O Krakonošovi a Trautenberkovi

Milé děti, jistě znáte z Večerníčka pohádku, kterak hodný Krakonoš proháněl tučné faldíky vypasenému sudeťákovi Trautenberkovi. Určitě jste si některé z vás i poplakaly nad útiskem, kterým Trautenberk dusil své tři čeledíny. Jenže, milé děti, ve skutečnosti bylo všechno úplně jinak...

Nejprve kdo byl kdo. Trautenberk jasně pocházel z přistěhovalecké vlny, při které byli do Čech pozváni Němci, aby osídlili zpustlou a vylidněnou pohraniční krajinu a přinesli do Čech tolik potřebná řemesla. Zde je situace jasná. Ale kdo byl Krakonoš? Čech? Všimněme si koncovnky -oš, která jasně pochází z němčiny - osch (například podle vzoru Bosch). Nenechte se zmást tím, že jméno je počeštěné. Krakonoš byl původem také Němec. Takže se mezi sebou vlastně prali dva Němci (původem). Byť počeštění, protože oba již mluví plynnou češtinou. Stačí si poslechnout pohádku a musí být každému jasné, že v jejich jazyce už není žádné stopy po němčině. No, kromě Trautenberkových nadávek...

Zajímavá je však etymologie jmen. Původ Krakonošova jména je nejasný, ale náhledem do německého slovníku najdeme velmi podobné slovo kraken, což znamená chobotnice. Na druhé straně, základ Trautenberkova jména je traut, což znamená milý. Už nyní byste měly zpozornět, milé děti, protože význam jmen v pohádkách má svůj smysl a v podstatě i předurčuje povahu pohádkových postav.

Další figurky

O alkoholikovi hajném snad nemá smysl ani moc psát. Tento naprosto neschopný a hloupý človíček je jasným prototypem bezdomovce a pobírače sociálních dávek. Tedy jestli by vůbec nějaké dávky dostal, když nemá ani jméno. Kuba je na tom o něco líp - sice také značně hloupý, ale aspoň přičinlivý a manuálně přiměřeně šikovný. Zato Anče je tam generálem - naprosto s přehledem ovládá oba hňupy, a ráda by sekýrovala i Trautenberka, ten však není natolik hloupý, aby se nechal (i když někdy ho také pěkně zpucuje). Zde se jasně projevuje agresivní feminismus, kdy ženy touží vládnout mužům.

Ekonomické pozadí

Zatímco Trautenberk má v podstatě jen větší chalupu a chudá kamenitá pole, Krakonoš ovládá celý horský les. Jistě si snadno spočítáte, jaké výnosy mohl ten který pán ze svých majetků mít. Ostatně i v pohádce se přiznává, že Krakonoš vládl násobně větším jměním než zchudlý Trautenberk. O kouzlech a čárech nemluvě. Musíme tedy obdivovat Trautenberka, že našel odvahu postavit se mnohem mocnějšímu buržoustkému sousedovi. Byl to jasný Němec, protože tolik odvahy dnes jen tak nějaký Čech nemá.

Sociální pozadí

Zde musíme jasně vzdát čest Trautenberkovi. Přestože sám žije jen tak tak, dává práci třem dalším lidem, a to i takové existenci, jako je hajnej. Já bych takové neschopné nemehlo vyrazil na hodinu, nemám tak silné sociální cítění jako Trautenberk. Není divu, že je Trautenberk z té své čeledi občas na nervy. Naopak bohatý Krakonoš nezaměstnává nikoho, jen si hraje na odbory a slibuje, jak by hajnému, Kubovi a Ančí bylo u něj líp. Ale skutek utek, prakticky pro to nedělá nic. Jen spíše z nudy vymýšlí, co by zase Trautenberkovi provedl za kulišárnu, jak by ho poškodil. Že to zároveň odnese i jmenovaná čeleď, je Krakonošovi v zásadě fuk. Takže to, že se čeledi občas proti Trautenberkovi zastane, je ve skutečnosti od Krakonoše pěkně pokrytecké.

Takže, milé děti, naučte se žít s tím, že váš milovaný Krakonoš je ve skutečnosti pěkná svině.

Dodatek: A zapomněl jsem na sojku práskačku. Ale co, škoda slov...

Autor: Zbyšek Hlinka | neděle 29.8.2010 15:57 | karma článku: 29,46 | přečteno: 2924x
  • Další články autora

Zbyšek Hlinka

Důchodci, i vám Babiš lže

7.5.2024 v 22:18 | Karma: 22,00

Zbyšek Hlinka

Pochod hrdosti plešounů

17.8.2023 v 21:38 | Karma: 19,69