokázal ukázat cestu, jak doopravdy řešit naše problémy. To by byla opravdu silná konkurence. Prostě nabídnout to, co Andrej Babiš nemá – jasný program, rozumný a hodný respektu i u skutečných odborníků. Hnutí, které by přitáhlo rozumné lidi, kteří prozatím stojí mimo politiku.

2. Kdyby někdo dokázal lidem vysvětlit, že politici se nemají milovat, ale taky se nemají nenávidět. Protože obojí zamlžuje a neumožňuje vidět jejich chování objektivně. Politici se mají posuzovat podle toho, co skutečně reálně dělají. Ne podle toho, co hlásají prostřednictvím svého PR. Fakta v podobě třeba hlasování v parlamentu a ve vládě se nedají ničím a nikým zkreslit. Podle toho máme politiky hodnotit a podle ničeho jiného.

To jsou jediné dva způsoby, které by pro nás mohly znamenat skutečný obrat k lepšímu. Prozatím stojíme na místě, a pokud se nenajde někdo, kdo zvedne lidi ze židlí a pošle je k volbám, věřící fanoušci Andreje Babiše mu zařídí premiérské křeslo. A pak Bůh s námi. 

Autor: Eva Hrindová | středa 1.2.2017 15:53 | karma článku: 11,87 | přečteno: 392x

Další články autora

Eva Hrindová

Naštvané matky píšou francouzským policistům

V naší skupině Naštvané matky si přejeme, aby policie a armáda fungovaly normálně a to ve všech zemích. Dnes to tak bohužel není. Ve Francii se už proti tomu bouří samotní policisté. Není se jim co divit. A naše média mlčí...

24.10.2016 v 15:49 | Karma: 25,54 | Přečteno: 543x | Diskuse | Politika

Eva Hrindová

Čtení knih - nejlepší boj proti fanatismu

Miluju knihy a nikdy nepřestanu. Přečetla jsem tisíce knih. Každý, kdo čte knihy, si trénuje mozek dobrým způsobem - v představivosti, ve fantazii, v pochybování. Je dobré lidi vést ke čtení, protože to je prevence totality.

10.9.2016 v 9:37 | Karma: 29,59 | Přečteno: 896x | Diskuse | Kultura

Eva Hrindová

Fíkové listy v politice

Když chcete něco zakrýt, zakryjete to fíkovým listem. A stávající politické strany toho potřebují zakrýt opravdu hodně. Nejvíce fíkových listů se na nás vyvalí v době voleb. To nám pěkně zpívají, protože nás lapají do klecí.

27.8.2016 v 16:45 | Karma: 32,05 | Přečteno: 906x | Diskuse | Politika

Eva Hrindová

Může mít občanský postoj jen politolog?

Je to nešvar posledních let. Vyjevíte-li svůj názor na cokoliv, okamžitě začne být zkoumáno, zdá máte na vyjádření názoru dostatečné vzdělání. Nelíbí se vám nějaká stavba ve veřejném prostoru? Máte smůlu, pokud nejste architekt.

12.8.2016 v 15:11 | Karma: 36,61 | Přečteno: 982x | Diskuse | Politika

Eva Hrindová

Kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zrušili

Tahle hloupost z nadpisu se šíří mezi lidmi jako mor a otravuje ovzduší. Obávám se, že tenhle nesmysl vypustili právě ti, kterým se velmi hodí, aby lidé na možnost dělat změny v systému prostřednictvím voleb rezignovali.

6.8.2016 v 11:12 | Karma: 35,84 | Přečteno: 1822x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Jak dobrý máte přehled o hudbě 80. let?

Fredie Mercury opanoval  koncert Live Aid.
vydáno 15. ledna 2026

Máte rádi osmdesátky? Byly načančané, trochu kýčovité, ale vlastně krásně pohodové. Otestujte si,...

Prahu čekají o víkendu výluky. Nepojede metro ani tramvaje pod Vyšehradem

Stanice metra B Českomoravská (21. listopadu 2024)
16. ledna 2026  10:49

Otevření zmodernizované stanice metra Českomoravská se blíží. Aby dopravní podnik stihl slibovaný...

Pozor, bude to zase klouzat! Ledovka a mlhy potrápí Česko také o víkendu

Česko pokryla silná ledovka. Záběr z Prahy. Problémy mají chodci, komplikuje se...
14. ledna 2026  16:05

Zimní počasí bude v Česku pokračovat i během nadcházejícího víkendu. Po středě, kdy ranní teploty...

Česká klasika se vrací do hry. U Rozvařilů znovu otevřeli v Bílé labuti

Jídelna U Rozvařilů
17. ledna 2026  8:10

Cinkající příbory dávají znát, že je čas oběda. Jsme v 5. patře obchodního domu Bílá labuť. Jídelna...

Zůstaly uvězněné pod vodou, přesto dál vozí cestující. Víte, jak poznat utopené soupravy metra?

Zatopená soupravy na Florenci po povodních roku 2002.
17. ledna 2026  11:59

Při srpnových povodních roku 2002 vtrhla velká voda i do metra a na dlouhé měsíce jej vyřadila z...

Karolína Muchová se pokusí projít do 3. kola Australian Open

karolína Muchová
21. ledna 2026  6:47

Karolína Muchová zabojuje ve středu jako jediná z českých tenistek o postup do 3. kola Australian...

Jak topit ekologicky a co nejlevněji. Výstava v Ostravě dává odpovědi

O výstavu Infotherma na Černé louce v Ostravě, která se zabývá možnostmi...
21. ledna 2026  6:42,  aktualizováno  6:55

Na tradiční výstavě Infotherma v Ostravě, která je věnovaná vytápění, úsporám energií a...

Spartakiáda 1985: Jak se Praha změnila kvůli akci, kterou provázel strach ze Straky

Letecký pohled na Strahovský stadion při cvičení Československé lidové armády...
21. ledna 2026  6:26

Rok 1985 se na školách v Československu nesl ve znamení příprav na spartakiádu. Obrovská...

Člověk jde od sebe, aby šel zase k sobě. Nové představení v Galaxii na Jižním Městě

Premiéry inscenace K sobě proběhnou 31. ledna a 1. února. Odehrají se v Galaxii...
21. ledna 2026

Kulturní stanice Galaxie uvede na přelomu ledna a února premiéru autorské inscenace K sobě, která...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK - KONSTRUKTÉR (42-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 42 000 - 55 000 Kč

  • Počet článků 168
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3595x
Nesnáším škatulkování a lidi, co podléhají předsudkům. Za nejcennější věc považuji svobodu ve všech smyslech toho slova. A o tom jsou mé občasné články. Více na www.evahrindova.cz

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.