Když může paní Edna, tak já taky (o osudu malého Zamana a botiček)
První článek byl plný míru a pochopení, druhý již nikoli.
Nebudu rozvádět osudy dětí bojující se zimou a hladem a pózující na fotkách, které rvou srdce (kdyby matka byla matka, tak dítěti nemajícímu botičky, nožičky čímkoli obalí – ale zase by to tolik neklepalo na svědomí), pouze zmíním, že běženci na hranicích jsou figurkami na šachovnici politických záměrů mocipánů. kterým jsou osudy dětí a jejich rodičů ukradené, ačkoli podle mluvy máte pocit, že je sami všechny porodili a evidentně jejich osudem trpí.
Slova diskutérů ještě rozvádět budu, protože pisatelka článků svým názorem, nebo spíše jeho pojetím, taky postavila hranici a na její strany další armádu a další uprchlíky. Armádou jsou ti, kteří s ní nesouhlasí. Ti, co nemají pocit, že by se měli otevírat hranice a pouštět sem množství lidí, kteří si malují život v růžových barvách, na které jim dá Evropa, aby si oni malovat mohli.
Uprchlíci jsou zase ti milí lidé tady na blogu, kteří mají "správný" názor, že nikdo na světě by neměl trpět a mělo by se takovým trpícím pomoci. To slovo je správně položeno – mělo. Jinak řečeno, že by to měl udělat někdo jiný, aby se ale oni sami dobře cítili.
(Těm, co v životě skutečně pomáhali, se omlouvám, ale moc Vás není.)
Ale půjdu ještě dál a podívám se na osud malého Zamana trochu dál do budoucnosti v případě, že by hranice otevřely a sem se nahrnuly obří skupiny utečenců. Netvrdím, že k nám, do Čech, tady by brzo uprchlíci pochopili, že my nic nemáme, a tak by je to tady nebavilo, ale prostě k nám, k našemu způsobu života, k naší víře, k našim hodnotám a pohledům na život.
Malý Zaman je u nás, hraje s dětmi, je šťastný, má botičky, už mu je rodiče kvůli focení neberou – je šťastný.
Pak se stane to, že malý Zaman stárne. Žije u nás, ale jeho hodnoty jsou ovlivněny jeho rodiči. Rodiči, kteří si ten náš svět představovali jinak a uvědomili, že to není tak růžové, navíc proto, že Evropa už nemá na to, aby jim pořád dávala na barvičky.
Zaman, už jako mladistvý, se politicky vyhraňuje, a jak se někdo vyhraňuje víc a víc, začíná se postupně radikalizovat. Nejprve říká dětem okolo, že se nechovají, jak by měly. Dokonce jim i připomene historku, jak neměl botičky. Jak mu je třeba někdo vzal. Jak mu byla zima, jak měl hlad – jak jiné děti ho neměly, ale on ano. A ví to, že mu to říkali rodiče.
Když děti mu řeknou o podepsané petici, je mu to celkem jedno. Jeho učení mu totiž říká, že kdo není jako on, ten lže, a kdo lže, ten se nemusí poslouchat, ba co víc, mělo by se zařídit, aby už vůbec nelhal.
Nebo si myslíte, že dospívající Zaman bude vyznávat naše hodnoty? Kdepak, To by bylo možné, kdyby nebyl tolik ovlivňován většinou, a že většinu kolem sebe bude mít zajistí právě otevřené hranice. Zkazka o tom, jak jsou Evropané hloupí a omlouvají se za každý prd a každému pomáhají, jde světem už jako základ legendy.
A my těm novým příchozím budeme pomáhat. A víte, co to slovo znamená, pomáhat?
Ptali se v časech otrockých jednoho farmáře z amerického Jihu, jestli mu černoši na poli otročí. Odpověděl, že neotročí, že pomáhají.
Dál už jsou ty představy na vás.
