Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výbuch sopky Tambora a rok bez léta

Začátkem dubna 1815 se začala třást indonézská sopka Tambora a o pár dnů později explodovala. Její jméno si asi málokdo pamatuje. A je to docela s podivem, protože tahle sopečná erupce patří k největším přírodním katastrofám, které jsme během historického období zaznamenali a máme ji tedy docela přesně popsanou - i se všemi důsledky. A ty jsou pro nás zdrojem velké inspirace k přemýšlení.

Tambora je dodnes aktivní a její kráter má v průměru kolem 7 km. My si dnes spíše vzpomeneme na explozi sopky Krakatoa (ta ostatně není daleko) v roce 1883, možná i proto, že o ní byl natočený výborný film. Tambora byla ale s přehledem horší pohromou. Sílu jejího výbuchu odhadujeme jako zhruba 20.000x silnější než byla atomová bomba, která zničila Hirošimu.

Sopka nejdřív několik dní vyhrožovala a pak explodovala tak teatrálně, jak si jen umíme představit. V dějinách nemáme popsanou horší spoušť. Bezprostředně při výbuchu zemřelo kolem 12.000 lidí - vše živé prý zemřelo v okruhu asi 80km od sopky - a dalších 80.000 lidí zabila následná tsunami. 

Do atmosféry odstřelila neuvěřitelných 150 km3 materiálu a výbuch byl slyšitelný ještě 2.700 km daleko. Sloupec dýmu a prachu se vztyčil do úctyhodné výšky kolem 44 km  a ještě přes 1.000 km daleko byl spad popela takový, že vytvořil vrstvu kolem 1 cm. Výbuch do stratosféry rozehnal kolem 180 milionů tun aerosolu kyseliny sírové.

Tato aerosolová směs nasycená jemným prachem se ve stratosféře rozptýlila kolem celé planety a způsobila globální změny klimatu. Vědci odhadují, že odrazila zhruba 2% slunečního svitu pryč a na Zemi se ochladilo víc, než bychom si při čtení tohoto článku připouštěli. Nepřišlo léto. V Asii, Americe i Evropě průběžně sněžilo i v červnu až srpnu. Můžeme se dočíst, že v Americe během června střídavě teploty stoupaly nahoru a pak zas neočekávaně padaly hluboko pod nulu. V Kanadě v květnu napadlo 30cm nového sněhu, zamrzaly řeky a prériemi se hnaly sněhové bouře. Lidé na celé planetě ten rok přišli nejen o léto, ale i o úrodu. Odhadujeme, že statisíce lidí kvůli tomu zemřely hlady.

Trvalo víc než rok, než se aerosolová vrstva kolem Země rozplynula, či spíše srazila a sedla, a podnebí se zase umoudřilo. V grónském ledu dodnes bezpečně poznáme kyselou vrstvu zamrzlou toho roku.

Docela slušná apokalypsa.

V historické době,  ve starověku, lidstvo zažilo jednu možná ještě ničivější erupci, ale tu nemáme zdaleka tak dobře popsanou - výbuch sopky Théra, dnes řecké Santorini. 

Výpočty tušíme, že vzniklá tsunami mohla mít desítky metrů výšky a spláchla všechna pobřežní města východního Středomoří. Výbuch Théry zničil Mínojskou civilizaci, nejspíš se promítl do biblických ran seslaných na Egypt, možná se v podobě potopy světa promítl do Bible i mnoha bájí.

Jak silný musel být nám dojde, když se podíváme na fotografie dnešního Santorini a uvědomíme si, že ty ostrůvky obíhající ovál jako nějaký atol jsou jenom zbytky pobřeží někdejšího ostrova s vulkánem, jehož vrchol byl kdesi uprostřed. A pohled na mapu nám ukáže, že to, co exploze tehdy odstřelila do atmosféry, mělo rozměry cca 5 x 10 km a nějaký ten kilometr na výšku.

Samozřejmě člověk nejdříve narazí na takové extrémní katastrofy, protože o nich se píše často, fascinují a přitahují pozornost. Ale když začneme sledovat, kolik je na zemi činných sopek a kolik podobných výbuchů se odehrálo jen za posledních pár tisíc let, užasneme ještě více.

Když pomine prvotní úžas nad rozsahem zkázy, si uvědomíme, co ta čísla a miliony tun kyseliny sírové v ovzduší znamenají. Ať si o naší industriální civilizaci myslíme co chceme a ve své pýše si představujeme, jak velcí škůdci jsme. Jediná taková sopečná erupce nás zase uvede do reality.

Ani nejstrašnější atomové zbraně, které nás straší zpoza betonových poklopů podzemních sil, nedokážou to, co samotná příroda. A pozor - i Tambora nebo Santorini jsou ještě druhou ligou ve srovnání s takzvanými supervulkány, jaké dřímou třeba pod Yellowstonským parkem. Jejich erupci jsme naštěstí v historickém období nezažili, nicméně přicházejí v rozestupu pár desítek tisíc let a vůbec nejsou ničím nereálným. 

