Jak zabránit falšování voleb v Česku?

Bavíme se o reálném falšování voleb, ne o nějaké teorii. Například v posledních komunálních volbách v malé obci Tatrovice na Sokolovsku získala 55 % hlasů ODS. Přibližně 70 % obyvatel ale hned po volbách podepsalo petici, že ODS nevolili. Policie zjistila, že s volebními lístky se skutečně manipulovalo a stal se trestný čin. Jenže pachatel je neznámý. Ústavní soud pak stížnost na volby odmítl, protože stěžovatelé promeškali zákonnou lhůtu.

Zabezpečení volební místnosti v Londýnské ul.

Největší prostor pro manipulaci je logicky v době, kdy je urna s hlasovacími lístky mimo dohled volební komise. V noci. Byly doby, kdy komise ve volební místnosti přespávala a zapečetěnou schránku hlídala. Pak se to ale nechalo jen na policii, která hlídkuje někde venku. Volební zákon ovšem říká, že volební komise „zajišťuje hlasování a dozírá na jeho průběh“. Jak může dozírat na řádný průběh celého hlasování a na to, že se s hlasy nemanipuluje, když spí doma v posteli? Volební místnosti jsou přitom často ve školách nebo v jiných budovách, kde se večer schovat nebo kam v noci nějak proniknout zvenčí nemusí být až tak obtížné.

Ano, volební schránka má být přes noc zapečetěná... To prý byla urna v Tatrovicích také. A jak takové „zapečetění“ vypadá v praxi? Zamkne se obyčejným zámkem, od kterého dokonce mohou někde existovat i další klíče, a přelepí jakousi samolepící páskou. Tu odlepit horkým vzduchem (fénem apod.) zřejmě není až tak velký problém. Páska je opatřená pouze podpisy, takže pak ji stačí šikovně přilepit, možná s pomocí lepidla, zpět na stejné místo. Nic technicky nemožného – a je na to čas celou noc. Není tu žádné skutečné zapečetění, které by se manipulací nevratně zničilo. Podobně se zajišťují i vstupní dveře do volební místnosti (viz foto).

A jak to dopadá, když chce aspoň jeden ze členů volební komise hlídat před volební místností a řádně tak plnit svou dozorovou povinnost po celou dobu voleb? Tedy i v čase přerušení hlasování, kdy pod rouškou noci hrozí největší riziko manipulace s volební schránkou? Je pod hrozbou násilí vyveden Policií České republiky. Tak, jako se to stalo teď při senátních volbách 12. října 2012, v základní škole v Londýnské ulici v Praze:

Rozhodně neříkám, že volby se u nás falšují běžně. Příklad Tatrovic však ukazuje, že riziko manipulace skutečně existuje, a co je horší, je zabudované přímo v systému voleb. Nechci být paranoidní, a tak budu věřit, že ne úmyslně.

Co se s tím dá dělat? Volební komise by měly zásadně dozírat nad urnou po celou dobu voleb, včetně času, kdy je hlasování v noci přerušeno. Nebo se konečně přidejme k civilizovanému i méně civilizovanému světu a pořádejme volby - pod nepřetržitým dohledem volební komise - pouze v jediný den. Na Wikipedii najdeme přehled více než 100 voleb konaných ve světě v roce 2012. Kromě Česka se déle než jeden den pořádaly pouze volby v Číně, Egyptě a Papui-Nové Guinei a referendum v severním Kosovu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Hodina | úterý 16.10.2012 8:45 | karma článku: 36,13 | přečteno: 3274x
  • Další články autora

Aleš Hodina

Historii vytváříme právě teď

16.5.2021 v 19:30 | Karma: 19,00

Aleš Hodina

Projev, který nesměl zaznít

7.3.2021 v 18:49 | Karma: 31,82

Aleš Hodina

Vnitrostátní únosy dětí

10.12.2020 v 13:42 | Karma: 15,15