Teď k diskuzím. Ty nejsou vůbec diskuzemi. To je jenom boj o ego, kde většina názorových linek končí tím, že někdo někoho urazí, napíše, že mu to nemyslí, že je bolševik nebo fašista. Objevují se diskutéři, kteří se kryjí různými přemoudřelými motty, jako že všechno dělají s laskavým humorem, ale pak nedělají nic jiného, než že s laskavým humorem vás ponižují nebo se vysmívají a pravděpodobně u toho konečně ve svých prázdných životech cítí vzrušení.
(Za tenhle odstavec na mě někteří skočí, a tak napíšu, že já "diskutuji" už co nejméně, a pokud ano, jdu na to s ironií, což jiní diskutéři nechápou, protože se při psaní komentářů cítí strašně důležití – ironií, ale neurážím jako jiní.)
Pravidlo pro diskuzi by mělo být – mít svůj názor, nijak jím nikoho neurazit, ale taky za něj nebýt urážen.
Tohle je ale představa srovnatelná s pohádkou.
Já nijak pisatelce neberu její právo na burcování lidí, aby pomáhali. Je to její právo. Dokonce má právo se sebrat a jet pomáhat na místo. Ale nemá právo soudit lidi, kteří si myslí něco jiného než ona. Nemá právo o nich ani naznačovat, že jsou špatní. Měla by umět překousnout, že to tak je.
Navíc je tohle psaní pro mě o kontroverzní, jelikož si autorky vážím a není to ani měsíc, co jsem četl její knihu a líbila se mi. Ale tak to asi v životě má být. Že se musíte naučit říkat i horší věcem lidem, kterých si vážíte. Říct jim, že někdy neudělali dobře – že někdy přímo přestřelili.
Pavel Hewlit
Prý mám napsat Putinovi – tak jo, tady to je
Tohle není můj nápad, ale jednoho z diskutérů. On to sice myslel jako vtip, ale i v tom zlomyslném návrhu na moji osobu je kousek pravdy. Nikdo spolu nemluví. Nepíšeme, co bychom chtěli druhému říct.
Pavel Hewlit
Ta válka muší bejt, to Vám poudám
Na rovinu – nejsem zrovna nadšený z toho, co se ve světě děje, a hlavně z toho, co se může ještě dít na základě jedné jediné zprávy o vystřelené raketě.
Pavel Hewlit
Příběhy o žití upravené smrtí aneb Modlitba góje v synagoze
Knihy jsou různé, a to je něco, co netřeba žádnému ze čtenářů připomínat, a ten, kdo nikdy nečetl, ten tomu neuvěří, dokud si dvě tři nepřečte.
Pavel Hewlit
Tak už jsme ve válce, ale já přesto musím řídit tramvaj
Zachovejte paniku, stejně všechno špatně dopadne – ale ještě to není tak špatné, jak titulek tohoto příspěvku hovoří. Válka není a já řídím.
Pavel Hewlit
Půl kila války pro každého, stačí se postavit do fronty
Války jsou smutné, války jsou na prd, války berou matkám děti, války berou všechno, ale je na nich zajímavé, jak se vyvíjejí tam, kde nejsou.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Kolem Twaj-wanu jsou desítky čínských letadel a lodí, armáda je v pohotovosti
Čína pokračuje ve zvýšené aktivitě svých vojenských letadel a lodí poblíž území Tchaj-wanu. Za...
Izrael od pádu režimu v Sýrii podnikl 250 úderů, USA obvinily zpravodajce
Izrael provedl od pádu Asadova režimu na 250 vzdušných úderů na Sýrii a zničil důležité vojenské...
Byl v McDonald’s i s důkazy. V USA dopadli vraha šéfa zdravotní pojišťovny
Americké policii se podařilo zadržet muže, který je hlavním podezřelým v případu nedávné vraždy...
Poslanci budou jednat o zvýšení poplatku pro Českou televizi i rozhlas
Spor o zvýšení pravidelného poplatku pro Českou televizi a Český rozhlas zaměstná v úterý poslance....
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...
- Počet článků 942
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1418x
Případné dotazy na fejetonhewlit@seznam.cz