Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Karanténa nebylo jen mučení, ale taky učení

Být doma letos na jaře neznamenalo luxus, ale povinnost. Přesto jsme to zvládli, a navíc nejen o sobě možná zjistili spoustu zajímavého.

Letošní jaro je pro nás všechny úplně jiné a nové. Na začátku března jsme byli nedobrovolně uvrženi do stavu nouze a karantény a většina to opravdu dobrovolně dodržovala. Všichni jsme prskali nevolí, ale svědomitě chránili sebe i své blízké. Když se ale člověk takhle po dvou měsících ohlédne, zjistí, že jsme se během karantény taky zvládli hodně naučit.

Mnozí z nás zjistili, že umíme skvěle a funkčně pracovat z domova, aniž bychom se zhroutili my nebo firma, kde pracujeme. Dokonce je mnohem efektivnější uvařit si ráno kávu, natáhnout tepláky a přesunout se jen z ložnice do obýváku. Při práci doma vám nikdo neleze do kanceláře a nepřidává svoje úkoly na váš seznam. Takže toho za méně času uděláte víc a k tomu ještě stihnete uvařit oběd a dát prádlo do pračky. Samozřejmě bylo bohužel mnoho takových, kterým nebylo umožněno pracovat, ale i ti to přestáli a nyní se s novou chutí znovu vrhli do práce.

Život ale rozhodně není jen práce. Ve stavu nouze jsme se nesměli scházet se svými blízkými a kamarády, což je pro spoustu lidí nepříjemné a vlastně úplně nepochopitelné. Člověk je ale tvor vynalézavý, takže jsme využili všech dostupných technologií a v mnoha domácnostech tak třeba i denně vznikali telemosty, rodiny se „scházely“ díky videohovorům. Vařili jsme na dálku se svými přáteli, „chodili na sklenku“, dělali si telehospody. Naučili jsme se opět starat o svoje babičky a dědečky, kterým jsme třeba i denně telefonovali, zajímali se o stav jejich duše i těla, nakupovali zásoby, aby nikam nemuseli, a doporučovali filmy a knihy, aby se doma neukousali nudou.

Rodiče školáků najednou zjistili, že ta paní učitelka to nemá v práci úplně snadné a učivo například sedmé třídy je docela složité, když se jím jeden nezabývá denně. Zároveň přišli na to, že děti, nechodí-li do školy, potřebují mnohem víc pozornosti, a je prima vyrazit si někam na výlet, poznávat naši krásnou zemi. A všechny páry byly postaveny před složitou situaci – budeme spolu celý den doma. A sami. Nebo s dětmi, ale bez nárazníků v podobě odchodu do práce či prostě dalších lidí. Pevně doufám, že u většiny to dopadlo dobře a karanténa skončila jednoduchým oddechnutím „tak fajn, nepozabíjíme se, když jsme spolu“. Dokonalý prubířský kámen vztahu tak možná dokonce mnoho soužití nakonec posílil.

Vím, že ty dva měsíce nebyly rozhodně jen růžové, ale ráda bych si z nich odnesla nakonec jen to pozitivní. Ponechme si ten pocit, že kolem nás jsou lidé, kteří to bez pomoci nezvládnou. Myslete na svoje babičky a dědy (tetičky, sestřenice, ale i kamarády), kteří žijí sami a občas jim z toho pomyslně šplouchá na maják. A když se s nimi pravidelně nemůžete vídat, občas zvedněte telefon a pokláboste s nimi. Nezapomeňme na to, že ve druhé patře našeho domu bydlí ta stará paní, kterou už bolí nohy, a možná by chtěla s nákupem pomoct, i když nebude stav nouze. Řekněte rodičům, že je máte rádi. Pozvěte známé a kamarády na pivo ve vaší oblíbené hospodě a buďte hodní na obsluhu. Dojděte si na nákup do vaší místní večerky (každý nějakou takovou snad máme), kde pro vás měli otevřeno i v době nejtěžší. Koukejte se po opravách v bytě nebo domě i v tzv. normální době, abyste to pak zase nemuseli dělat najednou. Dělejte si vzájemně radost, protože se máte a teď už se zase můžete vidět a sdílet svoje životy. Uvařte si dobrou večeři, protože chcete být spolu. Pokračujte v pořádání menších i větších výletů, navštivte zajímavá místa naší země, než vyrazíte vstříc exotickým dobrodružstvím. Dál běhejte a jezděte na kole, nejen proto, že už se doma se „starým nebo starou“ nudíte.

Jistě byste vymysleli mnoho dalších příkladů, jak obohatit svůj vlastní život. Škoda je, že mnoho z nás k tomu potřebovala karanténu, aby se znovu našla. Je krásné koukat na svět pozitivně, ale člověk se to musí naučit. Děkuju svým blízkým, že jsme to zvládli a teď budeme často s humorem vzpomínat na ty divné dva měsíce, kdy svět stál a všechno bylo vzhůru nohama.

Hodně zdraví všem!

Autor: Helena Herynková | úterý 2.6.2020 10:07 | karma článku: 10,38 | přečteno: 249x
  • Další články autora

Helena Herynková

Literární děti z jiných vajec

Děti jsou různé, malé, velké, tlusté, tenké. Mohou být hodné i zlobivé, slušně vychované nebo raubíři, ale vždycky si umějí fantasticky vymýšlet. Stejně jako autor Lukáš Jůza, když psal O dětech z jiného těsta a divokých vajec.

4.7.2024 v 8:10 | Karma: 4,66 | Přečteno: 103x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Únikovka na život a na smrt

Hrozba bombovým útokem, až příliš skutečně vražedná virtuální úniková hra a k tomu jedna nezdolná agentka FBI. Isabella Maldonado rozjíždí další sérii prvním dílem s nervy drásajícím názvem Zabij, nebo zemři.

29.5.2024 v 15:00 | Karma: 3,52 | Přečteno: 80x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Neznámá mrtvá v řece

Silvestrovská noc, mrtvá v řece, kterou nikdo nehledá, a případ, o nějž nikdo nestál. Svou detektivní tvář nastavuje slovinské Jezero.

21.5.2024 v 10:20 | Karma: 4,74 | Přečteno: 108x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Podivná zkouška pevnosti vztahu

Chata u romantického jezera, uprostřed rozlehlých lesů státu New York. A dvojice, která se tam přijela schovat a utužit svoje manželství. Znovu objevit skrytou lásku. Ten týden pro ně bude pořádná Zkouška rájem.

17.5.2024 v 16:40 | Karma: 6,40 | Přečteno: 158x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

První reportérka

Odvážná a nebojácná dívka v době, které vládli pevnou rukou především muži. Dívka, odhodlaná udělat cokoliv, aby ve svém životě uspěla se ctí a udržením vlastní vážnosti. Šílená, nevšední příběh o první investigativní novinářce.

12.5.2024 v 11:25 | Karma: 3,56 | Přečteno: 85x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Obrana je i o mentálním nastavení celé země, řekl prezident Pavel na vládě

24. července 2024  6:48,  aktualizováno  17:55

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

24. července 2024  17:21

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první...

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového...

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

24. července 2024  17:07

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 178
  • Celková karma 4,65
  • Průměrná čtenost 281x
Narodila jsem se a žiju v Praze, vystudovala jsem Obchodní akademii. Dvacet let jsem pracovala v oblasti knižního marketingu a PR. Od podzimu 2022 jsem přesídlila do bankovnictví, ale vášeň pro psaní a knihy mě rozhodně neopustila. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, nebo glosy k současnému dění, a s chutí pěšky objevuji různá zákoutí krásné Prahy.