Štětinova zpráva s komentářem.

Pan Štětina nám přinesl zprávu. Kdyby byl podzim 1939, pak by z místa konfliktu z Německa hlásil, že Poláci obsazením vysílače zahájili 2. světovou válku. Významnou část zprávy z Gruzie jsem okopíroval a dal k tomu svůj komentář.

„V pátek 1. srpna 2008 v údolí Liakhvi severně od Cchinvali najelo gruzínské policejní auto na minu. Pět Gruzínců byl raněno.“ Pokud operují gruzínští policisté v Jižní Osetii, musí počítat s takovým nebezpečím. „Následující den, v sobotu 2. srpna zahájily jednotky separatistů první velkou srpnovou palebnou akci. Z minometů ostřelovaly gruzínskými silami kontrolované vesnice Zemo, Nikozi, Kvemo Nikozi, Nuli, Avnevi, Eredvi a Ergneti. ….Guzínské síly opětovaly palbu…“ Kdo si začal nelze nikdy určit z tvrzení jedné strany, zpráva však ukazuje, že ve vesnicích byly rozmístěny gruzínské jednotky.

 „Ve čtvrtek 7. srpna v 7.45 svrhlo ruské vojenské letadlo tři až pět bomb u vesnice Savsebi….“ Útok nešel podle zprávy na vesnici, pravděpodobně šlo o protiútok ruských mírových sil na vojenské stanoviště gruzínského útočníka. 3 až 5 není moc konkrétní číslo. „Vyjednávač Temur Jakobasvili navštívil Jižní Osetii s cílem setkat se s představiteli separatistické vlády. Ti však jednání odmítli.“ Zpráva vůbec nehovoří, s jakým návrhem přišel vyjednávač.   „7. srpna ve 23.30  překročilo hranici mezi Ruskou federací a Gruzínskou republikou asi sto vojenských vozidel a obrněných transportérů s vojáky ruské federální armády. Projely pohraničním Rokským tunelem, který prochází hlavním hřebenem Kavkazu. Kolona namířila na jih k Cchinvali, které je od tunelu vzdálené 61 kilometrů. Tato první část 58. armády ruských ozbrojených sil vstoupila na území Gruzínské republiky třináct a půl hodiny před útokem gruzínské armády na Cchinvali.“ Pokud by to byla pravda, tak je otázkou proč Gruzínci nekladli vojenský odpor proti vstupující armádě, ale místo toho barbarsky vybombardovali město, o kterém tvrdí, že patří Gruzii.

„Klíčovým dnem pak byl pátek 8. srpna. Gruzínské vládní síly obsadily kolem půl páté ráno v cchinvalském okrese vesnice Muguti, Dmenisi, Didmukha, Okona, Akut a Kohati. O půl šesté ráno projela další část 58. armády ruských ozbrojených sil tunel Roki, projela obec Dzava, přejela most Gufta a namířila dále k Cchinvali. V 8.00 se gruzínská armáda snaží zastavit nástup ruských federálních sil. Gruzínské letectvo ničí most Gufta a několik ruských vojenských vozidel a nutí další části 58. armády, které projely tunelem, používat polní objížďku. V devět ráno kontrolují gruzínské síly vesnice Gromi, Artsevi, Tsinagara, Znauri, Sarabuki, Khetagurovo, Atotsi, Kvemu Okuna, Dmenisi, Muguti, Didmukha. Ve 13.00 vstupují první gruzínské jednotky do Cchinvali. Nikdo gruzínským vojákům neklade odpor. Pouliční boje s jednotkami separatistů začínají až v centru města. V té době není město ještě zničeno, řada domů je však poškozena několika zásahy gruzínského dělostřelectva. Do města vstupuje pěchota gruzínské armády, ozbrojena pěchotními zbraněmi bez těžké techniky.“ Pokud nikdo v Cchinvali nekladl Gruzíncům ozbrojený odpor, pak to dokládá, že tam ta ruská 58. armáda nebyla. Gruzínské tvrzení, že město ještě nebylo zničeno, není nějak moc důvěryhodné. „Ve 14.30 kontrolují gruzínské síly celé město. Gruzínská vláda vyhlašuje zastavení palby na dobu od 15.00 do 18.00 hodin, aby mohlo civilní obyvatelstvo opustit město.“Jaká palba ? O zahájení gruzínské palby se v předešlém nic nepíše. Píše se jen o několika zásazích gruzínského dělostřelectva. 3 hodiny je docela krátká doba, aby se informace dostaly k lidem, aby lidé si sbalily věci a aby stihli odejít. Gruzínské jednotky podle zprávy měly město pod kontrolou, co zamýšlely za ty 3 hodiny s tímto městem?Proč místo toho nesměřovaly proti údajnému postupu ruských jednotek? „Okolo sedmé hodiny večer dosáhly ruské jednotky ze západu po objezdové silnici Dzara předměstí hlavního města Cchinvali. Odtud vzápětí město začaly ostřelovat z těžkých zbraní za jeho současného leteckého bombardování. Město Cchinvali bylo během několika odpoledních hodin 8. srpna zničeno ruskou federální armádou, přesunutou sem z území Ruské federace. Při ostřelování a bombardování a při bojích mezi ruskou armádou a gruzínskou armádou, která začala zdrcující přesile ustupovat ve 20.30, zahynulo několik desítek civilních obyvatel. Kolem deváté hodiny večer ruské tanky obsadily město.“ Je zajímavé, že Osetinci vítají ty ruské jednotky jako osvoboditelé, vždyť podle pana Štětiny jim měly zničit město. Kdežto raketometný útok Gruzínců měl poškodit jen pár budov. Nebylo to naopak?