Samozřejmě coby učitele dějepisu mě později začlo vrtat hlavou, jak se podobné mely projevily v historii a jak ji ovlivnily. Při čtení o sopce Tambora jsem nemohl nevzpomenout vyprávění Thyla Eulenspiegela ze 16. stol., kde popisuje, jak v květnu s kumpány očesali třešně (k tónu vyprávění patří dodat, že cizí) a protože byl horký den, přímo pod stromy usnuli. Probudil je chlad. Se zděšením vyskočili zpod  sněhových závějí, které to odpoledne napadaly. Počasí se ten den změnilo, jak když udeří pěstí. A tak jsem začal hledat PROČ se to stalo.

A jakmile jsem začal dávat dohromady tak zajímavé údaje, samozřejmě mě okamžitě napadaly souvislosti s historií a do těch zvláštních křivek jsem si začal sázet historické události. Nejdřív do takového hrubého grafu, jaký vidíte tady:

Uvažovat o tom všem dopodrobna, je docela dlouhé povídání, ale čím víc se do toho člověk začítá, tím začíná být pokornější. Uvědomuje si, kolik historických událostí bylo způsobeno výkyvy přírody a podnebí, uvědomuje si, že lidé nejsou tím, kdo věci řídí, ale že jsou jen malou součástí ekosystému Země a jejich dobré i špatné počiny Zemi ani nespasí, ani nezničí. Nejen na sopky jsme krátcí.

 

Autor: Tomáš Houška | středa 9.4.2014 8:38 | karma článku: 27,18 | přečteno: 2357x
  • Další články autora

Tomáš Houška

Daň z mobilního telefonu a internetového připojení

Za takovou začala vláda bojovat a protlačila ji sněmovnou. Neříká to tedy nahlas - tváří se, že jde o drobnou úpravu poplatků ČTV a ČRo. A že je to tak „normální“ .

24.6.2024 v 8:31 | Karma: 27,74 | Přečteno: 1130x | Diskuse | Politika

Tomáš Houška

Liber vitae - 1

S třetím vydáním knížky přibude její audioverze, která bude někdy koncem června - a to i s vlastním hudebním soundtrackem. Ale než to bude, můžete se začíst do jejích písmenek a první vlaštovku můžete poslouchat už během čtení)

12.6.2024 v 10:26 | Karma: 2,81 | Přečteno: 63x | Diskuse | Poezie a próza

Tomáš Houška

Já chci taky přidat!

Poslanec Pávek se ve sněmovně vyjádřil, že poslanci berou málo a je spravedlivé, aby se jejich platy trvale valorizovaly, protože dřou jak koně. Nebo tak nějak. A tak zde je má krátká odpověď všem Pávkům.

31.10.2018 v 9:40 | Karma: 42,94 | Přečteno: 2434x | Diskuse | Společnost

Tomáš Houška

Budete vyvěšovat vlajku Tibetu?

Kdekterý politik sdílí na sciálních sítích fotku, jak vyvěšuje tibetskou vlajku. Některým není blbé tím spamovat nejrůznější skupiny a diskuse, které s Tibetem nemají moc společného. A co vy? Přidáte se?

12.3.2018 v 9:54 | Karma: 38,10 | Přečteno: 1569x | Diskuse | Politika

Tomáš Houška

Opravte ty voliče!

Všude na mě koukají sofistikované analýzy co to té půlce národa je, že volila špatně. Tedy Zemana. Za tím je nějaká jejich nedostatečnost. Jsou porouchaní. Kdyby byli v pořádku, volili by správně.

30.1.2018 v 9:35 | Karma: 47,34 | Přečteno: 8310x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Přidejte se k nám, přesvědčoval Hamás před masakrem Íránce i Hizballáh

13. října 2024  9:14

Palestinské teroristické hnutí Hamás usilovalo o to, aby se do jeho útoku z loňského 7. října...

ANALÝZA: Život migrantů v Rusku. Na „rizikové“ míří razie, další lákají na Ukrajinu

13. října 2024  9:01

Rusko se nachází ve schizofrenní situaci. Ruské hospodářství trpí nedostatkem pracovníků,...

Vrací se Pulp Fiction: Historky z podsvětí, jež změnily kinematografii

13. října 2024

Premium Před třiceti lety zažil festival v Cannes okamžik, kdy film začal psát novou kapitolu. Zlatou palmu...

Zpracovatel jaderného odpadu zanedbal IT bezpečnost. Hrozila mu ztráta dat

13. října 2024

Největší světový zpracovatel jaderného odpadu, britská státem vlastněná společnost Sellafield,...

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

  • Počet článků 218
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4287x
Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů a muzikou. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky.