Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nás nezničili, my tu pořád jsme. Už devadesát let!

Českobudějovickou Budvar arénu čeká velký den. Už tuto sobotu se totiž stane centrem oslav devadesáti let vzniku hokejového klubu v jihočeské metropoli. Krásné jubileum připomene zejména retro zápas mezi Motorem a Karlovými Vary.

Slepé rameno řeky Malše nabízí především v zimních měsících romantickou podívanou. A jinak tomu nebylo ani na počátku ledna roku 1928, kdy došlo ke spojení dvou klubů- Viktorie a Slovanu. Právě tento "pár" svým sloučením zplodil  potomka, AC Stadion, ovšem později mu nikdo neřekl jinak než Motor.

"Motůrek" byl velmi nadaným dítkem, a již ve svých třiadvaceti letech se dočkal svého titulu v československé lize. Ve čtyřicátých letech minulého století pak byla pro Motor postavena velkolepá stavba, jeho nový domov- Budvar aréna. A právě zde  se od této chvíle začaly psát velké příběhy. I přesto, že hala vyhořela a přehnala se jí i ničivá povodeň, stala se rodištěm mnoha a mnoha "motoráckých" potomků, kteří prorazili i ve světě.

Čas plynul stejně jako voda v nedalekém soutoku. Z mladičkého Motůrku se stal zralý a elegantní Motor. I přes svůj pokročilý věk si i nadále udržoval neuvěřitelný šmrnc. Přesto přišla doba, kdy se Motor dostal do velkých patálií a potřeboval pomoci...

...Na jaře roku 2004 totiž opustil českou elitu. Motor byl na kolenou. Ztráta místa mezi smetánkou byla bolestivá, na což se nemohli dívat jeho potomci a svému tatínkovi se rozhodli v těžké chvíli vydat na pomoc. S sebou vzali i svého kanadského kamaráda, Andy se jmenoval. Andrew Motoru okamžitě přirostl k srdci a stal se jeho dalším synem, byť nevlastním. Následující rok byl snový, Motor se opět nastartoval a nedaleké Dukle se pomstil i s úroky za zpěvu svých příznivců:" Když Motoráci hráli, s Budvarem na prsou soupeřům se smáli, s Kondorem v čele stáli a desítku jim dávali...ááá extraliga už vooolá, Motor tu Jihlavu v pohodě udělá, 4:1 na zápasy a sud Budvar dáme si..."

Opětovné slávy elegána si však všiml Béďa Tr. Motor věděl, že potřebuje s někým navázat spolupráci. To se psal rok 2006. Tehdy jsme ještě netušili, že za pár let budeme prozpěvovat:"Seš Šén, (píp) estébák, prase vyžraný, ať Tě sežerou, nanana......(píp) z tepláren..."

Čím dál více se ukazovalo, že jsme si do kvartýru nastěhovali odporné vši, ze kterých jsme si tak maximálně drbali hlavu. Motor byl sprostě okraden, samým smutkem upadl do kómatu. Nikdo nevěděl, co bude dál. My jsme jen trpce dodali: " Seš sr*č, (píp) z bléééé, zloděj licence, táhni do Hradce!!!

Je však krásné, když se můžete spolehnout na podporu rodiny a přátel. Příznivci hlasitě dávali najevo, že: " Motóóóór, Motóóór Budějce! Motóóóór-síla tradice. Motóóór-navždy v srdci mém, Motóóóór- věrni zůstanem." A rodina jednala. Skvělé potomstvo Motor probralo z polosmrti a postavilo na nohy, prostě " Nás nezničili, my tu pořád jsme, ať už dole nebo nahoře. Zpíváme, ať to celá země ví, že nás si (píp) NIKDO nekoupí!"

Gejzír hrdosti zaplavil celé jižní Čechy, na konci srpna 2013 se začal psát nový příběh. Po nejistém létě se Budvar aréna mohla znovu zaplnit. Už dlouho před začátkem zápasu hala prozpěvovala: " Hlasivky a ruce, motorácké srdce, banda fanatiků je tu dneska zas. Stojíme tu spolu, fandíme Motoru, jeho barvám navždy věrni zůstanem."

Motor se zkrátka vrátil. Zjizvený, ale neskutečně silný. Navíc s  mohutnou podporou v zádech. Své o tom ví třeba právě Dukla, jejíž domov Motoráci doslova obsadili. Horáckým zimním stadionem se tak neslo bouřlivé:" My jsme Motoráci z jihu a tribuny jsou náš svět....(...)ať jsi doma nebo venku, nikdy na to nejsi sám. Tisíce vyjedou z jihu, příště možná právě k vám."

Happyend? Ne, ještě ne. Všichni vědí, co šťastnému konci chybí. Přesto všechno už tuto sobotu Motor oslaví nádherné devadesáté narozeniny. Je jasné, že to bude velká sláva. Budvar aréna bude narvaná k prasknutí a z jejich ochozů určitě uslyšíme: " Řve tribuna, řve stadion, že Motor Budějce je náš šampion, tradici ctí, jen pro něj žít, nepřestaň dokud budou naše srdce bít". 

Motore, přejeme Ti další desítky let šťastného života v Budvar aréně. Spoustu příznivců a samozřejmě zdárné dokončení práce, po které (nejen) Ty tak prahneš. Věz, že i nadále uslyšíš z hrdel svých příznivců: " Na ledě bojovnost, v hledišti chorály. Spolu za velkým snem, spolu za postupem!"

 

 

Autor: Josef Hnidzik | pátek 5.1.2018 12:58 | karma článku: 15,53 | přečteno: 689x
  • Další články autora

Josef Hnidzik

Včerejší semifinále očima obyčejného fanouška

Čtrnáct let Česko neotevřelo finálové brány. Stalo se tak naposled v německém Kölnu. A klíče od posledního zápasu na turnaji našel legendárním vyrovnávacím gólem Karel Rachůnek s nájezdovými mágy Markem a Kašparem.

26.5.2024 v 16:56 | Karma: 15,12 | Přečteno: 287x | Diskuse | Sport

Josef Hnidzik

Česko hostí světový hokej. A opět je to jedna velká oslava tohoto sportu.

Po devíti letech se světový hokej vrátil na území České republiky. Naše země hostí již třetí šampionát ve své samostatné historii. A jedno je jasné. Opět si ho všichni budou dlouho pamatovat.

18.5.2024 v 14:37 | Karma: 21,81 | Přečteno: 1122x | Diskuse | Sport

Josef Hnidzik

Jeli jsme podpořit nároďák do Lince ...

Příprava české hokejové reprezentace na květnový domácí šampionát je v plném proudu. Svěřenci trenéra Rulíka se po čtvrtečním triumfu nad Rakouskem vydali k odvetě se stejným soupeřem za naše jižní hranice. A my u toho nechyběli.

21.4.2024 v 21:09 | Karma: 8,00 | Přečteno: 175x | Diskuse | Sport

Josef Hnidzik

Třinečtí, Sparťané! Díky za skvělý hokejový zážitek!

Kdyby rozhodující semifinále nevysílala stanice 02 TV Sport, ale Česká televize, mohl Robert Záruba oprášit legendární hlášku z Nagana. Nestalo se, ale dějiny se přepisovaly. Série mezi Spartou a Třincem byla unikátní, skvělá!

14.4.2024 v 17:31 | Karma: 15,27 | Přečteno: 258x | Diskuse | Sport

Josef Hnidzik

Dozvuky duelu HK-ČB. Pan Ryšavý uvádí zavádějící informace. Záměrně?

Během středečního dopoledne byl novinářem Ryšavým zveřejněn v deníku Sport článek věnující se událostem po utkání mezi Hradcem a Budějovicemi. Zmíněný novinář se nebál v tendenčním článku ostrých výpadů vůči fandům z jihu Čech.

7.2.2024 v 18:18 | Karma: 13,32 | Přečteno: 423x | Diskuse | Sport
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

Pakt s Ruskem v troskách. Arménie míří na Západ, vyzbrojuje ji Francie

20. července 2024

Premium Jerevan v posledních měsících zintenzivnil vojenskou spolupráci s Francií. Po smlouvách, prodeji...

V Luhačovicích došlo k potyčce sedmi lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Globální výpadek postihl 8,5 milionu zařízení, méně než 1 procento, uvedl Microsoft

20. července 2024  19:11

Globální výpadek IT systémů, spojený s aktualizací bezpečnostního softwaru od firmy CrowdStrike,...

  • Počet článků 50
  • Celková karma 14,98
  • Průměrná čtenost 1365x
Dobrý den, ahoj. Vůbec netuším, co zde o sobě napsat. Snad jen, že miluju sport a sem tam o něm něco napíšu. :)

Seznam rubrik