 „V pátek 8. srpna začala ruská vojenská letadla bombardovat i gruzínské území mimo Jižní Osetii. Už v 9.45 shazují ruská letadla asi pět bomb v blízkosti vesnice Savsebi poblíž hlavní silnice Tbilisi - Poti. V 10.30 bombardují letadla Su-25 vesnici Variani v okrese Kareli 75 km západně od Tbilisi. První bomby dopadají na město Gori v pátek 8. srpna okolo jedenácté hodiny dopoledne. V 15.05 bombardují ruská letadla gruzínskou vojenskou základnu Vaziani v blízkosti hlavního města Tbilisi. V 16.30 bombardují ruská letadla gruzínské vojenské letecké základny Marneuli a Bolnisi asi 30 km od Tbilisi. V 18.45 je bombardována v Gori gruzínská dělostřelecká brigáda.“ Jde o útoky na vojenské cíle, ani gruzínské zdroje nemluví o mrtvých civilistech.

„V sobotu 9. srpna začalo intenzivní bombardování desítek gruzínských lokalit po celém území západní a střední Gruzie. V pondělí 11. srpna poprvé opustila ruská federální armáda oblast Jižní Osetie a obsadila gruzínské město Gori. Zahájila tak sérii vojenských nájezdů a rabovacích výprav do oblasti, které nemají se separatistickými oblastmi Jižní Osetie a Abcházie žádnou souvislost.“Ta souvislost je podobná asi jako mezi útokem NATO na Srbsko a Kosovem.            

 „Z vojenského hlediska bylo obsazení Cchinvali gruzínskou armádou debaklem. Gruzínská pěchota doslova vlezla do pasti, aby poté podlehla brutální technické převaze těžké palebné síly ruské armády. Z vojenských informačních zdrojů vyplývá, že postup gruzínské armády na Cchinvali byl iniciován zprávami gruzínských tajných služeb, které zaregistrovaly už 4. srpna shromažďování ruských vojenských kolon severně od tunelu Roki a zprávu o chystaném útoku ruské armády. Vojenské a politické kruhy Gruzie byly postaveny před otázku: bránit se, či nechat ruskou armádu volně postupovat a podstupovat tak nebezpečí, že obsadí hlavní město Gruzie Tbilisi?“ Ano vojenský debakl to byl. A taky ukázka hloupé propagandy. Vysvětlovat zničení Cchinvali obranou Tbilisi… 4 dny podle této zprávy měli čas Gruzínci na obsazení tunelu Roki. Proč tak neučinili? Nebo proč nevyužily ty 4 dny k posilování obrany svého hlavního města? Pokud by Gruzínci neničili Cchinvali, ale bránili své hlavní město, pak by to celý svět považoval za ruskou agresi. Gruzínská i ruská strana, tak jak to bývá v konfliktech běžné, podávají zcela jiné zprávy. Evropa a USA by neměli přijímat nějaké odsuzování Ruska na základě zpráv jedné strany. Nejlepší by bylo dohodnout se na nějaké nezávislé mezinárodní vyšetřovací komisi, tak jak to navrhnul pan Paroubek. Ta by měla za úkol zjistit, kdo a kdy zničil Cchinvali a kdy vstoupila ruská 58. armáda do Jižní Osetie.

Dodatek ze dne 23.8.2008:

Ještě jednou se podívejte na to Štětinovo tvrzení, že večer 8.8. zahájila ruská vojska palbu a odpoledne zničila město.

 

Autor: Václav Hlavatý | středa 20.8.2008 12:53 | karma článku: 17,72 | přečteno: 1259x
  • Další články autora

Václav Hlavatý

Referendum o Evropské unii

3.10.2017 v 22:06 | Karma: 17,56

Václav Hlavatý

RVHP a EU.

11.9.2016 v 10:25 | Karma: 20,97

Václav Hlavatý

Czexit, a co bude potom.

15.7.2016 v 18:31 | Karma: 22,42