Metr a půl silniční bezpečnosti a nekonečné mezilidské vzdálenosti
Jsem pražský tramvaják a zajímalo by mě, nebo je to spíš dotaz na určitá místa, když se tedy kvůli cyklistům vytvořilo pravidlo pro jejich bezpečnost, proč se s tím, zcela logicky, neboť tramvaj je neobjede, nevytvořilo pravidlo i pro ně, že pokud se k nim blíží tramvajový vůz nebo souprava, cyklista zastaví, uhne stranou na chodník, a pokračuje až když tramvaj projede?
Samozřejmě chápu, že se najde někdo, kdo bude tvrdit, že jsou místa v Praze, kde by cyklista stál pořád, protože je tam hodně tramvají – což však naznačuje, že na taková místa by vůbec cyklista jezdit neměl, protože vadí, ne-li přímo škodí.
Případ z pátku, Karmelitská ulice, já linka 22, velmi úzká ulice a přede mnou na kole biožena, svobodná jak vítr brázdící ulici rychlostí deset kilometrů za hodinu na svém bicyklu značky RETRO FREE STYLE FUCK.
Nehnal jsem se k ní stylem "na vraždu", ale zase s vědomím, že jízdní řád se stylem jízdy Fuck nepočítá. Dal jsem si i zvoneček, ale podotýkám pro některé tady, pouze cinknutí jak z věžičky kostelíka nad vesničkou v horách. Nakonec uhnula, ale to jen proto, aby z kola nesesedla, nýbrž pokračovala po úzkém chodníku do davu lidí před kostelem Panny Marie Vítězné, a ještě si zazvonila, až se oslík v ohrádce vylekal. Neodpustím si narážku, že přítomný osel měl vyšší IQ než ta cyklistka.
Je jasné, že jako v každé skupině jsou lidi dobří, špatní a blbci, stejně tak nelze kolaře házet do jednoho pytle – ale tohle nové pravidlo, a jeho v naší republice tradiční naprosto děsivá nedokonalost a ukázka úřednické liknavosti, je žel proti těm dobrým cyklistům, neboť ti špatní se budou hádat, budou provokovat a ukážou jiným účastníkům silničního provozu, že jsou pány na silnici oni.
V této chvíli by mě zajímalo, jak se bude řešit, až cyklista na silnici vybočí z nějakého svého důvodu, třeba bude objíždět spadlou větev, a řidič auta mu těch metr a půl nedá. Třeba i cyklista spadne. Pokud by dal cyklista znamení o změně směru, tak dobře, je to asi bez debaty – ale co když ho nedá? Bude tady v tomto případě platit povinnost dát určený prostor – a co když cyklista uhne až v momentu předjíždění? Bude to za dva tisíce?
Posílal jsem tenhle dotaz letem světem a odpovídající se nemohli shodnout. Stejně tak jako se nemohli shodnout, co se stane, když bude naopak předjíždět automobil cyklista a nedodrží vzdálenost – jelikož taky mě tuhle předjížděl cyklista zleva a vzdálenost nedodržel a já jsem se ve dvaatřiceti tunové tramvaji o metr výše nad ním v zavřené kabině cítil ohrožený a vystrašený k smrti.
Poslední dotaz, co jsem poslal do světa byl, jestli někdo neví, kdo z vyšších úředníků začal jezdit na kole?
Metr a půl. Je to dobře nebo špatně? Uvidíme. Ale měli bychom vidět hodně rychle, než se do toho začnou plést z další strany koloběžky.
Plus obrázek, když jsem mluvil o té Malé Straně.
Pavel Hewlit
Prý mám napsat Putinovi – tak jo, tady to je
Tohle není můj nápad, ale jednoho z diskutérů. On to sice myslel jako vtip, ale i v tom zlomyslném návrhu na moji osobu je kousek pravdy. Nikdo spolu nemluví. Nepíšeme, co bychom chtěli druhému říct.
Pavel Hewlit
Ta válka muší bejt, to Vám poudám
Na rovinu – nejsem zrovna nadšený z toho, co se ve světě děje, a hlavně z toho, co se může ještě dít na základě jedné jediné zprávy o vystřelené raketě.
Pavel Hewlit
Příběhy o žití upravené smrtí aneb Modlitba góje v synagoze
Knihy jsou různé, a to je něco, co netřeba žádnému ze čtenářů připomínat, a ten, kdo nikdy nečetl, ten tomu neuvěří, dokud si dvě tři nepřečte.
Pavel Hewlit
Tak už jsme ve válce, ale já přesto musím řídit tramvaj
Zachovejte paniku, stejně všechno špatně dopadne – ale ještě to není tak špatné, jak titulek tohoto příspěvku hovoří. Válka není a já řídím.
Pavel Hewlit
Půl kila války pro každého, stačí se postavit do fronty
Války jsou smutné, války jsou na prd, války berou matkám děti, války berou všechno, ale je na nich zajímavé, jak se vyvíjejí tam, kde nejsou.
| Další články autora |
Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou
Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...
Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?
Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...
O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče
Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....
Strahovská Devastation Tour. Historie kopce odchází, unikátní vily jdou k zemi, jiné už mají namále
Při touláním Prahou lze narazit na architektonickou minulost města. Na tu dávnou i relativně...
Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí
Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...
Při pádu ze střechy se dnes na Táborsku zranil padesátiletý muž
Jihočeští záchranáři dnes pomáhali muži zraněnému při pádu ze střechy v obci Choustník na Táborsku....
Vyšehrad otevírá novou sezonu. Návštěvníky čekají tajné kasematy i královské památky
Pražský Vyšehrad zahajuje novou návštěvnickou sezonu ve velkém stylu. Národní kulturní památka...

Prodej 3 st. pozemků 2048 m2, Václavov u Bruntálu, k. ú. Horní Václavov
Václavov u Bruntálu, okres Bruntál
4 075 520 Kč
- Počet článků 938
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1423x
Případné dotazy na fejetonhewlit@seznam.cz





















