Špatná zpráva pro potenciální předdůchodce

Můžeme podezřívat designery důchodových reforem, že byli hloupí, nebo věděli už tehdy, že penzijní připojištění budou vyhozené peníze? Zvyšování průměrné mzdy a oddalování důchodového věku likviduje naděje na předdůchod.

Dosáhl jsem věku, kdy bych mohl požádat o předdůchod. To jest pět let před nárokem na starobní důchod. Nebýt oddalování důchodového věku, tak už bych mohl o něj požádat už za měsíc. Nyní bych mohl odejít jen v případě, že bych požádal o předdůchod a obětoval na to veškeré peníze naspořené ve třetím pilíři.

Článek píšu proto, aby se mladší dokázali v problematice orientovat a spočítali si, jestli má cenu vůbec připojištění zakládat, a pokud ho mají, tak raději hned požádat o odbytné a smířit se s dosavadními ztrátami. To co píšu, budiž varováním pro všechny.

Předpokládejme, že bych měl do důchodu ještě celých 5 let. Dnešní průměrná mzda činí 32.699. Ač se mi tomu nechce moc věřit, od této částky se odvíjí minimální odvody OSVČ na sociální zdravotní takzvané "pojištění". Předdůchodce musí z dostávat z našetřených peněz 30% z této částky (9.810 Kč). To dělá za 5 let 588.572 Kč. Ještě před nedávnem stačilo 7.700 Kč (naspořených 462 tisíc).

Já důvěřivá trouba jsem do třetího pilíře vlezl hned na začátku, když byl založen. Vždy jsem do něj přispíval v plné palbě, abych využil státní příspěvky a maximální daňový odpočet, a na konci roku 2018 tam mám 545 tisíc. Nejúžasnější na tom je, že penzijní fond mi radostně sdělil, že výnosy za loňský rok se zvýšily o polovinu. Že mohl klientům připsat 0.6%, zatímco rok předtím to bylo jen 0.4%. A kolik z toho sežere inflace?

Oficiálně udávaná inflace je lehce pod 3%. Ale ta je spočítána na základě lživého spotřebního koše. Kdo se v tom orientuje, může se podívat sem:

https://www.czso.cz/csu/czso/spotrebni_kos_archiv

Konkrétně na bydlení prý vydáváme jen 25.7% (položka E04), to zahrnuje různé typy nájemného (prý jen 14.7% - musíme sečíst různé typy nájemného v položkách E04.1 až E04.3), vlastnické náklady, ale i energie, vodné a stočné. Můžete tomu někdo věřit? Většina důchodců vydá na nájem víc než polovinu důchodu a konkrétně v Praze, kde se před 4 lety dal pronajmout mrňavý byt za 8 tisíc, dnes to nedostanete pod 12. A to je samozřejmě nájemné bez poplatků (E04.4 - služby a E04.5 - energie). Můžete uvěřit tomu, že těch 12 tisíc pro mladou dvojici nebo malou rodinu tísnící se v bytě o 30 m2 tvoří skutečně jen 14.7% jejich výdajů? To by museli mít výdaje 81 tisíc měsíčně. Kdo z vás to má, jak říkal Jakeš?

Podle mě je inflace nejméně 4%, takže ze 600 tisíc, které člověk potřebuje dnes na předdůchod, to sežere 24 ročně. Když tam 24 dáte, tak jsou to každoročně vyhozené peníze. Jestli se příští rok zvednou mzdy zase o pár procent, vidina 5-letého předdůchodu se opět vzdálí.

Řešení pro mladé - do připojištění nevstupovat, komu je méně než 55, okamžitě vybrat i za cenu ztrát, komu je 60, vybrat všechno jednorázově. Komu se nechce pracovat - snažit se posledních pár let přečkat na pracáku.

Co se týče těch dnešních pětapadesátníků, do důchodu mají ještě 10 let. 20 let si spořili, mají ušetřeno třeba 600 tisíc. Za 10 let si koupí skoro přesně tolik, jakoby tam měli jen 400. Když požádají o odbytné, ztratí jen státní příspěvky a případně budou muset dodanit příspěvky zaměstnavatele.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Hink | sobota 8.6.2019 10:20 | karma článku: 22,83 | přečteno: 1227x